Cumartesi , Temmuz 20 2019
Ana Sayfa / Sağlık / KİLO KONTROLÜ İLE İLGİLİ BİLİNEN DOĞRU VE YANLIŞLAR

KİLO KONTROLÜ İLE İLGİLİ BİLİNEN DOĞRU VE YANLIŞLAR


Sabah çok erken saatlerde spor yapmanın yanlış, gerçekçi olmayan kilo hedefleri koymanın ise doğru olduğunu biliyor muydunuz? Kilo vermeyle ilgili doğru bildiğiniz yanlışları unutmanın tam sırası!

Herkes kendi bedeniyle ilgili en doğru kararları verdiğini düşünür, “ben kendim için doğru olanı bilmez miyim” der. Genelde bu kararların çoğu diyet yaparken verilir ve bunlar da genelde yanlıştır! Örneğin birçok kadın ’sabah erken kalkıp sporumu yapayım, hem güne erken başlarım, hem daha enerjik olurum’ diye düşünür. Bu kararın çok doğru olduğuna da kendini inandırır.

Araştırmalar gösteriyor ki gece 6 saat ve daha az uyuyanlar %12 daha fazla kilo almaya meyilli oluyorlar. Eğer gece 22:00′de yatağa girmiyorsanız, sabahları erkenden kalkıp spor yapmanın size uzun vadede faydası değil zararı olacaktır…

BİRİNCİ ENGEL: Sabah altıda egzersize başlayanlar

Yanlış olan ne? Sabah egzersizleri harika ancak aksam 22:00′da yatıyorsan. American Journal of Epidemiology ‘de yayımlanmış bir araştırmada günde sadece ahi saat uyuyan kadınlar, yedi saat ve üstü uyuyanlardan yüzde 12 fazla kilo almaya meyilli oluyor (Bu da 16 senede ortalama 15 kilo demek). Uykusu düşük kalitede olan ve bes saat uyuyanlar ise yüzde 32 oranda 13 ve üstü kilo alabiliyor, öte yandan farklı çalışmalar az uykuyu yüksek beden kitle indeksiyle bağlıyor ve bedende beslenmeyi düzenleyen ghrelin ve leptin hormonlarına ters etkisi olduğunu öne sürüyor.

Engeli aş: Uykunu feda etme. Koşuya bile çıkacak olsan unutma ki kalite miktardan daha önemlidir, öğlen biraz kestiririm, aynı hesaba gelir diye düşünme. Uyku ve günlük ritimler üzerine araştırmaları yürüten, Missouri’St. Louis Üniversitesi profesörlerinden Doktor Donna Taliaferro, 20 dakikalık uyuklamaların gerçek (derin)uyku gibi olmadığını söylüyor. “Bedenin sağlıklı çalışabilmesi için insana gerçek güc katan uyku haline geçmesi gereklidir. Bunun içinde birkaç saat gerekir” diyor. Uzun lafın kısası bedenin için Pilates dersinde uyuklamaktansa, gerçekten uyumak daha değerlidir.

İKİNCİ ENGEL: Yeşilaycı olmak (ya da küfelik)

Yanlış olan ne? Alkolden uzak durun aşırı kalori içerirlerve diyetini mahvedebilirsin kesinlikle yeşilaycı olmanda fayda var
Engeli aş: Aslında gidip istediğin bir sey içebilirsin. Sadece bir tanesi 245 kalori olan pina colada gibi göbek yapan içeceklerden uzak dur.  Dikkat etmen gereken şey, yanında az yağlı dip soslarla taze sebze veya tahıllı pita ile humus gibi sağlıklı bir şeyler yemek. Yemek yemek, kandaki alkol artısını yavaşlatır ve içkinin yanında kızarmış patates gibi abur cubur yemenin önünü keser.

ÜÇÜNCÜ ENGEL: Açık klimalar

Yanlış olan ne? Al Gore gezegeni kurtarmak için termostatı kapatmanı istiyor. Ancak önce kendini nasıl kurtarabilirsin ona bakalım. Physiology Behavior’de yayımlanmış bir çalışmada (giysilerle, ısıtmayla veya klimayla bizim yarattığımız yapay hava olan Thermo-Neutral Zone) “rahatlık bölgesinin” üzerindeki ısılara maruz kalmanın, iştahımızı ve yememizi azalttığı görülmüş. Maastricht Üniversitesi Biyoloji Bölümü profesörlerinden Doktor Margriet S. Westerterp-Plantenga, yaptıkları bir araştırmada 81 derece gibi rahatsız edecek bir ısıda katılımcıların iştahının yüzde 20 azaldığını ve 72 dereceye göre yüzde 10 daha az yediklerini söylüyor.

