Ana Sayfa / Etkinlikler & Aktüel Haber / KINA GECESİ ORGANİZASYONU NASIL YAPILIR?

KINA GECESİ ORGANİZASYONU NASIL YAPILIR?

Image and video hosting by TinyPic

Geleneklerimizde ayrı bir yeri olan kına geceleri hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını, Trio Organizasyon firmasından Organizatör Filiz Özkent verdi.

Kına gecesi yapılacak mekan seçilirken nelere dikkat edilmeli?

Kına gecesi yapılacak mekanı seçerken, nasıl bir kına istediğimize ve mekanın istediğimiz konsepte uygun olup olmadığına bakmamız gerekir. Örneğin, Osmanlı tarzı bir kına gecesi istiyorsak, bunun için seçeceğimiz yerin buna uygun olan tarihi bir mekan olması gerekir. Eğer eğlence ağırlıklı ve modern tarzda bir kına istiyorsak, seçeceğimiz yer de modern bir mekan olmalı, hatta bir tekne bile olabilir. Özellikle dikkat etmemiz gereken detay ise yazın açık havada gerçekleşecek bir kına gecesi yapıyorsak, havanın yağışlı olması ihtimalini de göz önünde bulundurup, kapalı salonu olan bir mekan seçmemiz gerektiğidir.

Kına gecesi yapılacak yer nasıl süslenmeli?

Dekorasyon da genel konseptle alakalı hazırlanmalıdır. Osmanlı tarzı bir kına gecesinde altınlar, kristaller, çiçekler, mumlar ve kırmızılarla hazırlanmış bir dekor şık olacaktır. Gerçi renklerde son senelerde sınır tanınmıyor. Özellikle morlar, fuşyalar ayrı ayrı ya da birlikte çok kullanılmakta. Bu canlı renkler altın rengiyle bir arada çok şık oluyor.

* Davet alanının en başköşesine gelinin karşılama alanı olarak şık bir yer hazırlanabilir. Bu alan; konsepte uygun koltuklar, sehpalar ve şamdanlarla süslenebilir.

* Davetli masaları konsepte uygun çiçekler, örtüler, şamdanlar, meyveler, yemişlerle dekore edilebilir.

Gelinin isminin olduğu “Kına Gecesi Hatırası” yazılı, fotoğraf çekilen özel alanlar oluşturulabilir.

Kına gecesi için ne tür ikramlar hazırlanmalı?

Kına gecelerinde genellikle açık büfe, kokteyl prolange tarzı ikramlar tercih edilmekte. İkramlarda salatalar, zeytinyağlılar, ara sıcaklar, ana yemek çeşitleri, tatlı çeşitleri bulunabilir. Kına gecelerinde konuklara girişte lokum ve şerbet ikramları da yapabilirsiniz. Kuruyemişlerle özel bir köşe olarak hazırlanabilir ya da bunları özel keselerde konuklarınıza sunabilirsiniz.

Eğlence detayları nasıl olmalı?

Kına yakılırken, gelinin çok yakın arkadaşları da kaftanlar giyip, gelinle birlikte sahneye çıkarak kına seremonisini gerçekleştirebilirler.

Kına esnasındaki müzikler, canlı bir davul şovla olabileceği gibi müzikleri DJ de ayarlayabilir.

Kına seremonisinden sonra eğlence başlayabilirsiniz. Konuklarınıza tef, Şakira kemeri, pullu mendil ve duvak gibi eğlenceli malzemeler dağıtabilirsiniz.

Misafirlerinize özel mini kaftanlar, kuruyemiş keseleri, kına keseleri ve daha birçok alternatifli objeler hazırlayabilirsiniz.

Kına gecesi düzenlerken bir organizasyon firmasıyla çalışmanın ne gibi avantajları var?

Kına gecelerinde organizasyon firmalarıyla çalışmak davet sahibini çok rahatlatıyor. Çünkü organizasyon firmaları, kına gecesindeki tüm detayları en doğru şekilde ve vaktinde takip edip uygulayabiliyorlar.

kaynak: hürriyet

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

14 yorumlar

  1. İsme yazılması için nereden sipariş edebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  2. Bir işe girişmek için iyi bir gerekçemiz yoksa, ona başlamamak için iyi bir nedenimiz var demektir. W. Scott