KGS (KARTLI GEÇİŞ SİSTEMİ) HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

KARTLI GEÇİŞ ŞERİTLERİ HANGİ GİŞE ALANLARINDA BULUNMAKTADIR?

Kartlı Geçiş Sistemi Otoyol ve Boğaz köprülerindeki bütün ücret toplama istasyonlarında otoyol kullanıcılarına hizmet vermektedir. Otoyollar ve Boğaz Köprüleri gişelerinde nakit ücret tahsilatı yapılmamakta olup, yalnızca OGS ve KGS ile geçiş sağlanmaktadır.

KARTLI GEÇİŞ SİSTEMİNDE KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VE BANKALARIN GÖREVLERİ NELERDİR?

Başlıca unsurlar itibariyle; Karayolları Genel Müdürlüğü sistemin genel prensiplerinin belirlenmesi, Otoyollar ve Boğaz Köprülerine tesis edilmesi ve işletilmesi, bankalar ise KGS kartlarının dağıtımı, kredi yüklenmesi ve banka hesaplarının tutulması ile görevlidir.

ARAÇ SINIFLARI NELERDİR?

KGS’de Köprü ve otoyollarda araçlar 6 sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir. KGS sürücülerinin araçlarının sınıflarına uygun KGS Kartı kullanmaları gerekmektedir.Aksi durumda, Sınıf Uyumsuzluğu süreklilik arz eden sürücülerin KGS hesapları Kara Listeye girecektir.

1.SINIF ARAÇLAR:

AKS ARALIĞI (DİNGİL MESAFESİ) 3.20 METRE ALTINDA OLAN ARAÇLAR 1.SINIFTIR.

(OTOMOBİL, KAMYONET, MİNİBÜS, ARAZİ TAŞITI VB.)

2.SINIF ARAÇLAR:

AKS ARALIĞI 3.20 METRE VE ÜZERİNDE OLAN HER TÜRLÜ ARAÇ 2 AKSLI ARAÇ 2.SINIFTIR. (MİNİBÜS, KAMYONET, OTOBÜS VB.)

3.SINIF ARAÇLAR:

AKS ADEDİ(DİNGİL) 3 TANE OLAN HER TÜRLÜ ARAÇLAR 3.SINIF ARAÇTIR.

Şekilde belirtilen aracın hem 3. sınıf hem de 2. sınıf KGS kartı alması gerekmektedir. Geçiş sırasında yere değen aks sayısına göre uygun kart kullanılmalıdır.

4.SINIF ARAÇLAR:

DİNGİL SAYISI 4 VE 5 ADET OLAN HER TÜRLÜ ARAÇ 4.SINIF ARAÇTIR.

Şekilde görülen aracın çekici plakasına kayıtlı 2. sınıf KGS kartı alması ve dorse plakasına kayıtlı 4. sınıf KGS kartı alması gerekmektedir. Geçiş sırasında yere değen aks sayısına göre kart kullanılması gerekmektedir.

5.SINIF ARAÇLAR:

DİNGİL SAYISI 6 VE DAHA FAZLA OLAN KAMYON TREYLER VB.ARAÇLAR

6.SINIF ARAÇLAR:

Motosikletler için özel sınıftır.

NOT:Araç sınıfları hakkında detaylı listeye OGS bölümünden bakılabilir.

KGS’ DE İNDİRİM UYGULAMASI VAR MIDIR?

Motosiklet kullanıcılarına, KGS geçiş ücreti indirimi, %20 olarak uygulanmaktadır. KGS’de % 20 indirimden yararlanmak isteyen motosiklet kullanıcılarının 6. sınıf motosiklet KGS Kartını almaları gerekmektedir.

HANGİ ARAÇLAR İÇİN KGS KARTI ALINABİLİR?

Özel plakalı araçlar yalnız NKGS abonesi olabilirler. Otoyol ve Boğaz Köprülerini kullanacak tüm araçlar tipi ve sınıfı ne olursa olsun KGS kartını kullanabilecektir. Yalnız her araç için kendi sınıfına uygun KGS kartı kullanılacaktır. Bu nedenle bankalar KGS kartının dağıtımını yaparken araç sınıfına göre dağıtım yapacaktır. KKGS kartı hangi plakalı araç için alınmışsa o araçta, NKGS kartı ise aynı sınıftan olmak koşuluyla istenilen araçta kullanılabilir.

KARTLI  GEÇİŞ SİSTEMİ (KGS), HİZMET VEREN BANKALAR:

KGS’ye üye olmak için aşağıdaki altı bankanın yetkili şubelerine ya da internet bankacılığı üzerinden başvuruda bulunulabilir.

