Pazar , Ağustos 18 2019
Ana Sayfa / Sağlık / MOR SOĞANIN FAYDALARI

MOR SOĞANIN FAYDALARI

Soğan eski çağlardan beri gıda olarak kullanılan şifalı bir bitkidir. Binlerce yıl önce taşlara yazılan yazılardan fevkalade yararlı olduğunu görüyoruz. Soğanın halk hekimliğinde kullanılması binlerce yıllık tecrübeye dayanır. Bunlar papirüs kağıtlarına veya taşlara yazılarak ifade edilmiştir. Soğanın birçok hastalıklara karşı kullanılması ihtiva ettiği bazı etkili maddelerden ileri gelmektedir. Mesela taşıdığı sulfosid sebebiyle antibiotik etkiye sahiptir.Ve vücudu Grip, soğuk algınlığı vb üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı dirençli hale getirir. Mor Soğanın halk hekimliğinde uzun süre kullanılan ve bilimsel olarak da kliniklerde etkisi tesbit edilen iki önemli tedavi edici özelliği vardır.
Kalbi güçlendirir dolaşım bozukluğunu giderir:
Mor Soğan suyu kalbi güçlendirmektedir. Ayrıca kan basıncını (tansiyonu) düşürücü etkiye sahiptir. Kan yapımına yardımcı olur ve ağır kansızlık vakalarını ortadan kaldırır. Kan temizleyici etkisi yanında kalp çarpıntısını giderir. Kalp hastalıklarının belki de başında kalp enfarktüsü gelmektedir. Bu şifalı bitki kalbimizi enfarktüse karşı da korumaktadır.

Koruma mekanizması şöyledir:
*İhtiva ettiği flavonoid etkisiyle damarları genişletir yüksek tansiyonu düşürür.
*Kanı sulandırır.
*Kolesterolü düşürür.
*Taşıdığı esterler kanın pıhtılaşmasını önler.Bunun için Mor soğan ya muntazam ve sürekli olmak üzere çiğ yenmeli veyahut da günde üç defa yemeklerden önce birer çorba kaşığı soğan suyu içilmelidir. Soğanın daha çok pişik yönden destek olması gibi faydaları sebebiyle birçok psikosomatik hastalıkta önemli tesiri olduğu düşünülmektedir. Bu tesir aşırı endişeyi ortadan kaldırmasından veyahut da stresi yok etmesinden ileri gelmektedir. Bunun için Mor soğan düzenli ve sürekli olarak çiğ yenmelidir. Bu iki önemli etkisi yanında  mor soğan daha birçok hastalıkların tedavisinde veya korunmasında kullanılmaktadır.

