Çarşamba , Mart 21 2018
Ana Sayfa / Sağlık / KİLO ALMAK İSTEYENLER NE YAPMALI?

KİLO ALMAK İSTEYENLER NE YAPMALI?

Kış ayları bitip, bahar ayları yazın müjdesini vermeye başladığında, zayıflama yöntemleri ve diyet listeleri de bir bir gün yüzüne çıkmaya başlıyor!

Kimisi incelmek kimisi daha seksi görünmek kimi ise formunu korumak için enerji harcarken kimileri de kilo almak adına spor merkezlerine, akşam yemelerine ve kilo aldıracak ne varsa uygulamaya koyuluyor! Sonuçta, bazıları amacına ulaşıyor bazıları yarı yolda kalıyor!

Siz, kilo vermek değil de almak adına çabalayanlardansanız ve her gün tıka basa karnınızı doyurup bir gram dahi alamıyorsanız, uzman görüşlerine kulak vermenizde fayda var! Aşırı zayıflığın sebebi, metabolizmanın normalden daha hızlı çalışması, ağır mesleki koşullar, ya da genetik faktörler olabilir. Bu sebeple öncelikle doktorunuza danışıp gerekli sağlık kontrollerini yaptırmalı, daha sonrasında kilo almanın yollarını aramalısınız!

Dengeli bir şekilde kilo alımı nasıl oluyor?

İlk başlarda kilo aldıran yiyecekler size cazip bir çözümmüş gibi gelse de ileride ciddi sağlık sorunlarına yol açabilirler! Bu besin gruplarını çok tüketmeniz sonucu sindirim sisteminiz düzensizleşir, şeker, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi ciddi hastalıklara sebep olabiliyor.

Kilo almak istiyorsanız;

• Hayatınızdaki stresi azaltmaya çalışın.
• Gün içinde fırsat buldukça bir şeyler atıştırmaya özen gösterin.
• Genellikle yüksek kalori içeren gıdaları tüketin.
• Sigarayı içiyorsanız mutlaka bırakın..
• Açık ve huzurlu ortamlarda yemek yemeye çalışın
• Öğün atlamayın ve yağda kızartılmış, çok yağlı yemeklere yer vermeyin
• Yiyeceklerinizi haşlama, ızgara yapma, buğulama veya fırında pişirme yöntemleri ile hazırlayınız.
• Sabah kahvaltılarınızda pekmez, bal gibi besin maddelerinin yanında kuruyemiş (ceviz, fındık) ve karbonhidratlar da (ekmek, börek, vs.) önemli ölçüde alınmalıdır.
• Günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamanız için minimum 2 litre su içilmelidir.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

  1. çocuklarımı iyi yetiştirmek istiyorum onların da ileride bizler gibi sıkıntılı olmalarını istemiyorum bu cdler işe yarayabilir