Çarşamba , Haziran 23 2021

MENOPOZ YAŞINI ÖĞREN!

Kadınların menopoz yaşını önceden öğrenmesini sağlayan bir test var mıdır?

12 Ağustos 2011 tarihli gazetelerde, yukarıda belirtilen başlıkla haberler çıktı. Bu haberde, kadın-doğum uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük, son geliştirilen testlerle, kadınların ne zaman menopoza gireceklerini yaklaşık bir yıllık yanılmayla önceden öğrenebileceklerini belirtiyordu. Böylelikle, menopoz yaşını öğrenen kadınların, iş ve kariyer planlaması ile, çocuk sahibi olma zamanı konusunda daha öngörülebilir ve bilinçli karar verme şanslarının ortaya çıktığı söylenmekteydi. Bunun için de iki test yapıldığı, bunlardan birisinin ultrasonografi ile yapılan küçük yumurta sayımı, diğerinin ise bir kan testi olan AMH olduğu belirtiliyordu. Ayrıca, AMH’nin tüm diğer testlerden daha güvenilir olduğu söyleniyordu.

AMH Nedir? Neden Daha Güvenilirdir?

AMH, Anti-Mullerian Hormon’un kısaltılmışıdır. AMH, kadında over (yumurtalık)’in granulosa hücreleri tarafından salgılanmaktadır. AMH, yumurtalıktaki üreme folliküllerinin miktarını ve bunların büyüme ile tüketilme hızını düzenleyen bir hormondur. AMH düzeyi, doğurganlık döneminde 2-5 ng/ml düzeyinde seyretmekte ve menopozdan sonra ise, azalarak ölçülemeyecek değerlere inmektedir.

İşte bu hormonun düzeyi ölçülerek, kadının doğurganlık durumu ve menopoza yakın olup olmaması yönünden karar verilmektedir.

AMH’nin, bu amaçla bugüne kadar kullanılan diğer hormonlar olan FSH ve LH’a üstünlüğü, direkt olarak kadın yumurtalık hücreleri tarafından salgılanmasıdır. Dolayısıyla, yumurtalık hücrelerinin aktivitesini ve miktarını direkt olarak gösterebilme üstünlüğüne sahiptir.

FSH ve LH ise, yumurtalıktan değil, hipofiz isimli başka bir organdan salgılanmaktadırlar ve yumurtalık üzerindeki etkileri dolaylıdır. Dolayısıyla, çoğu başka durumdan etkilenebilmektedirler ve yanıltıcı sonuç verebilmektedirler.

AMH, 4 Yıldanberi Gelişim Tıp Laboratuvarları’nda Çalışılmaktadır

AMH, ilk olarak 1997 yılında Gelim Tıp Laboratuvarları tarafından Türkiye’ye getirilmiş ve çalışılmaya başlanmıştır. Halen birçok kadın-doğum hekimimiz bu testi istemekte ve Gelişim Tıp Laboratuvarları’nda bu test her hafta çalışılmaktadır.

AMH, Başka Ne İşe Yarar?

AMH, kadınlarda yumurtalık rezervini ve aktivitesini tayin etmek yanında, yumurtalığın granulosa hücre kanserlerini araştırmak amacıyla da kullanılabilir.

AMH, erkeklerde de testis (yumurtalık) tarafından salgılanır. Erkeklerde, yumurtalık fonksiyonunu araştırmada ve kısırlık araştırmasında kullanılır.

AMH, çocuk yaş araştırmasında da önemlidir. Gerçekte AMH, çocukların ergenlik çağına geçişini, aynı zamanda da kadın veya erkek yönünde hormonal gelişme sağlamasını ortaya koyan en önemli hormondur. Bu nedenle, hem erken veya geç ergenlik yaşı araştırması, hem de cinsiyet bozuklukları ve çift cinsiyet durumunun birbirinden ayrılmasında kullanılır.

AMH, kadınlarda yumurtalıktaki yumurta üretiminin düzenlenmesinde rol aldığı gibi, erkeklerde de sperm üretimi ve bunun düzenlenmesinde rol almaktadır.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

 1. “Yumuşak huylu isem kim demiş uysal koyunum; kesilir belki ama çekmeye gelmez boynum.” Mehmet Akif Ersoy

 2. Eşime almak istiyorum

 3. çocukluğumdan beri gözlük kullanıyorum.miyop ve hipermetrop.ileri derecede.gözlükten kurtulmak isterim.

 4. VARGI ŞEN.......

  OguZ saygin kurbanlara kişisel gelişim hakkinda seminer anlatiyormuş..m.fet seyyde; oguz saygin kişisel gelişim anlatacagina sofilere + romence sozluk

 5. çok güzel mesajlar var mesajları okuyunca hepsinden alasım geldi o harfi

 6. Kişisel Gelişim ve OLumlamalar.mp4: https://t.co/v5MDksfF @youtube aracılığıyla başarılı olmak için ne yapmalıyız

 7. GÖKTUĞ GÖRKAY

  “Tanrılar Okulu” Stefano D’Anna alfa-beta.com.tr

 8. Başarmak için bilgi biriktir ve kendine güven… portekizce türkçe sözlük

 9. bir sürü telkin aldım hepsi işe yarıyor çok mutluyum kendimi herkesi herşeyi çoooooooooooooooooooooooooooooook seviyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm………………….. cekin

 10. Çekicilik her insanın olmasını istediği birşeydir. Aslında biraz çalışılsa her insanın gizemli bir çekişi vardır önemli olan bunu çıkarabilmektir. portekizce türkçe sözlük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