KREŞE ÇAT KAPI GİTMEYİN

23 yıldır aynı sorunu yaşarım. İstanbul’un göbeğinde hırsızın asla ayırt edilemediği, uyuşturucu kullanıp kullanmadığı alnında yazmayan,
huyu

suyu da hemen yüzünden anlaşılır olmayan, eline çocuğunu kapmış bir sürü anne gelir kreşin kapısına almam. Kızarlar.. Ben de kızarım :)İçeride çocuklarım ve bebeklerim var. Her açıdan sakıncalı bulunan bu dönemde aman da müşteri geldi mantıksızlığıyla her kapıya gelene hoşgeldin diyemez insan. Hele de cümle şöyle başlıyor ise, “Geçiyorduk gördük, bir gezelim dedik”. Allah Allah burası Göztepe parkı mı? Havalanında bile domuz gribi kontrolü var!

Neden geziyorsun? Seni kim gönderdi? Tanışıyor muyuz? Herhangi bir virüs taşımadığını, niyetini bilmiyorum. Neden içerideki çocuklarımı riske edeyim.

Zaten konuyla ilgilenen insan için çağımızda o kadar çok seçenek var ki; Telefon 🙂

“Müsait misiniz?” sorusuyla başlayan ve web sitesi ve mail adresi sormayla devam eden konuşma ilerleyen saatlerde daha detaylanır.
Bu noktadan sonra her iki taraf da birbirini az çok tanımıştır ve her iki taraf açısından da uygun bir zamanda karşılıklı görüşülür. Yine her iki taraf açısından uygun bir şekilde de gezilir, bakılır. Orada büyümüş çocukların annelerinin telefonları, mail adresleri istenir. Gerekirse o kişilerle görüşülür. Ve doktor raporu olan veya doktoruyla görüşülen çocuk zevkle yuvaya kabul edilir.

“Ben çocuğumu yuvaya vereceğim” ve vereceğime göre de müşteri her koşulda haklıdır muamelesi sonucunda ortaya çıkan netice asla hoş olmaz.

Bu konuyu zamanının çok üzerinde hasta alan, yenisine hemen yer ve zaman açarak ilk başlangıcı olağanüstü yaptıktan sonra sürekli meşgul olup, önemli sorulara dahi cevap veremeyen doktor hasta ilişkilerine benzetiyorum. Nedense hep içerde hastası vardır, çok yoğundur ve bir türlü geri dönemez eski hastalara. Sebep meşguliyet.

Bir yuvanın en önemli görevi öncelikle yuvada bulunan ve sorumluluklarını tamamen üstlendikleri çocuklara eksiksiz bakmak ve onları en ufak bir riske sokacak hareketlerden kaçınmaktır. Daha sonra yeni gelecek olan çocuklarla ilgilenmek, onların da bu güvenli ortama güvenerek katılmalarını sağlamaktır.

Şehrin göbeğinde her türlü insanın, olayın olduğu yerde miniciklerin olduğu bir kreşe, bir yuvaya ÇAT KAPI gitmeyin. Gittiğinizde eğer kapı açılıyor ve içeri alınıyorsanız ve de yemek saatiyse, onlarla ilgilenmeyi bırakıp sizinle ilgileniliyorsa bir düşünün, yemek en ilgi gerektiren saattir. Ve miniklerin her daim bir küçük desteğe, az biraz yardıma ihtiyacı vardır.

Sevgiyle,

Ayla Özaygen

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

21 yorumlar

  1. kardeşim için istiyorum kronik rahatsızlıkları var umarım faydalı olur.

  2. Hayat karmaşık değidir. Karmaşık olan bizleriz. Hayat basittir, ve basit olan doğru olandır. Oscar Wilde

  3. merhaba, mutlu ilişkiler sadece aşk ilişkilerini değil, sosyal arkadaşlıkları, iş arkadaşlarını, okul arkadaşlarını ve aile ilişkilerini de kapsıyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