Çarşamba , Nisan 21 2021

MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİLERİNE 2 DİPLOMA ŞANSI

Meslek yüksekokulu öğrencilerine bir yıl Türkiye’de, bir yıl yurt dışında eğitim görerek, iki kurumun da diplomasını elde etme imkanı veren ”Uluslararası Ortak Ön lisans Programı (UOÖLP)” uygulamaya konuldu.

Meslek yüksekokulu öğrencilerine bir yıl Türkiye’de, bir yıl yurt dışında eğitim görerek, iki kurumun da diplomasını elde etme imkanı veren ”Uluslararası Ortak Ön lisans Programı (UOÖLP)” uygulamaya konuldu.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, mesleki ve teknik eğitimde bir ilk gerçekleştirildiği ve ”1+1 Çift Diploma Projesi”nin başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, proje kapsamında UOÖLP’ye katılan meslek yüksekokulu öğrencilerinin bir yıl Türkiye’de bir yıl yurt dışında eğitim görerek, iki kurumun da diplomasını elde etme şansına sahip olacağı ifade edildi.

Bu proje sonunda meslek yüksekokulu öğrencilerinin İngilizceyi meslek dili olarak kullanmalarının hedeflendiği ve iş dünyası için gerekli olan nitelikli eleman ihtiyacının da bu şekilde karşılanmasının öngörüldüğü kaydedildi.

YÖK tarafından 2008 itibari ile Türkiye’deki meslek yüksekokulları ile İngiltere ve ABD’deki mesleki ve teknik eğitim veren okullar arasında çift diploma programları oluşturulması yönünde çalışmalar başlatıldığı hatırlatıldı. Bu kapsamda ilk aşamada YÖK tarafından ABD’deki Uluslararası Kolejler Birliği (CCID) ve İngiltere’deki Kolejler Birliği (AOC) ile işbirliği protokolleri imzalandığını ifade edildi.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

11 yorumlar

  1. Amacı olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez. Montaigne

  2. 4 tane cd almak istiyorum siz hangilrini öneriesiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