Cumartesi , Temmuz 31 2021

MENOPOZU TARİHE GÖMEN TÜRK!

İlk yumurtalık naklini 1999’da yapan ünlü Türk doktor Prof. Kutluk Oktay, menopoz yaşını geciktirme konusunda önemli bir adım attı.

Oktay, yumurta içindeki yaşlanma mekanizmasını çözme yolunda ön çalışmaları tamamladıklarını belirtti Menopozun nedeninin  mekanizma olduğunu kaydeden Oktay, “İnsan hayatı 100 yılda 2 katına çıktı ama yumurtaların hayatı uzamadı. Yumurtaları bozan mekanizmayı geri çevirebilirsek ya da yavaşlatabilirsek menopoz yaşı 10-15 yıl uzayacak” diye konuştu.

Kadınların korkulu rüyası menopoz tarihe karışmak üzere. yumurtalık naklini 1999’da yaparak tıpta devrim yaratan, ardından kanser hastalarına çocuk sahibi olma şansını sağlayan yumurtalık dokusunu dondurma yöntemini geliştiren Prof. Dr. Kutluk Oktay, menopozu geciktirecek  araştırmalarını dünya basınında ilk olarak Milliyet’e anlattı.

Son araştırmanızla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Kadınlarda yaşla birlikte döllenme oranı, hamile kalma oranı düşüyor. Kromozomlarda hata riski de artıyor. Bu yüzden hem düşükler hem genetik hatalı bebeklerin doğum oranı da yaşla birlikte artıyor. Bunların nedeni yumurta içinde  yaşlanma mekanizması. Bu mekanizmayı çözmek için fare yumurtalarındaki ön çalışmaları tamamladık.

Yumurta yaşlanmasının önüne geçildi diyelim. Bu buluş menopozu da geciktirecek mi?

Evet. Menopozun nedeni bu mekanizma, yani yumurta adedinin bitmesi ve geriye sağlıksız yumurtaların kalması. İnsan hayatı 100 yılda 2 katına çıktı ama yumurtaların hayatı uzamadı. İnsanlar 45 yaşından  çocuk sahibi olamıyor.

Yumurtaları bozan mekanizmayı geri çevirebilir ya da yavaşlatabilirsek menopoz yaşını 10-15 yıl uzatacağız, ya da erken yaşta yumurta kalitesi düşmüş, menopoza girme riski olan hastalarda da bu olayı geciktirebileceğiz. Erken yaşta menopoza girmiş bir sürü genç hasta var.

Menopoza en erken girme yaşı nedir?

Kadınlar menopoza daha küçücük  çocukken, ergenlik çağına geçer geçmez de girebiliyorlar. Çocuklar menopozlu bile doğabiliyor. Yani ergenlik çağına girmeden, regl olmadan yumurtalarını kaybedebiliyor. Bunların nedeni genetik veya bilemediğimiz etkenlerden kaynaklanıyor.

Kemoterapi  radyasyon tedavileri veya ameliyatlar da nedenler arasında olabiliyor. Bu, hem genç kadınları hem de çocukları etkiliyor. Genelde 40 yaşından önce gelen menopozları erken kabul ediyoruz.

Kadınların menopozlarını geciktirmeleri mümkün mü? Bu konuda bir tavsiyeniz var mı?

Kadınların menopozlarını geciktirmeleri mümkün mü? Bu konuda bir tavsiyeniz var mı?

Sigara menopozu 2-3 sene geri alıyor. Herhangi bir şekilde ameliyat olacaklarsa, rahim gibi, yumurtalıklar da alınabiliyor.

Gereksiz olsa bile. Bu nedenle hastalarıma yumurtalıklarını doktorlardan korumalarını öneriyorum! Antioksidanların faydası olduğunu düşünüyorum. Dengeli beslenme ve yaşam önemli.

Seksin bir etkisi var mı?

Seks ile menopozun gecikmesi arasında direkt bir bağlantı kanıtlanmadı. Çünkü yumurtalar devamlı gelişiyor. İnsanlar kediler gibi değil. Kediler eşleri ile bir araya gelmeden yumurtlayamıyorlar.

Seks hayatına küçük yaşta başlayanlar için tehlike var mı?

En başta korunmasız ilişkileri yüksek riskli buluyoruz. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda tüpler tıkanabiliyor, enfeksiyon olabiliyor, bunlar karın içinde yapışıklıklara yol açabiliyor. Böylece kısırlık sorunu da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle her  korunmayı ve kondomun önemini vurguluyoruz.

