KÜRTAJIN RİSKLERİ NELERDİR?

colposcopy.jpg image by peacebella

Kürtaj nedir?

Rahim içerisine yerleşmiş olan gebeliğin kendi isteğiniz veya tıbbı zorunluluk nedeniyle, özel yöntemlerle sonlandırılmasıdır. Kürtaj; gebelik sonlandırma dışında biyopsi ve tedavi amaçlı da uygulanabilir.

Kürtaj Hangi Amaçlarla Yapılır?

1. Gebelik Sonlandırılması (Tıbbı Zorunluluk, İstenmeyen Gebelik)

 İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yapılmaktadır.
 10 haftalık gebeliklere kadar hamilenin isteğine göre kürtaj işlemi gerçekleştirilir.
 Gebe reşit ve bekar ise kendi onayı yeterlidir. Evli ise eşinin de onayı gerekmektedir.
 Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir.

2. Fraksiyonel Kürtaj
Çok şiddetli ve uzun süren kanamalarda ve özellikle 40 yaş üzeri kadınlarda, patolojik sebebi tespit etmek ve kanamayı durduracak tedaviyi seçmek adına kürtaj işlemi uygulanır.

3. Endometriyal Dating
Kısırlık teşhisinden yumurtlama olup olmadığını öğrenmek için adetin 21.günü rahim içerisinden küçük bir parça alınarak progesteron hormonunun rahim içine etkisi araştırılır.

4. Rest Kürtaj
Kendiliğinden olan düşüğün veya kürtajdan sonra kalan parçaların temizlenmesi için uygulanan işlemdir.

Kürtaj Müdahalesi Öncesi Değerlendirme Nasıl Yapılır?

Kadın Hastalıklar ve Doğum Uzmanına başvurularak hamileliğin süreci belirlenir.
 Gebelik ultrasonografi ile kesinleştirilir.
 Kürtaj Müdahalesine engel ve tehlike oluşturabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmadığının tespiti yapılır.
Kürtaj İşlemi Öncesi Neler Yapılmaktadır?
 Kürtaj genel anestezi veya lokal anestezi ile uygulanır. Daha önce doğum yapmamış veya sezeryanla doğum yapmış hastalarda genel anestezi tercih edilir.
 Lokal anestezi ile rahim ağzının her iki tarafına anestezik ilaç enjekte edilir. Vakum esnasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyulabilir.
 Kürtajın psikolojik etkisi düşünüldüğünde genel anestezi tercih edilmelidir. Anestezi işlemi Anestezi uzmanı tarafından uygulanmalıdır.
 Kürtaj işlemi öncesi 6 saatlik açlık ve susuzluk istenmektedir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

 Günümüzde vakum aspirasyon yöntemi ile kürtaj yapılmaktadır. Bu yöntemde kullanılan aspirasyon vakum sistemi karmen kanülü olarak isimlendirilir. Kullanılan plastik uçlar tek kullanımlıkdır tekrar kullanılamaz.
 Rahim ağzının görünebilmesi için vajinal spekulum yerleştirilir. Vajina ve rahim ağzı özel bir solüsyonla silinir. Rahim tek dişli adı verilen bir aletle çekilerek düz hale getirilir.
 Buji adı verilen aletle, gebelik haftasının büyüklüğüne göre rahim ağzı genişletilir. Daha önce doğum yapmış ve gebelik haftası küçük hamilelerde bu dilatasyon bazen gerekli olmamaktadır.
 Dilatasyon (Rahim Ağzı Genişletilmesi) ardından steril olan ve özel boyutlarda olan plastik kanüller ile rahim ağzından girilerek rahim boşluğuna ulaştırılır. Kanülün ucu özel olarak üretilmiş vakum yaratan özek enjektöre monte edilir. Enjektör basınç yaratarak rahim içindeki maddeyi emerek temizler. Bu yöntem ile eski keskin metal küretler ile yapılan müdahelerin olumsuz sonuçlar en aza indirilmiştir.
 Rahim içi temizlendikten sonra tek dişli çıkartılır. Çıktığı yerdeki kanama gazlı bez ile tamponlanarak kanama durdurulur. Vajina steril solüsyonla temizlenerek spekulum çıkartılır.
 Hasta kaldırılmadan, rahim içerisinde parça kalıp kalmadığının anlaşılması için ultrasonografi ile kontrol edilir.
 Anestezi sonrası ağrılarının en aza indirilmesi için ağrı kesici iğne vurulur.

ENGLİSH

What is abortion?

Up into the uterus of pregnancy who voluntarily or because of medical necessity, private ways is to terminate. Abortion, pregnancy termination can also be applied outside the biopsy and treatment purposes.

