Pazartesi , Nisan 19 2021

LOHUSALIK DÖNEMİ İÇİN BAKIM TÜYOLARI

Gebelik sürecinde tepeden tırnağa değişime uğrayan kadınlar, minik bebeklerini kucaklarına aldıklarında bu kez de lohusalık döneminin etkisiyle yeni bir geçiş süreci yaşıyor. Kadınların gebelikte olduğu gibi lohusalıkta da özenli ve bilinçli bir bakıma ihtiyacı olduğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan, çiçeği burnunda annelere bakım tüyoları verdi:

Gebelikte oluşan cilt lekelerine karşı lohusalık döneminde vitamin C ve fitik asit gibi bitkisel içerikli doğal ürünlerden yararlanın; lohusalık bitiminde ise peeling uygulaması yaptırın. Vücuttaki çatlaklarını  emzirme bitiminde vitamin A tedavisiyle silin. Çatlamaması için göğüs uçlarını ılık suyla temizleyin, bitkisel içerikli ve lanolin içeren kremlerle nemlendirin.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; doğumdan sonra lohusalık döneminde vücutta görülen bazı değişimlerin normal olduğunu belirterek, bir an önce eski görüntüsüne dönmek isteyen annelerin paniğe kapılmaması gerektiğini söyledi. Doğru ve bilinçli bir bakım uygulayarak özlem duydukları görüntülerine yeniden kavuşabileceklerini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; lohusalar için basit ama etkili bakım tüyoları verdi:

• TEMİZLİK MADDELERİNİ DOĞRU SEÇİN: Gebelikte olduğu gibi lohusalıkla da özenli ve bilinçli bir bakıma ihtiyaç var. Gebelikteki hormonsal değişim; cilt, saç, tırnak, damarlar, yağ bezleri ve ter bezlerini de etkiler. Ciltte gebelik süresince hassasiyet görülür; cilt, kimyasal maddelere karşı çok duyarlıdır. Gebelik sürecinde cildi tahriş etmeyen ürün kullanımına mümkün olduğunca özen gösterilmelidir. Bu hassasiyet lohusalık süresince de devam eder. Bebekten dolayı annelerin su, sabun ve deterjanla teması; hassasiyetin daha da belirginleşmesine, ellerde kızarıklığa, çatlaklara ve kaşıntılı lezyonların gelişmesine neden olur. Bu nedenle lohusa annelerin ellerini kurutmayan, yumuşatıcı özelliği olan temizleyicileri tercih etmeli ve her el yıkama sonrası ellerini nemlendirmeleri gerekir.
• SİVİLCELER İÇİN MUTLAKA DOKTORA DANIŞIN: Yüzde bulunan yağ salgısı gebelik süresince artar. Bu da gebelikte sivilcelerin artmasına neden olur. Anne adayları; dıştan kullanılacak ürün bile olsa, bunun emilip kana geçme ihtimali bulunduğunu unutmamalı. Özellikle gebelik süresince vitamin A ve yüksek dozda salisilik asit içeren ürün kullanımı önerilmez. Kullanılacak kozmetik ürünler geniş yüzeye uygulanacaksa kullanmadan önce cilt hekimlerine danışılmalıdır. İltihabi akneler mevcutsa, kullanılacak antibiyotiklerin lohusa anneler açısından risk taşımadığından emin olunması gerekir.
• PEELİNG KANA GEÇER DİKKAT: Özellikle vücut peelingi amacıyla kullanılacak ürünlerin geniş yüzeyle temas edip kana geçme ihtimali göz ardı edilmemelidir. Gebelik ve lohusalık döneminde bu yüzden geniş yüzeylere kullanılacak peeling ürünleri seçiminde dikkatli olunmalıdır. Yağlı ciltler için uygun olan temizleyici ve toniklerle yağlanma baskı altına alınır. Cilt hekimlerinin önerdiği güvenilir olan sivilce ilaçlarıyla sivilceler tedavi edilir.
• GÖĞÜS UÇLARINI ILIK SUYLA TEMİZLEYİN: Göğüs uçları, cilt çatlaklarının görüldüğü diğer bir bölgedir. Bebeğin meme emmesiyle göğüs uçlarında çatlaklar ve yarıklar oluşabilir. Bazı durumlarda çatlak olan bölgelerden enfeksiyon gelişebilir. Çatlaklardan korunmak amacıyla göğüs uçlarının ılık sularla temizlenmesine özen gösterilmeli, bitkisel içerikli ve lanolin içeren kremlerle emzirmeyi takiben göğüsler nemlendirilmelidir.
• AYAKLARI ÇOK İYİ KURULAYIN: Lohusalık döneminde ter bezlerinin sayısında artma görülür. Gebelikte vücutta biriken fazla suyun atılma yollarından biri de terdir. Ayaklardaki fazla terleme mantar hastalığının gelişmesine zemin hazırlar. Ayakların ıslak kalmamasına, çok iyi kurulanmasına ve nemli tutulmamasına önem verilmelidir.
• TIRNAKLAR VE ELLER NEM İSTER: Tırnaklar bu sürede daha kırılgan, daha yumuşak olur. Emzirme döneminde kimyasal maddelerle temasın artması, tırnak sorunlarının bu dönemde devam etmesine neden olur. Tırnaklar nemlenmelidir, el bakımına dikkat edilmelidir.
• SAÇLARINIZI KİMYASALLARDAN KORUYUN: Değişen hormonlar saçları da farklı şekilde etkiler. Gebelik süresince saçlarda gürleşme, sertleşme görülür. Doğum sonrası ilk 6 ay saç dökülmesi görülür. Bu dökülme geçicidir. En geç bir sene içinde dökülen saçlar tekrar çıkar. Hastalar dökülme süresince saç kozmetiklerinden uzak durmalı, saçlarını mümkün olduğu kadar az boyatmalı, kullanılacak boyaların da bitkisel olmasına dikkat etmelidirler. Emzirme süresince annede gelişebilecek vitamin ve mineral eksikliklerinin de dökülmeyi arttıracağı unutulmamalıdır.  Cilt hekimlerinin önerisi doğrultusunda saç dökülmesine uygun tedavi başlanmalıdır.
• TÜYLERİ EMZİRME SONRASINA BIRAKIN: Tüylenmede artış hormonların sebep olduğu bir diğer değişikliktir. Emzirme sonrası lazer yöntemiyle istenmeyen kıllar uzaklaştırılır.
• LOHUSALIKTA BOTOKS’U UNUTUN: Kozmetik uygulamalar bu dönemde önerilmez. Yapılacak işlemlerin güvenirliği ile yeterli bilgi bulunmadığından dolayı botoks, dolgu ve peeling gibi işlemler emzirme kesildikten sonra önerilir.