•     Ziraat Bankası    (https://www.ziraatbank.com.tr)

•     Vakıfbank          (https://www.vakifbank.com.tr)

•     İş Bankası         (https://www.isbank.com.tr)

•     Finansbank        (https://www.finansbank.com.tr)

•     Bank Asya         ( https://www.bankasya.com.tr)

•     Halk Bankası      (https://www.halkbank.com.tr)

.     Garanti Bankası  (https://www.garanti.com.tr)

Otoyola girişine müsaade edilen her türlü araç sınıfı (Motosiklet, Kamyon, Tır dahil) bu sisteme abone olabilmektedir. KGS Sistemine abone olunurken, OGS de ihtiyaç duyulan elektronik etiket bedeli adı altında bir ücret bu sistemde abonelerden alınmamaktadır. Sadece kart bedeli adı altında yukarıda belirtilen bankalardan bazıları 1 TL ile 5 TL arasındaki kart ücretini bir defaya mahsus abonelerden talep edebilmektedir (Bazı bankalar promosyon yaparak kart bedelini de almamaktadır).

Karayolları Nakit TCK-KGS satış ve dolum hizmeti ile birlikte 8. banka gibi hizmet vermeye başlamıştır.

Ayrıce tüm SHELL benzin istasyonlarında KGS kartı satılmaktadır.

KGS’ DE KULLANILAN AKILLI KARTLAR:

KGS kartı Kontaksız (Temassız) Akıllı Karttır. Kart ve Sistem; donanım, yazılım ve işletme prensipleri itibarıyla yüksek güvenliğe haizdir.

Okuyucu/yazıcıya yaklaştırılınca (5-10 cm kadar) çalışır. İçerisinde elektronik olarak kartın numarası, kartın araç sınıfı, kredi miktarı gibi çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Kartın üzerinde yazı ile veya kabartma olarak araç sınıfı ve KGS kart numarası yazılıdır. Bankalar KGS kartını kredi kartı veya başka bir kart ile tümleşik olarak çok amaçlı kart olarak da geliştirip hizmete sunabilmektedir.

KGS KARTI ÜZERİNDEKİ KGS KART NO, ARAÇ SINIFI BİLGİLERİ NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

KGS kartı üzerinde KGS ile ilgili iki bilgi özellikle önemlidir. Bunlarda ilki KGS Kart No’ dur, her karta özgü olan ve kartın sisteme kendisini tanıttığı numaradır. Diğeri ise araç sınıfı olup, aracın aks sayısı ve aks aralığına göre sistem tarafından dikkate alınan sınıfını gösterir.  Bu iki bilgi bütün kartlarda olmak zorundadır.

NAKİT KGS (NKGS) İLE  KREDİLİ KGS (KKGS) ARASINDAKİ FARK NEDİR?

NKGS (Nakit KGS) kartı, üzerine para yüklenen kart türüdür. İstenildiği zaman banka şubesi veya bürosuna gidilerek NKGS kartı üzerine para yükletilebilir. Bunun için kullanıcı kartına yükleme yapacağı parasal bedeli bankaya ödeyecek ve banka görevlisi de karta yükleme cihazını kullanarak parasal bedel karşılığı olan krediyi yükleyecektir. NKGS kartının çıkış gişe şeridindeki  okuyucu/yazıcı birimine her okutuluşunda sistem  NKGS kartından geçiş ücretini  düşecektir. Bir bankadan alınan NKGS kartına yalnızca aynı banka tarafından dolum yapılabilmektedir.

KKGS (Kredili KGS) kartı ise üzerine para yüklenmeyen, yalnız abonelik sırasında kullanıcının vereceği otomatik ödeme taahhütü ile o kart ile yapılacak geçiş bedellerinin kullanıcının kredi kartından ya da bankanın ilişkilendirdiği cari hesaptan tahsil edildiği kart türüdür.

NAKİT KGS (NKGS) KARTI VERİLMESİ VE DOLUM YAPILMASI İÇİN KULLANICIDAN BİR BELGE İSTENECEK MİDİR?  DOLUM İÇİN LİMİT VAR MIDIR?

NKGS kartı alınması ve tekrar dolum yapılması sırasında banka tarafından kullanıcıdan bir belge istenmeyecektir. Dolum miktarları bankalar tarafından belirlenmektedir.

Karayolları Genel Müdürlüğü personelince de Alın Ücret Toplama İstasyonlarında ve bazı istasyonlarda  Karayollarına ait Nakit KGS satışı (TCK-KGS) ve dolumu hizmeti verilmeye başlanmıştır. Nakit TCK KGS kartlarına ilk dolum işlemi 1., 2. ve 6. sınıflar için en az 50 TL, 3., 4. ve 5. sınıflar için ise en az 100 TL tutarında yapılmaktadır. Karayolları Genel Müdürlüğü günün şartlarına göre dolum miktarlarında değişiklik yapabilir.

