KIRIK DİŞ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Diş Hastalıkları ve Tedavisi Bilim Uzmanı kırık dişlerin tedavi ve onarılmasıyla ilgili bilgiler verdi..

Kırık dişlerin varlığı; birçok kişinin hali hazırda sahip olduğu, olmayanların ise günlük yaşamda başına gelebilecek olan problemlerdendir. Diş hekimleri  durumla sıkıntı yaşayan hastaları sıklıkla görmektedir.

Dişlerde kırılma meydana gelmesinin temel nedeni travma olsa da, bunun yanında dişlerde meydana gelen derin çürükler, ani ısı değişimleri kaynaklı dişin en  katmanı olan “mine”de oluşan çatlamalar kırıklara sebebiyet verebilmektedir.

Hastalar çoğu  yumuşak bir gıda yerken dişlerinin kırıldığından bahsederler. Bunun asıl sebebi dişin “dentin” denilen orta katmanında meydana gelen geniş bir çürüğün bu katmanı ortadan kaldırarak, minenin desteğini kaybetmesine neden olmasıdır.

Bunun sonucunda kişi herhangi  şey ısırınca, mine tabakası gelen yükü tek başına karşılayamayacağı için dişte kırılma oluşmaktadır. Bu tür kırıkların olmaması için; düzenli ağız bakımı gereklidir.

Ayrıca rutin diş hekimi kontrolleri  dişin o şekilde çürümesi önlenebilmektedir.

Tedavi ise, kırığın büyüklüğüne göre; dolgudan kanal tedavisine, kaplamadan (sabit protez/porselen kaplama) çekime kadar çeşitlilik gösterebilir.

Mine çatlakları genellikle kırıklara sebebiyet vermeseler bile çoğunlukla minenin yapısal olarak daha ince olduğu ön bölge dişlerinde oluşmasından dolayı, hastalar için estetik açıdan problem yaratmaktadır.

Bu çatlakların iç kısımlarına, aldığımız besinlerin boyayıcı maddeleri birikerek normalde ilk bakıldığında belli olmayan çatlaklar kahverengi çizgiler halinde görülür hale gelirler.

Yapılan araştırmalar sonucunda dişi en fazla renklendirebilecek maddelerin çay, kahve, kola, kırmızı şarap gibi içeceklerin yanında tüm tütün ürünlerinde olduğu ortaya çıkmıştır. Bu tarz gıdalar renklenme sürecini hızlandırmakta, diğer gıdalar ise daha uzun vadede olsa bile renklenmeye sebep olabilmektedir.

Düzenli ağız bakımı ile  süreç uzatılabilir. Estetik açıdan problem teşkil eden bu tarz görüntülerde iki farklı tedavi yaklaşımı mümkün olabilmektedir.

Birincisi; sadece çatlak hattı temizlenip, yerine kompozit (diş renginde) dolgu yapılmasıdır.

Diğer yaklaşım ise; özellikle birden fazla dişte estetik problem mevcutsa, lamine denilen ince porselenler uygulanmasıdır. Tedavinin şekli doğal olarak, bir diş hekimi muayenesinden belirlenecektir.

Travma sebepli oluşan kırıklar ise çoğunlukla ön dişlerde meydana gelmektedir. Gelen darbenin şiddetine ve yönüne göre kırık büyüklüğü değişeceği için, tedavi de duruma göre; dolgudan çekime  değişkenlik gösterecektir.

Travmadan hemen sonra diş hekimine gitmek dişin canlılığının korunması için önemlidir. Hatta kırıklarda, kırık parça tedavide kullanılabileceğinden parçayı da diş hekiminize beraberinizde götürmeniz hekimin işini kolaylaştırabilmektedir.

MSc. Dt. Ali Mert Türkkan
Diş Hastalıkları  Tedavisi Bilim Uzmanı

www.dishekimlerim.com

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

20 yorumlar

  1. Karizma, başarı için bir adım önde olmayı sağlar.

  2. Dün yaptığınız şey size hala çok iyi görünüyorsa, bugün yeterli değilsiniz demektir. Earle Wilson

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