Perşembe , Ekim 21 2021

NLP’nin Kişişel Yaşamda Yararları

Kişişel Yaşamda NLP’nin YararlarıKişisel yaşamda NLP önemli bir yer tutmaktadır. İnsanların hayatları boyunca ne istedikleri, önemli sorulardan birisidir. Çoğunlukla insanlar, istemedikleri sorunlar üzerinde odaklanmaya eğilimlidir. NLP, insanların amaçlarına kısa sürede ulaşmasını ve sorunlarına çözüm getirmek için hedefler oluşturmasını sağlar.

Genellikle insanların başarılarının büyük bir kısmı, etkili bir iletişim yeteneğine bağlıdır. Diğer insanlarla etkili bir iletişim kurma yeteneğimiz ve onların nasıl düşündüklerini anlamak, hayatımızın kalitesini yükseltir. NLP, insanların daha güçlü bir iletişim becerisine sahip olmasına yol açar. NLP, herhangi bir şeyi sunarken veya insanlarla iletişimde bulunurken hepten uyumlu bir ifadenin kullanılmasını önerir. Zihinsel uyum iç huzurumuzu; Fiziksel uyum ise sağlığımızı temsil eder. Aynı zamanda uyum mükemmel ilişkiler kurmak için elde edilmesi gereken bir beceridir.

Kişişel Yaşamda NLP’nin YararlarıTümden uyumlu bir ifade için örneğin, kullandığımız ses tonunun, el, kol, vücut hareketlerinin, bir diğer ifade ile beden dilinin ve sözcüklerin içeriğinin tümünün birden aynı mesajı verecek tarzda anlam taşıması gerekir. Karşı tarafa iletmek istediğimiz mesaj ile mesajı iletme tarzımız birbirine uyumlu olup kesinlikle birbirini desteklemelidir. Böylelikle karşımızdakine mesajı iletirken, tarzımızdaki heyecan ve inanç, dinleyicilerde bıraktığımız güçlü izlenim ve sunumumuzun esas içeriği “ uyumlu bir ifade” içinde olur.

Tabi ki diğer insanın nasıl düşündüğü ve neler hissettiğini anlamak, başarılı bir iletişimin temeli olan uyumlu ilişkiyi kurma da hayati bir öneme sahiptir. NLP, uyumlu bir ilişkinin nasıl kurulup sürdürülebileceği konusunda yol gösterir. Bu nedenle kişi öncelikle kendine şu soruları sormalıdır.

 • Hayatta neyi gerçekleştirmek istiyorum?
 • Mesajımı karşı tarafa iletmenin en iyi yolu nedir?
 • Uyumlu bir ilişkiyi nasıl gerçekleştirebilir ve sürdürebilirim?
 • Bu mesajı iletmek için en iyi kişi ben miyim?
 • Karşımdakiler bu konuda beni nasıl algılarlar?

Anlaşıldığı üzere ne istediğimizi ve arzu ettiğimiz sonucun işimiz ve yaşamımızın diğer yönleri üzerinde nasıl etkisi olabileceğini bilmemiz için, öncelikle kendimizle iletişim kurmamız gerekecektir. Devamında, bir başkasının zihnine girerek olan biteni onların gördügü gibi görmeliyiz ki ilettiğimiz mesajlar onlar için bir anlam ifade etsin. Eğer bu oluşturulmazsa, sunumumuz ne kadar zekice olursa olsun, başarılı olmak pek mümkün değildir. Dolayısıyla başarılı bir iletişim, sözcükler ve gözlemlenebilir davranışların uyumunu gerekli kılar.

Kişişel Yaşamda NLP’nin YararlarıKullanılan yöntem ne olursa olsun doğru iletişim, yani asıl ifadeyi bir beyinden diğerine aktarmak, bilinçli bir şekilde nadiren görülebilmektedir. Gerçekten de en ufak bir jest, el kol hareketi veya ses tonu, çevremizce kolaylıkla yanlış anlaşılabilmektedir. Misal, bir Genel Müdürün geçici olarak işten eleman çıkarmalarının sonrasında personelinin güvenini tazelemeye yönelik dikkatle hazırlanmış bir konuşması, personel tarafından bütünüyle yanlış yorumlanmış, hedefine ulaşmak bir yana, korku ve güvensizlik yaratıp verimi de olabildiğince düşürmüştür.

İsteklerimizi pozitif sözcüklerle ifade etme, bilinçsiz bütün davranışlarımızın yönlendirildiği yer olan beynimize doğru mesajı vermekle kalmaz, kendimizi daha iyi hissetmemizi de sağlar.

