Pazartesi , Ağustos 2 2021

NAZAR GERÇEK MİDİR VE BÜYÜYLE İLGİSİ VAR MIDIR?

Parapsikoloji dilinde “Psikokinezi” denilen nazar, yani göz değmesi bir çeşit büyülemedir. Baktığımız kişilerden veya eşyalardan çok defa gözlerimizi alamadığımız olur. Gözler ruhi fonksiyonları ve beyin gücünü en rahat ve en tesirli şekilde kullanabildiğimiz organlarımızdır. Bilim adamlarının da tespit ettikleri gibi, göz yoluyla bir çeşit hipnoz olayı gerçekleşmektedir. Yılan, fareyi, kuşu veya diğer avlarını böyle yakalar. Gözlerinden gönderdiği zehirli şualar yoluyla avının beyin fonksiyonlarını bozmakta ve talihsiz av, bir anlık göz göze gelmenin bedelini hayatiyle ödemektedir.

İşte aynen insanlar için de geçerli olan bu husus, göz yoluyla karşı tarafa zarar verebilmektedir. Bir kısım gözlerin nazar konusunda daha etkili olması da saydamlığının fazla olması ile ilgili olsa gerektir. İnsan özellikle kıskançlıkla ve kötü niyetle, yani kem gözle bir şeye baktığı zaman daha çabuk zarar verebilir. Bu yüzden kişinin beğendiği bir şeye ısrarla bakması halinde ona, “Allah dilemezse hiçbir şey olmaz” anlamına gelen “Maşaallah” veya “Allah’ın bereketi üzerine olsun anlamına gelen “Barekallah” demesi tavsiye edilmiştir.

Göz değmesi hakkında rivayet edilen hadisler, bunun hak ve gerçek olduğunu açıklığa kavuşturmakta ve nazara karşı yapılması gereken hususları da ortaya koymaktadır. Yani nazar, bazılarının zannettiği gibi “Batıl” bir inanç değil, hak ve gerçektir. Buhari, Müslim ve Ebu Davud’un İbn Abbas’tan rivayet ettikleri bir hadisi şerifte Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmaktadır:

“Göz değmesi haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı, bu, göz değmesi olurdu.” (1) Hz. Aişe (r.a)’den rivayet edilen bir hadiste de Hz. Peygamber (s.a.v)’in, “(Göz değmesinden) Allah’a sığının. Zira göz değmesi haktır.” buyurduğu nakledilmektedir. Yine Sahiheyn ve Ebu Davud’da Ebu Hüreyre (r.a)’tan: “Rasulullah (s.a.v)’in: “Göz değmesi haktır” dediği rivayet edilmiştir.”(2)

Ebu Davud’un Hz. Aişe (r.a)’den rivayet ettiği bir hadisi şerifte ise, gözü değen ve kendisine göz değmesinin zarar verdiği kimselere ait yapılacak işlemden bahsedilmektedir:
“Gözü değene (ain) abdest alması emredilir, onun abdest suyu alınır, bununla göz değmesine uğrayan (main) yıkanırdı.”(3) Ayrıca, Kalem suresinin 51. ve 52. ayetlerinin de nazara karşı tedavi edici özelliğinin bulunduğu söylenmektedir.

Nazardan korunmak için en sağlıklı yol dua etmek ve yukarıda Hz. Aişe validemizden nakledilen hadise göre hareket etmek gerekir. Yoksa nazar boncuğu, öküz boynuzu, at nalı, sarımsak vs. gibi, halk arasında yaygın olan batıl inançlara itibar edilmemelidir. Bunların hepsi yasaklanmıştır.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

19 yorumlar

 1. Migren kadar değilse de çok şiddetli baş ağrılarım var umarım faydasını görürüm

 2. Bir günde birkaç defa dinlemek 21 günlük sürecin azalmasını sağlar mı? (En kısa sürede sonuç almak istiyorum da.)

 3. Keskin bıçak olmak için çok çekiç yemek gerekir. Türk Atasözü

 4. bu cd her ebeveynin evladına alması gereken bir ürün, her okul bu teknolojiden haberdar etmeli öğrencileri.

 5. bir ürünü kullanmaya başlamışken diğerlerini de kullanmakta sakınca var mıdır ?

 6. Kişisel Gelişim ve OLumlamalar.mp4: https://t.co/v5MDksfF @youtube aracılığıyla

 7. Her işin başında güven geliyor. Kendine güven ve ben bunu başarabilirim demek… Sonrası elbet geliyor. Kendine güvenmeme az çok herkeste vardır. Maalesef bende de var. ilişki pozisyonları

 8. Bu makale yapılan işin ne kadar bilimsel olduğunun ispatıdır. almanca çeviri

 9. ben denemekten zarar gelmeyeceğini düşünüyorum her alanda bu mesajlardan yararlanabiliriz ufak bir ücret karşlığında hayatımızda büyük değişiklikler olacak unutmayalım mp3telkin

 10. okul hayatımı zevkli hale getirmek istiyorum yardımcı olursanız size minnettar kalırım para cevir

 11. Bir günde birkaç defa dinlemek 21 günlük sürecin azalmasını sağlar mı? (En kısa sürede sonuç almak istiyorum da.) korece harfler

 12. SEVGİLİ GÜNEŞ

  acı oje sürmeler sona erdi, tırnak yemeye son hem de bir cd ile … teşekkürler kilo vermeyi hızlandırmak için

 13. Kuantum Düşüncede İslami Motifler… https://t.co/82hsXqjP telkin mp3

 14. KİM İSTEMEZ Kİ! buna ihtiyacı olmayan var mı sizce? sosyal

 15. Vize ve finallerde ders çalısmayı son güne bırakan üniversite öğrencileri bunu deneyin:) subliminal mesaj nedir

 16. kendim ve kardeşlerim için çok iyi olacağını düşünüyorum düzelt

 17. Matematik sevmeyenler ve matematiği zayıf olanlar için ideal. yasamsal gelisim

 18. İnsanlar önlerine çıkan güzel şeyleri yok etmekte üstad düzeyindeler.Bir de farkında olsalar. Ama kişisel gelişim düzeyleri yetersiz kalıyor çatişma nedir

 19. CD’leri dinleme aşamasını tamamlamış arkadaşlar da yaşadığı değişimleri yazarlarsa memnun olurum. Deneyimlerimizi paylaşalım lütfen. çince öğren

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