CİLT LEKELERİNE EMZİRİRKEN VİTAMİN LOHUSALIK BİTİNCE PEELİNG TAKVİYESİ
• Cilt lekeleri çoğu kadının bu sürede yaşadığı bir cilt sorunudur. Lekeler esmerlerde daha belirgindir. Gebeliğin erken dönemlerinde başlar ve lohusalık döneminde de şiddeti hafifler. Hormonal değişim ve genetik faktörler lekelere zemin hazırlar. Lekeler gebelik ve lohusalık döneminde vitamin C ve fitik asit gibi bitkisel içerikli doğal ürünlerle tedavi edilir. Güneş koruyucular tedavinin en önemli parçasıdır. Lohusalık bitiminde ise kimyasal içerikli renk açıcılar ve peeling yöntemi ile lekelerde belirgin derecede azalma sağlanır. Peeling işlemiyle lekelerde açılma sağlanırken, aynı zamanda ciltte parlaklık, sağlıklı bir görünümde kazanılır.

ÇATLAKLARI A VİTAMİNİYLE VARİSLERİ LAZERLE SİLİN

• CİLDİ NEMSİZ BIRAKMAYIN: Çatlaklar kadınları çok fazla rahatsız eden gebelikte gelişen bir diğer kozmetik sorundur. Özellikle karın, kalça ve göğüs uçlarında görülür. Başlangıçta pembe mor renkte olan çatlaklar ilerlediği zaman sedef ve gümüş rengine dönüşür. Kullanılacak ürünlerle başlangıç aşamasında olan çatlaklar hafifletilebilir. Çatlakların önlenmesinde alınacak en önemli önlem cildi nemlendirmektir. Cildin nemli tutulması ani gerilmeye karşı dayanıklılığı arttırır. Özellikle meyve asidi içeren ürünler çatlakların hafiflemesine yardımcı olur. Emzirme sonrası vitamin A içeren ürünlerle çatlak tedavisi yapılır.
• VARİSLERİ LAZERLE SİLİN: Damarlar gebelikte genişleme gösterir. Bu sebepten kılcal damar genişlemeleri ve varislere sık rastlanılır. Emzirme bitiminde yüzdeki kılcal damar genişlemeleri lazer, varisler için skleroterapi yöntemine başvurulur.

ENGLİSH

Changed from head to toe in the process of pregnancy women, tiny babies in their arms when they receive this time under the influence of the confinement period, a new transition is alive. As in pregnancy, confinement of women in need of careful and conscious in a sense saying that the dermatology expert Dr. Gokhan Okan, flower care tips for mothers in the nose said:

Pregnancy in the period of confinement against which stains the skin and vitamin C, such as phytic acid content of natural herbal products to take advantage of; confinement at the end of the peeling and make secure application. Cracks in the body at the end of breast-feeding with vitamin A therapy delete. To avoid cracking of the nipple with warm water to clear, moisten with cream contains lanolin and vegetable content.

