Çarşamba , Haziran 26 2019
Ana Sayfa / Sağlık / KIRIŞIKLIK TİPLERİ

KIRIŞIKLIK TİPLERİ

Yüzümüzdeki kırışıklıkların farklı sebepleri olduğunu bir önceki yazımızda anlatmıştık. Hangi tip kırışıklığa sahip olduğunuzu belirleyerek, doğru yöntemi bulabilirsiniz.
Kuruluk Kırışıklıkları:
Bu tip kırışıklığın özelliği, cildin gerdin, nemden yoksun, soluk ve mat görünmesidir. Kontrol etmek için, krem sürülmemiş cildinizi yatay olarak uzatıp, başparmaklarınızla yukarı doğru çektiğinizde minik kırışıklıklara ulaşırsınız.
Bu tip kırışıklığın oluşum nedenine gelince, güneşin zararlı ışıkları, cildi kurutur ve kalınlaştırır. Kuru cilt gerginleşir, pul pul bir görüntü oluşur. Zaman içinde çatlar ve dökülür. Vakit geçtikçe cilt üzerindeki çizgiler daha belirgin hale gelir. Klima ve kalorifer, alkol ve sigara kullanımı da cildin nemini alır. Hatalı uygulanan temizlik ürünleri ve bakım işlemleri de cildin koruyucu tabakasına zarar verir. İlerleyen yaşlarda cilt depolama yeteneğini kaybeder ve yeterince su içemeyen kişilerde yıpranma daha fazla görülür. Bu tarz yanlış tavırlar, cildin günde yarım litre su kaybetmesine sebep olur. Yağlı kremler cildin üzerinde bir tabaka oluşturarak suyun buharlaşmasına engel olurlar. Ayrıca özel nem takviyeli kremler de kuruluğa karşı etkilidir.
Güneş Kırışıklıkları:
Göz kırpmak gibi mimik hareketleriyle belirginleşen göz çevresinde ve yanakların üzerinde dikey kırışıklar oluşur. Cilt, ışıltısını ve elastikiyetini kaybettiği için, kuru ve mat bir görünüm oluşur. Güneşe uzun süre korunmasız maruz kalmanın olumsuz sonuçları, “foto yaşlanma” olarak nitelendiriliyor. Koruyucu ürünlerden sadece kumsalda yararlanıldığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Güneş, cildimize sadece plajda hasar vermiyor. Her yerde, her mevsimde güneşin zararlı ışınlarına maruz kalıyoruz. Bu yüzden evden çıkmadan yarım saat önce, güneş koruyucu faktörlü bir krem sürün.
Yaşlılık Kırışıklıkları:
Göz ve dudak çevresinin yanı sıra yanaklarda, çene altında ve boyun bölgesinde yavaş yavaş gelişmeye başlayan kırışıklar, ciltte zamanla derin ve kalıcı izler bırakır. Kolajen ve elastin liflerinin yoğunluğunu yitirmesi nedeniyle yüz çevresinde, özellikle çene altında, gevşeme ve sarkma oluşur.
Menopoz döneminde östrojen seviyesinin düşmesiyle birlikte cildin kolajen lifleri ve elastin üretimi de azalır. Menopoz kaynaklı hormon azalması, yüzeydeki liflerin ve suyun %25’inin ve kolajenlerin /30’unun kaybına neden olur. Bunun sonucu cilt yağ ve nem depolama yeteneğini yitirir. Bu kaybı önlemek için, kozmetik dünyasında pek çok ürün var. Hücre koruma etkili ve botoks etken maddeli kremleri tercih edebilirsiniz.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

  1. Çocukluğumda elime geçen iki kuruştan birini eğer kitaplara vermeseydim bugün yapabildiğim işlerin hiçbirini yapamazdım. Mustafa Kemal ATATÜRK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by