Genç kızlara bu konuda bir öneriniz var mı?

Sigaradan uzak durmalarını, ailelerinde erken menopoz öyküsü varsa doktorları ile konuşarak “Anti Mullerion hormon” dediğimiz kan testini yaptırmalarını öneririz. Risk varsa rezerv testi yaptırmaları gerekiyor. Rezervleri düşük çıktığında yumurta ve embriyo dondurma işlemini yaparak doğurganlıklarını koruyabiliyorlar.

Prof. Kutluk Oktay kimdir?

Dünyanın en ünlü kısırlık uzmanlarından olan Prof. Dr. Kutluk Oktay, Hacettepe Üniversitesi’nden mezun oldu. ABD Başkanı’na danışmanlık yapan kurulda kanserin kısırlık üzerindeki etkileri konusunda uzman olarak katıldı.

Oktay, 1999 yılında  yumurta naklini yaptı. Daha sonra el derisinde yumurta büyüterek kısırlığa karşı dev bir adım attı.

Tıp kariyerinin 10 yılını ABD’deki Cornell Üniversitesi’nde geçiren Oktay, 2008 yılında buradan ayrılarak New York Medical College’da kısırlık tedavisi birimini kurdu. ABD’nin Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden bugüne  3 araştırma fonu alan Oktay, menopoz tedavisi konusundaki çalışmalarını sürdürüyor.

ABD 400 milyon dolar fon sağladı Amerikan hükümeti sizin araştırmalarınızı destekliyor. Bu destekle ilgili bilgi verir misiniz?

‘deki TÜBİTAK’ın ABD’deki mukabili National Institue of Health. Bana bu kurumdan bugüne kadar üç fon verildi. Bu son araştırmam için 400 milyon dolar burs aldım. Ancak gizli araştırma olduğu için sonuçları tam olarak açıklayamıyorum.

Kemoterapi gören erkek çocuklara babalık umudu Erkekler üzerine de çalışmalar yapıyor musunuz?

Evet, diğer bir araştırmamızı ergenlik çağına girmiş erkek çocuklarda yaptık. Kemoterapi alacak hastaların testislerinden doku alarak donduruyoruz. Hem yumurtalık hem testis dokusu donduruyoruz. Artık  doğanlardan bile doku alarak dondurma işlemini yapmaya başladık. Doku dondurmasını genelde kanser tedavisi görecek küçük çocuklarda yapıyoruz.

Geçtiğimiz aylarda 2 yaşında kanser tedavisi görecek olan bir çocuğun testislerinden doku alarak dondurduk.

İleride hem kız hem erkek çocuklarda testis ve yumurtalık doku naklini de yapabileceğiz. Yani saklanan dokular gerektiğinde ileriki tarihlerde nakledilebilecek veya içinden sperm üreten kök hücreler üretilebilecek.

: Milliyet/ NEVSAL ELEVLİ

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

 1. Çağımızın sağlık problemi obezite için mükemmel bir çözüm. Böyle yararlı çalışmalar varken insanlar bu tür sorunlarla boğuşmamalı.

 2. birçok tanadığıma tavsiye edeceğim bir cd, çevremde migrenden hayatını erteleyen birçok arkadaşım bu sayede sağlığına kavuşacak ….

 3. bence düzenli spor yapamayan kişilerin denemesi gerekir.

 4. Vahşiler dışında, bütün bilinen dünya kitaplarla yönetilir. Voltaire

 5. çok güzel olacak subliminal reklam

 6. Heryerde saygıdan bahsediliyorda kimse de demiyorki önce kendine saygı. Herkes için gerekli. paranın gücü

 7. ali beyin mardinde bir seminer vermesi için birlikte bir çalışma yapalım lütfen arapca ögrenmek

 8. Sınavlar hayatımızın her aşamasında karşımıza çıkmaktadır. Sınavlardan istenen neticeyi alabilmek için sistemli bir program izlememiz gerekmektedir. Bu telkinle gireceğimiz sınavlardan başarılı bir şekilde sonuçlar alacığımıza inanıyorum. matematik nedir

 9. Böyle bir çalışma yaptıkları için, tüm ekibi tebrik ediyorum… gelişim kitapları

 10. özellikle toplu taşıma araçlarında çok sorun oluyor gerçekten bu durum liderin özellikleri

 11. eylül ile haziran arası tamamen stresliyim chess indir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