Engeli aş: İçerisinin ısınmaya başladığını düşündüğün her an klimayı çalıştırma. Biraz sabrederek daha sıcak koşullara kendini alıştır. Alt kısmının erimesine yardımcı olacaksa, klimayı off’a getirmek buna değer.

DÖRDÜNCÜ ENGEL: Büyük porsiyon yemekleri eritmek için koşu bandında fazladan efor harcamak

Yanlış olan ne? İş diyet yapmaya gelince basarının garantisi yüzde 90 terlemek demek değildir. Sadece egzersiz yaparak kalıcı olarak kilo veremezsin. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism’de yayımlamış bir çalışmada yağlı bölgelerini eritme konusunda diyetin, hem diyet hem de egzersiz yaparak uyguladığın bir programla aynı oranda etkili olduğu tespit edilmiş.

Engeli aş: Eğer sadece diyet yolunu izlersen, ne kadar yediğinle ilgili net bir fikrin olmalı. Kilonu 10′la carp, sonra kilonu elde ettiğin sonuca ekle. Bu sayı hiçbir aktivite yapmadan kilonu korumak için gereken kalori miktarındır, örneğin 61 kilosun: (Hesaplamalar pound ölçü birimiyle yapılmalıdır. 61 kg =135 pound) 135 x 10= 1.350 + 135 = 1.485 kalori. Bundan daha fazla aldığın takdirde dar kotlarına giremeyecek hale gelirsin. Dolayısıyla az yemeye başlarsan birikimlerinin de eridiğini görürsün. Ancak bu hemen gerçekleşmez. O yüzden spor salonundaki üyeliğini yakmadan önce kas kütlesi ve gücü kaybı hakkında bilgi edin.

BEŞİNCİ ENGEL: Sarcopenia’yı görmezden gelmek

Yanlış olan ne? Yaşla bağlantılı kas kaybı olan sarcopenia 30′lu yaslarda başlayabilir. Eğer şimdiden önlem almazsan, 50 yaşına geldiğinde kas kütlenin yüzde bir-ikisini kaybetmiş olursun. Az kasın anlamı ise daha az kalori yakmak ve daha fazla yağ biriktirmek demektir.

Engeli aş: Erimeyi durdurmak için yapılabilecek sey sırtını, omuzlarını, kollarını ve kalçanı güçlendirmektir. Harvard Medical School Joslin Diabetes Center sağlık servisleri eğitim programı müdürü Doktor Amy Campbell “Zayıf kasları güçlendirdiğin zaman otursan bile daha cok kalori yakmaya başlıyorsun” diyor. Hedefindeki kiloya ulaştıktan sonra da çalışmana devam et. Çalışmalarda da görüldüğü gibi eğer (günde 60 dakika gibi) düzenli egzersiz yapmaya devam etmezsen kilolar, tekrar geri dönecektir.

ALTINCI ENGEL: 32 bedene inmek yerine 36′ya inmeye çalışmak

Yanlış olan ne? 32 beden 10 yaşındaki çocuk pantolonuna benzeyebilir ama International Journal of Obesity’de yayımlanmış bir çalışmada 1801 kadın arasından kendi için realistik olmayan kilo hedefleri olanların (beklentilerini az tutanlara göre) 24 ayda daha fazla kilo verdiği gözlemlenmiş.

Engeli aş: Çalışma yazarlarının vardığı sonuç, konuya daha iyimser yaklaşarak hedef koyan kadınların daha rahat kilo verebildiğidir. Ayrıca amaçladıkları ölçüye ulaşamamış olanlar bile denemeyi bırakmadı. Peki, Sienna Miller görüntüsüne sahip olmayı istemek, gerçekten sağlıklı kilo vermeni sağlayabilir mi? Blatner’a göre eğer güdüsel hareket eden bir insansan, kendin için önemli olduğunu hissettiğin islerde başarılı olursun. Yani ise yarayabilir.

