Ana Sayfa / Sağlık / MEHMET ÖZ'DEN ÖNERİLER

MEHMET ÖZ'DEN ÖNERİLER

 

30’lu yaşların ortalarına geldiğinizde kemiklerinizdeki minik delikler büyümeye başlar. Bileklerinizin çatlayıp, kalçanızın kırılmasını istemiyorsanız düzenli olarak egzersiz yapmalısınız..
Sağlam kemikler istiyorsak az yağlı süt, yağsız mozarella ve kalsiyum ailesinin diğer üyeleri genelde en fazla para harcadığımız besinlerdir ama bunlar tek başına yeterli olmayabilir. Bir avuç badem, bir kase kahverengi kabuklu pirinç ve magnezyum bakımından zengin diğer gıdalar da (ıspanak, yulaf ezmesi, yer fıstığı ezmesi) kemiklerinizi oldukça güçlü hale getirir.
DELİKLER BÜYÜYOR!
Kemikler serttir ama beton gibi sağlam
değildir. Yakından, bir nevi Eiffel Kulesi gibi görünürler; iğneyle minik delikler açılmış gibidirler. 30’lu yaşlarınızın ortalarına geldiğinizde bu delikler büyümeye başlar. Şimdi şunu hayal edin: Evinizdeki tüm ağaç kirişlerde de minik delikler vardı ve geçen 20-30 yıl içinde bu delikler yavaş yavaş sessizce büyüdü! Eğer onları sağlamlaştırmazsanız önünde sonunda o kadar büyük olurlar ki; ev her an başınıza çökebilir.

 

 

BEYNİNİZ BULMACA İLE GENÇ KALSIN
Beyin yaşınızın geçen yıl üflediğiniz mumlardan daha mı genç yoksa daha mı yaşlı olduğunu öğrenmek ister misiniz? Tek ayak üzerinde durun ve gözlerinizi kapatın. (Bunu destek alabileceğiniz bir duvar ya da koluna girebilecek bir arkadaşınızın yanında yapın) Bu pozisyonda dengenizi kaybetmeden ne kadar uzun kalabiliyorsanız beyniniz de işte o kadar genç demektir. Eğer 45 yaş ve üzeriyseniz, 15 saniye oldukça iyi bir rakamdır. Eğer 30’lu yaşlardaysanız 30 saniye kadar bu pozisyonda kalabilmeniz gerekmektedir.
İSPANYOLCA ÖĞRENİN
* Eğer zihinsel yaşınız biraz gençleşmeye ihtiyaç duruyorsa üzülmeyin… Onu tekrar eski günlere geri getirebilirsiniz. İşe öncelikle hayata daha tutkuyla sarılmakla başlayın.
* En klasik yöntem, yeni bir şeyler denemek olacaktır. İspanyolca kursuna yazılın, bir müzik aleti çalmayı deneyin. Bu gibi yenilikler beyin fonksiyonlarını en yüksek seviyede tutar ve beyin hücrelerini yeniler.
* Beyninizi genç tutmanın bir diğer yolu da Dr. Mike ve benim ‘eşikte test etme’ adını verdiğimiz egzersizleri yapmaktan geçiyor. Diyelim ki siz okuduğunuz gazetenin ekinde verilen bulmacaları hafta içi gayet kolay çözüyorsunuz. Fakat iş pazar bulmacasına gelince yarısını bile dolduramıyorsunuz. Her ne kadar hafta içlerini daha çok sevseniz de pazar bulmacasını çözmeyi denemeye devam edin.

 

 

KALORİSİ ÇOKTUR AMA ŞİŞMANLATMAZ
Belinizi kalınlaştırmayacak tek bir kalori deposu varsa, o da fıstıktır. Fıstık, kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi de artırmaz. Yapılan bir çalışmada, bir grup deneğin günlük yediklerine 8 hafta boyunca her gün 100 kalorilik yerfıstığı da eklendi ve çalışmanın sonunda hiçbirinin kilolarında artış görülmedi. Bunun sebebi yerfıstığında bulunan lif, protein ve sağlıklı yağlardı!
İKİ SİHİRLİ NUMARASI DAHA VAR
Bu besinler sizi o kadar tok hissettirir ki farkında olmadan yediğiniz diğer yiyecekleri azaltmaya başlarsınız. Yerfıstıklarının iki tane daha sihirli numarası vardır:
1- İçerdiği yağ ve kaloriler sindirim sisteminiz tarafından tamamen emilemezler.
2-
Patates kızartmasından ya da bir dilim pastadan aldığınız yağı yakmak ne kadar zorsa yerfıstığından aldığınız yağı yakmanız da bir o kadar kolaydır. Vücudunuz yerfıstığının içerdiği tekli doymamış yağları çok hızlı şekilde enerjiye çevirebilir. Yerfıstığı yediğinizde başınıza bir güzel şey daha gelir… Diğer yemekleri yerken olduğu gibi hızla dopamin salgılamazsınız. Bu çok iyidir çünkü; dopamin salgılandığında, kendinizi çok keyifli hissetmeye başlarsınız.  

 

İŞ STRESİNE SİYAH ÇAY
Taptığınız bir sevgiliniz olsa da, yeni aldığınız evin kredisini tıkır tıkır ödeyebilseniz de, cep telefonunuz her yerden çekiyor olsa da stres başa gelir… Bunu durduramazsınız ama vücudunuzu buna karşı dirençli olmaya hazırlayabilirsiniz. Bunun en güzel yöntemi de siyah çay içmektir.

FAYDALI BİLEŞENLER İÇERİYOR

Bir grup işadamına her gün düzenli bir şekilde çay içirildiğinde; strese normal ve her zamanki tepkilerini verdikleri fakat vücut verileri incelendiğinde daha sakin oldukları gözlenmiştir. Aynı şekilde sahte çay içirilen başka bir grup işadamında hiçbir değişiklik olmamıştır. Onları sakinleştiren ve rahatlatan sadece çaylarını yudumlamanın verdiği keyif değildir. Çayın içerdiği faydalı bileşenleri de (polipenol, flavonoid ve amino asitler) gözardı etme mek gerekir. KAYNAK-SABAH GAZETESİ

 

GÜNDE YARIM SAAT YETER
İşte bu, aynen kemiklerinizin başına gelenle aynıdır. Eğer sağlamlaştırmazsanız; bileğiniz çatlar, kalçanız kırılır ve omurganız eğilir. Ama bekleyin! SİZ’in bütün bunları engelleyecek ve o delikleri küçük tutacak gücünüz var. Tek yapmanız gereken egzersiz! Günde sadece 30 dakika

yürümek iskeletinizi inanılmaz güçlü hale sokar. Yanında bir de kalsiyum, D vitamini ve magnezyum zengini gıdalar tükettiğinizde sizi kimse tutamaz. Yetişkinler günde 400 ila 500 miligram arası magnezyum almalıdır ama Amerikalılar’ın yüzde 75’i bu kadar magnezyum almıyor.
MAGNEZYUM DA ŞART!
Bir avuç badem size 80, bir kase kabuklu pirinç 40, 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi 75, orta karar pişmiş kabuklu patates 50 miligram magnezyum verir. Hmmm… Toplaması biraz uzun sürüyor değil mi? Bütün bunların yanında her gün alacağınız bir multi-vitamin hapı da yaklaşık 100 miligram magnezyum içerir. Hatta siz daha fazlasını içereni tercih edebilirsiniz…
 

 

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

10 yorumlar

  1. 15 yaşında olmama rağmen bu konuları çok seviyorum. Bu yöntem ile iyi sonuçlar alacağıma inanıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by