What purpose do with abortion is?

1. Termination of pregnancy (Medical Necessity, unwanted pregnancy)

For termination of pregnancies are unwanted .
Pregnant until 10 weeks of pregnancy  abortion procedure is performed according to the request.
Its approval of the pregnant minor and unmarried  is sufficient. Requires the approval of the married wife.
Abortion is not a birth control method .

2. Fractional Curettage
Severe and long-lasting bleeding, especially in women over age 40, to determine the pathological cause and treatment of bleeding will stop the process applied to select the name of abortion.

3. Endometrial Dating
Whether the diagnosis of infertility from ovulation to learn through one small part of the uterus 21.günü by taking the hormone progesterone into the uterus is investigated.

4. Rest Abortion
After the low spontaneous or induced abortion procedure is applied to the remaining parts cleaning.

Pre-Intervention Assessment abortion How?

Gynecology and consult experts on  the process of pregnancy is determined.
 pregnancy by ultrasonography is fixed.
Any danger that may create obstacles to abortion  Intervention is not a health problem, the detection is performed.
What To Do Before an abortion is the process?
General anesthesia or local anesthesia is applied  abortion. Not previously given birth or gave birth sezeryanla general anesthesia in patients is preferred.
Both sides of the cervix with local anesthesia  the anesthetic drug is injected. Pain and discomfort can be heard during the vacuum.
Considering the psychological effects of abortion  general anesthesia should be preferred. Process should be implemented by anesthesia anesthesia specialist.
6 hours before an abortion procedure  hunger and thirst are requested.

How abortion?

Today, with the method of vacuum aspiration abortion  maintained. This method is used in vacuum aspiration cannula system is called karmen. Used plastic ends can not be used again only kullanımlıkdır.
Vaginal speculum of the cervix can appear  placed. Vagina and cervix with a special solution will be deleted. Rahim, called single gear with a tool is made by pulling straight.
 called spark plug with tools, according to the size of a cervical pregnancy weeks are expanded. Previously given birth and small gestational weeks pregnant, this dilatation is sometimes not necessary.
 Expansion (mouth of the uterus be enlarged) and then with sterile and special sizes in the cervix into the uterine cavity with plastic cannulated is reached. Created specially manufactured vacuum cannula tip into the injector is mounted ÖZEK. Intrauterine pressure by creating injectors clean by absorbing substance. With this method, the former with a sharp metal Curates minimized müdahelerin negative results.
After cleaning out Intrauterine  is single threaded. Out where the bleeding will stop bleeding be buffered with gauze. Cleaned with a sterile solution of vagina speculum are removed.
 The patient is removed, the uterus remain in full to understand did not is checked by ultrasonography.
Minimization of pain  anesthesia for pain relief needle is shot.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

 1. her yolu deneyip başarılı olamayanların denemesi gerek. bir insan değerinde bence bu.

 2. Anladım ki insanlar: Susanı korkak. Görmezden geleni aptal. Affetmeyi bileni çantada keklik sanıyorlar… Oysa ki; biz istediğimiz kadar hayatımızdalar. Göz yumduğumuz kadar dürüstler ve sustuğumuz kadar insanlar..! Şems-i Tebrizi

 3. sağlıklı besinler derken bunlarla ilgili seçimler yapabilmek mümkün mü? örneğin sadece sebze ağırlıklı bir beslenme gibi..

 4. Sosyal fobisi olan insanlar icin birebir olan bir urun, topluluk karsisinda heyecan yapanlar icinde tavsiye edebilebilirim.

 5. Günümüzde çok yaygın olan bir söylem vardır stres bütün hastalıkların başlangıcıdır diye, hakkaten de öyledir. Stresli olmayan insan mutlu ve huzurlu olur. Huzurlu olan insanın hayatı mutlulluk içinde geçer Telkini dinlemek gerek. kendine

 6. Teşekkürlerimle… para

 7. Kisisel gelişim kitaplarini tercih et switch nedir

 8. Burada matematik bilgisinin seviyesi önem taşıyor mu? etkili dua

 9. kardeşim için istiyorum kronik rahatsızlıkları var umarım faydalı olur. bebek istiyorum

 10. Babama bundan daha güzel bir hediye veremem heralde.:) Sigarasız hayat ne kadar rahat. rusça klavye

 11. kesinlikle deneyeceğim. arapça

 12. Bu alanda kendini geliştirmek ve en azından biraz yetenek biraz ışık olan kişilerin kesinlik kaçırmaması gereken bir set. gelişim teknik

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