Karşılıklı konuşmakta olan insanlar arasında uyumlu ilişki kurulmasının işaretlerinden biri, aynı fiziksel duruş ve tavırları benimsemeye eğilimli olmalarıdır. Bu durum aynalama olarak bilinmektedir. Bu uyuşma, sesin hızı, yüksekliği, vurgular ve tonun uyuşmasına kadar gidebilir. İyi iletişim yeteneği olanlar, bilinçli bir anlamda, düşünmeden uyuşurlar ve bunu birbirleriyle iyi anlaşan insanlarda doğal olarak gözleyebiliriz.

Kişişel Yaşamda NLP’nin Yararları

NLP’nin ana teması kişiseldir. Örneğin mükemmellik, organizasyonların veya sistemlerin mükemmelliğinden daha çok, insanların mükemmelliği ile ilgilidir.

Herhangi bir insanı neyin motive ettiğini, en iyi sonucu hangi tür iletişimin verdiğini bilirsek, iletişimde çok etkili olabiliriz. NLP’nin en büyük önemi, atfettiği örgütsel etkinin temeli olan bireyi, örgütsel davranışın her yönü açısından temel nitelik olarak ele almasıdır.

Başarılı organizasyonlarda insanlar genellikle etkili bir iletişim içindedirler. Karşılıklı olarak mesajlar aktarılır ve bireysel etkinlikten yararlanılır. Vizyon ve değerler paylaşıldığı zaman, insanlar nereye gittiklerini bilirler. Böylelikle örgütsel yapı ve sistemler, en baştan avantajlı olurlar. NLP katkısını insanlar üzerinde yapar. NLP’nin etkisi, ister iletişim, ister öğrenme, ister liderlik, isterse hedefe ulaşma veya sorun çözme alanlarında olsun, her düzeyde değişim meydana getirir. Lakin bu değişim insanda olur.

Kişişel Yaşamda NLP’nin Yararlarıİyi haber şu ki, kişisel mükemmelliğin bilgisi ve becerisi, tıpkı araba kullanmayı, yüzmeyi veya kişisel bilgisayarı kullanmayı öğrenmek gibi öğrenilebilmesidir. Duyguların kontrol altında tutulması kişilerin kontrolünün dışında olsa bile NLP, duyguların nasıl kontrol altında tutulabileceğini de öğretir. Misal, pazartesi günleri sıklıkla kendimizi kötü hissederiz. Ama düşünce süreçlerini, hissettiklerimizi, duygularımızı inanarak kontrol eder ve güne iyi başlayacağımızı düşünürsek, böylece duygularımızı ve davranışlarımızı da kontrol altında tutabiliriz.

Geçmişteki fobilerimizi, korkularımızı, istenmeyen duygularımızı kontrol altında tutmak mümkündür. İnançlar, davranışlarımızın geçididir. NLP, bize inançlarımızın nasıl olduğunu gösterir ve eğer benimsiyor isek değistirmemizi de sağlar. Kısaca NLP nin faydaları şunlardır.

 • Öğrenmeyi etkin kılar.
 • Kendimizi ve başkalarının dünyayı nasıl algıladığını açıklar.
 • Daha etkin iç ve dış iletişimi geliştirir.
 • Bireysel potansiyeli, performansı doruğa çıkarır.
 • Bilgiyi daha etkin kullandırır.
 • Değişimi gerçekleştirir.
 • Yaratıcılığı geliştirir.
 • Mükemmelliği hedefler ve sürekli mükemmelliği arar.
 • NLP tekniklerin çoğu, kişinin kendisinin yapabileceği ve rutin yaşamında uygulayabileceği tekniklerdir.,

Siz de rahatlıkla her gün yapabilirsiniz.

Denemeye değer mi?

alıntı

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

6 yorumlar

 1. çocukluğumdan beri tırnak yiyorum,çok berbat bir durum.

 2. Yapılamayacak Gibiyse Yap! Yapmazsan, Var Olamaz. Paul Arden

 3. Bana karşı anlayışlı davranan tek kişi terzimdi. Her gördüğünde yeniden alırdı ölçülerimi. Onun dışında herkes önceki ölçülerin bana hep uyacağını sandı. Bernard Shaw

 4. Gidilmeye değer hiçbir yolun kestirmesi yoktur. Beverly Sills

 5. cok güzel seyler okudum

 6. Hızlı deneyin, hızlı başarısızlığa uğrayın ve hızlı bir şekilde kendinizi yenileyin. Tom Peters

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