Bunlara kısaca değinelim:
*Burun kanamalarını durdurmak amacıyla soğan yumrusu ikiye kesilir yarısı burnun önüne bağlanır.
*Soğan mide mukozasındaki bezlerin salgısına uyarıcı etki yaptığı için iştah açma özelliğine sahiptir. Bu sebeple iştahsızların salatada veya çiğ olarak bol soğan yemeleri gerekir.
*Çocuklarda bağırsak parazitlerini dökmek üzere aç karnına günde üç defa yemeklerden önce birer tatlı kaşığı soğan suyu içilmelidir.
*Karın sancılarına ve mide kanamalarına karşı çok ince doğranmış soğan süt içerisinde kaynatılarak içilir. Dibinde toplanan soğanlar ise yenir.
*Mide ve bağırsaklarda gaz oluşumuna ayrıca mide boğaz yanmasına karşı ince doğranmış mor soğan ekmekle yenir.
*Ayak bacak karın göğüs ve ellerdeki şişmelere karşı günde üç defa yemeklerden önce birer çorba kaşığı soğan suyu içilir.
*Boğaz iltihabı (Larenjit)’in tedavisi sesin güzelleştirilmesi sinirsel rahatsızlıkların tedavisi öksürüğe bronşit ve boğaz ağrısına karşı en iyi ilaç soğan suyunun balla karıştırılarak yenmesidir. Bu maksatla hazırlanan macundan günde üç çorba kaşığı yenmelidir.
*Nasırları yok etmek için sirke içerisinde kaynatılan mor soğan nasır üzerine konarak bağlanır ve bu işlem birkaç kez tekrarlanır.
*Balgam çıkarmak amacıyla mor soğan yağ içerisinde çıtırdayacak kadar pişirilir mümkün olduğu kadar sıcak halde göğüs üzerine sürülerek ovulur. Böylece kolayca balgam çıkarılması sağlanır.
*Çıbanları olgunlaştırmak için soğan yumrusunu oluşturan yapraklar haşlanarak çıban üzene konur.
*Dizanteri veya bağırsak iltihaplarına karşı çiğ yumurta sarısı taze tereyağı iyice ezilmiş kimyon tohumu ve fazla miktarda soğan suyu karıştırılır ve günde üç defa birer çorba kaşığı yenir.
*İdrar yolları ağrılarında taze kesilmiş ve ısıtılmış soğan sıcak sıcak ağrıyan yerin üzerine konur ve bu işlem birkaç kez tekrarlanır.
*Dudaklarda uçuklama her insanın başına gelmiştir. Bunlardan kesilmiş mor soğanla ovarak kurtulabilirsiniz.
*Genciyle yaşlısıyla çoğu insanlarımızda saç kepeği sıkıntısı vardır. Mor Soğanla hazırladığınız karışım bu üzüntünüzü ortadan kaldırabilmektedir. Nasıl mı hazırlayacaksınız? Çok kolay. Bunun için üç-beş kuru mor soğan ince ince kıyılır ve tuvalet ispirtosunda bir hafta bekletilir. Bunu takiben hazırlanan karışım bir şişeye süzülür. Bir litre suya bu eridikten 3-4 damla ilave edilerek saçlar iyice yıkanır. Bu tedaviye en az bir hafta devam edilir.
*Romatizmal ağrılarda ağrıyan yere ve arı sokmalarında ilk tedbir olarak soğan suyu sürülür.
*Şeker hastalığına karşı bol miktarda mor soğan yenir.
*El ve ayak tırnaklarının çabuk kırılması halinde tırnakları sık sık mor soğan suyu ile ovmak gerekir.
*Safra kesesi salgısını artırır ve bunun sonucu olarak taş oluşumunu önler.
*Kesik ve yanık yaralarının mikrop almaması için mor  soğan suyu sürülür.
*Bunların dışında soğanın vücuttaki zehirli maddeleri yok etme hazmı kolaylaştırma idrar sökücü kramp çözme gribi önleme ameliyattan sonraki hissizliği giderme gibi daha birçok etkileri de vardır. Bugün başta sarı mor ve kahverengi olmak üzere çok değişik soğan çeşitleri vardır. Hepsinin hastalıklara karşı tedavi özelliği hemen hemen aynıdır. Soğan bazıları tarafından kokusu sebebiyle  sevilmemektedir. Ağızdaki soğan kokusunu gidermek için maydanoz veya kahve çiğnemeli elma veya bal yemelidir. Soğandan istenen faydayı elde edebilmek için doğru kullanılması gerekir. Mesela soğan hiçbir zaman kullanılma vaktinden önce soyulmamalı veya küçük parçalara ayrılmamalıdır. Nitekim soyulan ve kesilen soğanların hava ile temas ettiğinde ihtiva ettiği birtakım tedavi edici maddeleri kaybolmaktadır. Soğanın doğrandıktan yarım saat sonra içerisinde bazı ayrışmalar meydana geldiği tesbit edilmiştir. ekşimesine ve karın ağrılarına sebep olmaktadır. Salatalara soğan ilavesi tavsiye edilmektedir. Sos içerisindeki soğanın hazmı ise çok zordur. Soğan hiçbir  zaman sarımsağın yanında yenmemelidir. Aksi takdirde bağırsaklarda mayalanma sonucunda ağrı yapar. Acı soğanların acılığını hissedip gözlerinizin yaşarmaması için çok keskin bıçakla kesilmesi gerekir.

ENGLİSH

Purple Onion

Onions are used as food since ancient times healing is a plant. Papers written in stone thousands of years ago we have seen from the exceptionally useful. Used in folk medicine to thousands of bulbs are based on years of experience. Papyrus paper or by writing to these blocks has been defined. Be used against many diseases of onion contain some substances that are derived from. For example, the move due to antibiotic effect sulfosid sahiptir.Ve body flu, colds, etc. to the upper respiratory tract infections resistant makes. Purple Onion used for a long time the people in medicine and scientific impact as identified in the two major clinical features are treated.
Strengthens the heart, circulatory disorders resolves:
Purple Onion juice strengthens the heart. In addition, blood pressure (tension) has a lowering effect. Helps the blood to be built and will eliminate cases of severe anemia. Cleaner removes the effect of blood near the heart palpitations. Perhaps the beginning of heart disease comes from a heart infarction. This herb has also protect our hearts against infarction.

