Perşembe , Haziran 27 2019
Ana Sayfa / Sağlık / KIRMIZI BİBERDEKİ ACI MADDE AĞRIYI KAYNAĞINDAN KESİYOR

KIRMIZI BİBERDEKİ ACI MADDE AĞRIYI KAYNAĞINDAN KESİYOR

Bilim adamları kırmızıbiberdeki acı maddeyi, ağrıyı kaynağında durdurabilen yeni bir ağrı kesici türü geliştirmede kullandılar.

Texas Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, insan vücudundaki ağrılı bölgede biberi acı yapan ve kapsaisine benzer bir madde bulduklarını açıkladılar. Bu maddenin üretiminin durdurduklarında kronik ağrıların da duracağını tespit edildi. Yanma hissine yol açan acı kırmızıbiberde kapsaisin de, vücudun içindeki hücreler üzerinde mevcut reseptörleri tespit ederek bu işi yapıyor.

Fareler üzerinde gerçekleştirilen laboratuar çalışması, bir geni etkisiz hale getirince kapsaisine karşı hassasiyetin olmadığını gösterdi. Bilim adamları, bu bilgiden hareketle aynı işi yapan ilaçlar yapmaya hazırlanıyor. Bunun ağrı mekanizmasını anlamalarında ve ağrıyı nasıl daha etkili şekilde tedavi edecekleri konusunda önemli bir çalışma olduğunu kaydeden araştırmacılar, vücutta hasar oluştuğunda doğal olarak açığa çıkan moleküller gibi endojenöz (Organizma ya da onun bölümlerinde oluşan ya da üretilen) kapsaisin ailesini keşfettiklerini söylediler.

Eklem iltihabı ve fibromyalji gibi iltihabı hastalıklar ve kanserle ilişkili farklı kronik ağrı tiplerini tedavi etmek için ilaçlar üretebileceklerini umut ediyorlar.

Zaman Online

ENGLİSH

Scientists to bitter substances in red, that can stop the pain at the source were used to develop a new type of painkiller.

Researchers at the University of Texas officials, the human body is pepper in the painful area and the pain which they had found a substance similar to kapsaisine announced. Stop the production of these substances when they were going to stop the chronic pain. Causing a burning sensation from capsaicin in hot red, the body found inside cells, these receptors are present on the job is done.

Laboratory study conducted on mice, he defused a gene that showed the sensitivity kapsaisine. Scientists from the movement of this information, do the same thing with drugs is preparing to do. That the pain mechanism in understanding pain and how to more effectively treat going on a major study noted the researchers, physical damage occurs naturally from the release of molecules such endojenöz (organism or its parts consisting or produced) capsaicin his family discovered they were told.

Inflammatory diseases such as arthritis and fibromyalgia and chronic pain in cancer associated with different types of drugs used to treat produced hope

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

4 yorumlar

  1. Karakter, güç ve uzun süren bir alışkanlıktan başka bir şey değildir. Plutarch

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by