YEDİNCİ ENGEL: Son haberlerden sonra M&M’leri asprin gibi yutmaya mı başladın?

Yanlış olan ne? Haberlerde görmüşsündür: Kakao; kan basıncını, kalp krizi, inmeyi, bunamayı ve muhtemelen de kanser riskini azaltıyor. Ancak araştırma anlatıldığı kadar lezzetli değil. Çünkü çalışmalarda kullanılan, kakao tohumundan üretilmiş ürünlerin, marketten aldığın yüksek oranda islenmiş çikolatalı sekerlerle bir ilgisi yok. Campbell “28 gram sütlü çikolatada 150 kalori ve 10 gram yağ bulunmaktadır” diyor.

Engeli aş: Buradaki kilit nokta ufak dozlardır. Siyah çikolata işlemden geçirildiği sırada içeriğini daha fazla bozulmadan koruyabildiği için sütlü çikolataya göre genel olarak daha az yağ ve kalori içerir. Bu yüzden sütlü çikolataya göre daha zengindir. Eğer siyah çikolata sevmiyorsan düşük kalorili seçenekler de bulunuyor.

SEKİZİNCİ ENGEL: Yağı azaltmak mı yoksa suyu çoğaltmak mı?

Yanlış olan ne? Su içmek tabii ki iyi ancak yiyeceklerin içindeki suyun zayıflatma üzerinde ciddi bir etkisi var. American Journal of Clinical Nutrition 20 ile 60 yaş arası obez kadınla yaptığı çalışmada, ya yağı azaltmaları ya da içeriğinde bol su olan, meyve ve sebze gibi, yiyeceklerden daha fazla tüketmeleri istenmiş. Sonuç olarak düşünülürdü. Ancak Archives of Internal Medicine’de yayımlanmış olan bir araştırmaya göre bu söylem tam olarak doğru değil. Sigara içen, yüksek kan basıncı olan ve fazla hareket etmeyen 200 kisi ile yapılan çalışmada, bir gruptan sigarayı bırakıp, diyet yapmaları ve bedenlerini çalıştırılmaları istenmiş. Diğer gruptan ise süreç içinde teker teker kötü alışkanlıklarından vazgeçmesi istenmiş. Sonuçta bütün problemleriyle aynı anda ikinci gruptakiler daha fazla yemiş olmalarına rağmen daha doyurucu yiyecekler tercih etmiş ve daha az kalori almış. Dolayısıyla da altı ay sonra yağı azaltmış ekibe göre yüzde 33 daha fazla kilo kaybetmişler.

Engeli aş: Yemek tercihini içeriğinde bol su olanlar yönünde yap. Meyve ve sebzeye alternatif olarak et suyuna sodyumu düşük çorbalar; yulaf ve diğer tahıllı besinler ve fasulye deneyebilirsin. başa çıkan grup 18 ay sonra daha başarılı olmuş.

DOKUZUNCU ENGEL: Abur cubur yemekten bugün vazgeçtin ancak spor salonuna gitmekten de…

Yanlış olan ne? Aynı anda birden fazla hedef koymamanın, sadece tek bir seye odaklanmanın daha faydalı olacağı basa çıkan grup 18 ay sonra daha başarılı olmuş.

Engeli aş: Bütün hedeflerini bir tutmak is antlasmalarındaki mantığa benzetilebilir. Her seyi istiyormuş gibi konuştuğun zaman eninde sonunda bir şeyler kazanırsın. Aynı düşünce sistemini sağlıklı beslenmek ve egzersize başlamak için de kullanabilirsin. Bütün enerjini bunlara odaklamaya calıs.

ONUNCU ENGEL: Ne kadar potasyum aldığını biliyor musun?

Yanlış olan ne? Kanada’da yapılmış bir çalışmada potasyum almanın, kiloyu azalttığı ve kan basıncını düşürdüğü gözlemlenmiş. Çalışmaya katılanların değerleri diyet yapanlarla doğru orantılı cıkmıs. Blatner, bunun zaten mantıklı olduğunu söylüyor. Çünkü potasyum bakımından en zengin besinler fasulye cinsleri, sebze ve meyve. Dolayısıyla bedeninde potasyum değeri yüksek olan biri bunlardan zaten fazla tüketiyor demektir. Sonuçta da hem kalori olarak daha az alıyor hem de karnını tok tutabiliyordur.