Protection mechanism is as follows:
* Including vessels under the influence expands flavonoid that lowers high blood pressure.
* Blood is diluted.
* Lowers cholesterol.
* Move the esters of blood clotting and continuous önler.Bunun to uniform for the Mor or raw onions should be eaten three times a day before meals or veyahut one tablespoon onion juice drink. Be more support from the directions of onions, such as rashes due to benefits in many psychosomatic diseases are thought to be an important influence. This effect eliminates excessive anxiety or stress destroy From the From the veyahut is due. For this, regular and continuous as raw purple onions should be eaten. Besides these two important effects in the treatment of many diseases, or more purple onion is used to protect.

Let us briefly mention these:
* Nose bleeding to stop half of the onion is cut into two lumps in front of the nose are connected.
Secretion of mucous glands in the stomach * Onion stimulating effect on his appetite for features. Therefore, as a poor section of the salad or raw onions should eat.
* To shed their intestinal parasites in children three times a day before meals on an empty stomach one teaspoon onion juice drink.
* Abdominal pain and gastric bleeding in a very finely chopped onion in boiling milk drink. Collected at the bottom of the onions are eaten.
* Stomach and intestinal gas formation in the throat to the stomach side also against the finely chopped purple onion is eaten with bread.
Legs, chest and abdominal swelling in the foot against hands before meals three times a day one tablespoon onion juice drink.
* Throat infection (laryngitis) ‘s treatment of the cough sound good to enhance the treatment of nervous disorders and sore throat bronchitis best medicine against the onion juice mixed with honey is eaten. Pastes prepared with this purpose in three tablespoons a day should be eaten.
* To destroy Nasser vinegar in the boiling purple onions are placed on the callus is connected, and this process is repeated several times.
* Sputum in order to remove the purple onion in oil is cooked enough to spit in the chest as possible over time if the hot scrub. Thus sputum be easily provided.
* Boil the onions to make mature leaves forming tubers boiled until boils put trouble.
* Dysentery or against enteritis fresh raw egg yolks and butter thoroughly crushed cumin seed, onion juice mixed in quantities of one tablespoon three times a day and is eaten.
* Urinary tract pain and heated in the fresh-cut onions and hot pain is placed on the ground a few times this process is repeated.
* Lips at the beginning of every human being has come to the uçukla. Rub to get rid of them cut purple onions.
* Genes with the most elderly people in our hair all basics of the problem is dandruff. You prepare your mixture, this sadness purple onions can abolish. How will you prepare? Very easy. For this purpose, three-to five dry finely chopped purple onion thin and toilets are waiting for a week in alcohol. Following this, the mixture prepared is filtered into a bottle. One liter of water that melted by adding 3-4 drops of hair is washed thoroughly. This treatment is continued for at least a week.
* Rheumatic pain and pain in the place as a bee sting onion juice first measures is driven.
* Diabetes plenty against the edible purple onion.
* Hand and foot nail into the quick breaking nails often with purple onion juice should be plain.
* Increases gallbladder secretions and as a result prevents stone formation.
* To prevent cut and burn injuries receive the germ is driven purple onion juice.
* In addition to these toxic substances in the body to destroy onion digestion solving facilitation urine remover flu prevention cramps resolve after surgery, such as numbness, there are also many other effects. Today, purple and brown to yellow, especially onion varieties are very different. All of the features are almost identical to treatments against diseases. By some like the smell of onions is not due. To resolve the smell of onions in the mouth must chew parsley or coffee should eat apples or honey. To obtain the desired benefits onions should be used correctly. For example, onions ahead of time will never be used or soy should not be broken down into small parts should not. Indeed, the onion and cut the air strip is in contact with some therapeutic substances that contain is lost. Within half an hour after the onion has been cut of some decomposition occurs has been found. and abdominal pain is caused to sour. Addition of the onion salad is recommended. SOS is very difficult in the digestion of the onion. Garlic bulbs next to no time should not be eaten. Otherwise the pain will make as a result of fermentation in the bowels. Onion and your eyes feel the bitterness of bitter experience not to need to be very sharp knife cut.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

15 yorumlar

  1. Maalesef ki toplumsal baskılar yüzünden insanlar istemeseler bile utanıyorlar.Kesinlikle kullanılmalı.

  2. Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz. Heraclitus

  3. çağmızın hastalığı sigaradan kurtulmak tek başımıza halledemediğimiz bir sorun, bunun için kesinlikle alfa frekans teknolojisinden faydalanmalısınız, sağlıklı yaşam için…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by