Medical Park Hospital, Dermatology Specialist Dr. Bahcelievler. Gokhan Okan, in the period of confinement in the body after birth normally seen some changes as noted a moment ago to return to the old image of the mother should not be alarmed, he said. Wisely by applying a sense of longing for the image that says they can meet again, Dr Dermatology Specialists. Gokhan Okan; maternity care for the simple but effective tips said:

• CLEANING MATERIALS SELECT the CORRECT: Pregnancy as in the careful and conscious of confinement in a sense are needed. Hormonal changes in pregnancy, skin, hair, nails, blood vessels, oil glands and sweat glands are also affected. Sensitivity is seen in the skin during pregnancy, skin, is very sensitive towards chemicals. Irritating to skin during pregnancy as possible, care must be taken not to use products. This sensitivity also served during confinement. Infants of mothers due to water, soap and detergents with the theme, accuracy of the more obvious, hands redness, cracks develop and cause itchy lesions. Therefore maternity mothers hands-drying, softening properties that should be preferred cleaners and washing hands after each hand is the need to moisturize.
ADVICE TO GO DOCTORAL  • of acne: Percentage of the oil secretion during pregnancy increases. This increase in pregnancy causes of acne. Mothers, even if the product to be used externally, it should not be aware of the chance to beat em whether bleeding. Especially during pregnancy, and high doses of vitamin A in the use of products containing salicylic acid is not recommended. Be used without the use of cosmetic products be applied to large surface of the skin before the physician should be consulted. Of inflammatory acne is present, antibiotics will be used for maternity-risk mothers should be sure.
• Peeling KANA FITNESS FOR ATTENTION: Especially the large size of the product will be used Body Peeling whether contact should not be ignored chance to beat the bleeding. During pregnancy and confinement to large surfaces to be used so be careful in the selection of products to be peeling. Appropriate for oily skin cleanser and tonic with oil under pressure will be added. The doctors tried their skin is proposed to treat acne with acne medication.
• WARM WATER with CHEST CLEANING TIPS to the nipples, skin cracks are seen in other regions. The baby’s breast with the nipple sucking may occur in the cracks and crevices. In some cases, infection may develop cracks in the region. In order to avoid cracks in the nipple should be given to cleaning with warm water, herbal creams containing lanolin content and should be dampened with breasts after breastfeeding to.
• VERY GOOD BUILT LEGS the Lohusalık increase in the number of sweat glands in the period is seen. During pregnancy, the body of excess water accumulated in the path taken is one of the sweat. Fungal diseases in the development of more feet, sweating, prepares the ground. Does not stay wet feet, so good to be dry and should not be kept moist should be given importance.
• HANDS OR MOISTURE: Quotes in this process more fragile, would be softer. Get in contact with breast-feeding chemicals to increase, nail causes problems continued during this period. Quotes should be dampened, hand care should be exercised.
• PROTECT HAIR from your CHEMICALS: Changing hormones affect hair in different ways. Thick hair during pregnancy, are hardening. First 6 months postpartum hair loss is seen. This shedding is temporary. Within a year at the latest hair spilled out again. Patients should avoid spillage during the hair cosmetics, hair dye as little as possible should be used in paints must be taken to be herbal. During breastfeeding mothers may develop vitamin and mineral deficiencies also be poured to create an environment should not be forgotten. In line with the proposal of the skin doctors hair loss should begin appropriate treatment.
• the DROP AFTER BREASTFEEDING FEATHERS of the hormone caused an increase in pubescence is other changes. Breastfeeding after laser hair removal method is undesirable.
• confinement in the BOTOKS’U REMEMBER: Cosmetic applications during this period is not recommended. Reliability of the action because it does not contain sufficient information with Botox, fillers and processes such as peeling after discontinuation of breastfeeding is recommended.

While the BREASTFEEDING SKIN STAIN FINISHED VITAMIN confinement when the peeling FEEDS
• Skin blemishes during that time, most women’s lives is a skin problem. Is more noticeable in dark spots. Begins in the early stages of pregnancy and confinement period in the intensity of light. Hormonal changes and genetic factors prepare the ground to spot. Spots during pregnancy and confinement, such as vitamin C and phytic acid content of natural herbal products are treated. Sunscreen is the most important part of treatment. Openers at the end of the chemical contents, color confinement and in significantly reducing stains and peeling method is provided. Peeling process in the open spots are being achieved, but also in the brightness of the skin, a healthy view is acquired.

VITAMIN A CRACK with the LASER MEDICAL DELETE

• Volume of non-NEM not DROP: Cracks bothering too many women during pregnancy is a developing other cosmetic problems. Especially abdomen, buttocks and breasts can be seen at the ends. In the beginning, in purple with pink mother of pearl and silver colors when the cracks progress becomes. In the initial phase to be used with products that cracks can be lightened. Most important measures to be taken for the prevention of cracks is to moisturize the skin. Keeping the skin moist sudden increases tensile resistance. Especially products that contain fruit acid helps to alleviate cracks. After breast-feeding products containing vitamin A treatment is done with the cracks.
• MEDICAL LASER and DELETE: Vascular enlargement in pregnancy shows. Therefore, expansion of capillaries and heir to the common. Capillaries of the face at the end of breastfeeding expansion laser, to apply to the method of sclerotherapy for varicose veins

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

14 yorumlar

  1. Gerçek başarı, gecenin karanlığında pencerene umudu çizebilmektir. Alexandre Dumas

  2. İnsanların hakkımda ne düşündüklerini umursamayarak ömrümü 10 yıl uzattım. Charles Bukowski

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