Engeli aş: Günde 4.700 miligram potasyum alabilmelisin. Takviyeler buna ulaşmanı sağlayabilir. Ancak tabii önce doktorunla görüş çünkü bunlar herkese tavsiye edilmez. Besin olarak baktığımızda da 240 gram beyaz fasulyede 1.000 mg, ıspanakta 840 mg, kabuklu pişmiş patateste 926 mg, yoğurtta 600 mg ve portakal suyunda 473 mg potasyum bulunur.

Kaynak: Women’s Health

ENGLİSH

Very early hours of the morning to sports in the wrong, the right to put unrealistic weight goals as Did you know? Forget about the weight loss is time to correct the wrong that you know!

The right decisions about your own body gives everyone thinks, “I do not know the right thing for myself I” der. In general, most of these decisions and their diet is doing is wrong in the general! For example, many women, ‘Let me do my morning wake up early and sports, and early start to day, and I would be more energetic and’ I think. This decision is also very true to yourself believe.

Research shows that 12% night for 6 hours and less sleep are more prone to weight gain. 22:00 If the night ‘do not enter the bed, get up early in the morning and do sports in the long run you will hurt not help …

six in the morning, starting to exercise

What is wrong? Morning exercises, but great parts 22:00 ‘da yacht would. American Journal of Epidemiology ‘research published in the sleeping hours per day ahi women only, 12 percent more than those sleeping seven hours and above is prone to weight gain (15 pounds means that the 16 year average). Low quality of sleep in which sleep five hours that the rate of 32 percent in the 13 and above can gain weight, on the other hand, different studies less sleep with high body mass index, and connect with the body to be fed in regulating ghrelin and did lebe adverse effects of hormones that takes it forward.

Hurdle: the sacrifice of sleep. Condition even more important than the amount of quality out whether forgetting is that, to cut a little lunch, come to think of the same account. Conducts research on sleep and the daily rhythms, Missouri’St. Louis University professor of the Doctor Donna Taliaferro, 20 minutes of napping real (deep) sleep is like saying that. “Your body healthy sleep to be able to run into people who would add real strength is required. This requires several hours, “he says. Pilates classes for a long spiel on the body of the short slumber, you really are more valuable to sleep.

to be teetotal (or shellac)
What is wrong? Keep away from excessive alcohol calorie diet ruining the benefits can be sure there is teetotal
Hurdle: You can actually go into anything you want. Only 245 calories with one drink away from the hub, such as Pina Colada. Careful the things you have to, next to fresh vegetables or cereal with low fat dip sauce, such as hummus with pita and eat something healthy. Food, food, alcohol in blood plus slow and drink junk food, such as fried potatoes as well cut off the front of Yemen. 

On the air conditioner
What is wrong? Al Gore to save the planet wants to turn off the thermostat. How you can save yourself, but first let’s look at him. Behavior’de Physiology published a study (with clothing, heating or air conditioning to create us with the artificial air with Thermo-Neutral Zone) “comfort zone” in the heat of exposure, our appetite and reduce our food was seen. Maastricht University Department of Biology, Professor Doctor of Margriet S. Westerterp-Plantenga, a research done in the 81 degree temperature as a disturbing 20 percent of participants decreased appetite and eat less than 72 degrees by 10 per cent said.

Hurdle: We begin to warm up the air conditioner runs all the time to think. A little patience is more accustomed himself in hot conditions. If the bottom will help to melt, it is worth it to Off the air conditioner. 

Large portions of food to melt the extra effort to condition band
What is wrong? Business comes to diet, 90 per cent guarantee of press is not to sweat. Permanently by doing exercise can not only give weight. Journal of Clinical Endocrinology and released a Metabolism’de study of dietary fat on melting zones, and by making diet and exercise the same rate applied in the programming has been found to be effective.

Hurdle: If the only way to track diet, Action, a clear idea about how much should be eat. 10 pounds of carp, then you get the results add weight. This number is needed to maintain weight without any activity which is the amount of calories, for example, are 61 pounds (the pound a unit of measurement is done with the calculation. 61 kg = 135 pounds) 135 x 10 = 1350 + 135 = 1485 calories. The more you get into tight jeans that make you not. So start eating less you see the value of accumulation. However, this does not happen right away. So the burning gym membership before the loss of muscle mass and strength about.

Sarcopenia’yı to ignore
What is wrong? Age is associated with loss of muscle sarcopenia in the age of 30 can begin. If you do not take precautions now, 50 years of age when the percentage of muscle mass you have lost one or two. Less means less muscle to burn calories and more fat to accumulate.

Hurdle: Melting can be done to stop the thing back, shoulders, arms and hips to strengthen the. Health services, training, Harvard Medical School Joslin Diabetes Center program manager Amy Campbell Doctor “strengthen weak muscles you are starting to burn calories when you sit the more you know,” he says. After reaching the target weight in the study to continue. As you can see the work if (like 60 minutes a day) do not continue to do regular exercise and weight, will come back. 

36 in 32 instead of in the body to try to
What is wrong? 32 body of 10-year-old boy pants may look like, but International Journal of Obesity’de a study published in 1801 for women between their non-weight goals realistik that (according to keep expectations low) 24 per month when more weight was observed.

Hurdle: The study authors have concluded, a more optimistic approach to the topic of women feel more comfortable with the target set weight. Moreover, even those who did not reach the aim of the experiment, the measure did not leave. So, you want to have an image to Sienna Miller, it really can provide healthy weight loss is? If a moving güdüsel Blatner’a people, you feel yourself that is important to become successful. That is handy.

Latest news and aspirin after the M & M DVDs as you begin to swallow that?
What is wrong? Saw on the news re: Cocoa, blood pressure, heart attack, in you, and it probably also reduces the risk of cancer. But research is not described as delicious. Because the studies used, products produced from the cocoa seeds, in the market from the high rate of interest is the chocolate no tabs. Campbell “28 grams of milk chocolate is 150 calories and 10 grams of fat found” he says.

Hurdle: the key point here is small doses. Process while the content of dark chocolate than milk chocolate for more than able to keep intact as contains less fat and calories. This is why the rich than milk chocolate. If you do not like dark chocolate with low-calorie options are also available. 

Oil or water to reproduce or decrease?
What is wrong? Water to drink, of course, but good food in a serious impact on the impairment of water is available. American Journal of Clinical Nutrition 20 obese women between the ages of 60 and with the study, or oil in water content is reduced, or fixes, such as fruits and vegetables, was asked to consume more food. Results were considered. However, a study published Archives of Internal Medicine’de that this discourse is not exactly correct. Smoking, high blood pressure is 200 per person and do not move too much to work with a group quit smoking and to diet is to be run and the body was. Other groups in the process was asked to abandon bad habits one by one. In the end, all the problems at the same time, despite being the second gruptakiler more satisfying to eat more fruit and less calories have been preferred. Therefore, according to the team six months after the oil reduced 33 percent more weight was lost.

Hurdle: Food preferences in the content of water in that direction. Fruit and vegetables as an alternative to low-sodium soups to the broth, corn and other cereal foods, and beans can try. 18 months after beginning the group was more successful. 

Did you give up junk food to eat today but also to go to the gym …
What is wrong? I did not put more than one target at the same time, only one will be more useful focus basa seye 18 months after the group became more successful.

Hurdle: a goal to keep all logic is like antlasmalarındaki. When you talk like you want each request something ultimately win. Healthy eating and exercise system of the same idea to start off you can use. Try to focus all their energy on. 

Do you know how much you take potassium?
What is wrong? A study in Canada to obtain the potassium, to reduce weight and blood pressure lowering is observed. The study participants with values proportional to cıkmıs diet. Blatner, says it is already reasonable. Because most potassium rich foods in terms of bean types, vegetables and fruit. Hence the high value of potassium in the body which is already more than is consumed. The result is less than the calories in the belly and keep the full.

Hurdle: 4700 milligrams a day, potassium al. Supplements can help you to achieve it. But of course, because they first see a doctor is not recommended for everyone. 240 grams white beans, we also look at the nutrients in the 1000 mg, 840 mg in spinach, baked potato crusted in 926 mg, 600 mg in yogurt and orange juice is available in 473 mg potassium.

Source: Women’s Health

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

  1. Network marketingde birilerine işinizi anlattığınız sürece başarılı olursunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by