KREDİLİ KGS (KKGS) KARTI ALIRKEN/ABONE OLURKEN BELGE İSTENECEK MİDİR? İSTENECEKSE BUNLAR HANGİ BELGELERDİR?

KKGS aboneliği sırasında bankalar kullanıcıdan mümkün olan en az bilgiyi alarak abonelik yapacaktır. İstenecek bilgilerden araç plaka no, araç tipi ve modeli, telefon no ve bir erişim adresi kullanıcı menfaatine özellikle gereklidir. Bankalar arasında uygulamada farklılıklar görülebilir.

KGS KARTI BİRDEN FAZLA ARAÇTA KULLANILABİLİR Mİ?

Kredili KGS kartı, sadece bankaya beyan edilen tek bir araçta kullanılmalıdır. Aksi takdirde kartın okunamadığı/algılanamadığı geçişlerde normal geçiş ücretinin 10 katı cezalı geçiş ücreti tahsil edilir. Araç değişikliğinde, kartın yeni araç üzerine devir işlemleri ilgili bankalardan mutlaka yaptırılmalıdır.

Nakit (ön dolumlu) olarak adlandırılan KGS kartı aynı sınıftan olmak kaydıyla istenilen araçta kullanılır, ancak plakaya bağlı olmadığı için geçiş sırasında kartın mutlaka okutulması gerekmektedir. Aksi durumda cezalı geçiş ücretine maruz kalınabilir.

KARTLI GEÇİŞ ŞERİTLERİ NASIL ANLAŞILIR?

Sistemden yararlanabilmemiz için; otoyola girerken ve çıkarken mutlaka KGS’ne tahsis edilmiş şeritler kullanılmalıdır.

Gişe sahasına yaklaşılırken gişe saçağına göz atılarak trafiğe açık KGS şeridi (Saçakta yeşil/kırmızı şerit işaretinin yeşil renkte ışıma yaptığı ve  KGS Logo levhası ile işaretlenmiş olan şerit) tespit edilerek o şeride yönlenilmelidir. Aracın durması gerektiği dikkate alınmalı ve hız düşürülmelidir.

KGS ŞERİDİNDE ARACIN DURMASI GEREKLİ MİDİR?

Geçiş sırasında kartın okutulması için aracın çok kısa bir süre durması gerekmektedir.

Kullanıcının kartını önceden hazır bulundurması toplam işlem süresini azaltacaktır. KGS kartı, omuz hizasındaki kart okuyucu/yazıcı birimdeki, KGS kartı resmi görülen oyuğa yaklaştırmalıdır. Göstergedeki yazılı mesajlar ve beep sesleri kullanıcıya işlem sonucu hakkında bilgi verecektir.

KGS KARTININ OKUTULMASI İÇİN OKUYUCU/YAZICIYA TEMAS ETTİRİLMESİ GEREKMEKTE MİDİR?

Sistemde kullanılan kartlar temassız kart özelliğinde olup şeritte bulunan okuyucu/yazıcı üniteye 10 cm kadar yaklaştırılarak işlemin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. KGS kullanıcılarının, hem girişte hem de çıkışta KGS Kartlarını İstasyonlardaki Kart okuyucuya okutmaları gerekmektedir. Giriş istasyonunda okutulmayan kartlardan çıkış istasyonunda en uzak mesafe ücreti indirimsiz olarak tahsil edilir.

ŞERİTTEKİ KART OKUMA TERMİNALLERİ ÜNİTE SEVİYELERİNDEN (ALT,ÜST) BİRİNİN ARIZALI OLMASI HALİNDE, KULLANICININ DİĞERİNİ KULLANMASI MÜMKÜN MÜDÜR?

Evet, alt kart okuyucu ya da üst kart okuyucudan birisinin kullanılması mümkündür.

KGS KARTININ OKUTULMASI ESNASINDA KARTIN POZİSYONU NASIL OLMALIDIR?

KGS kartı okuyucu/yazıcı’ ya yaklaştırılırken kartın herhangi bir yüzünün yere paralel olması önerilmektedir.

KGS ŞERİDİNDEN GİRİŞ/ÇIKIŞ SIRASINDA  OKUYUCU/YAZICI GÖSTERGESİNDE GÖRÜLEBİLECEK MESAJLAR VE ANLAMLARI NELERDİR?

GİRİŞ ŞERİTİ MESAJLARI:

1. Gişede araç yokken, göstergede “KARTINIZI OKUTUNUZ” mesajı görülecektir.

2. İşlem başarıyla sonuçlanırsa;

2.1-Yeşil ışık yanık kalacaktır,

2.2- 3 Kısa beep sesi verilecektir,

2.3-NKGS için, “BAKİYE” bilgisi görüntülenecektir,

2.4-Kısa bir süre sonra “İŞLEM TAMAM, GÜLE GÜLE” mesajı görüntülenecektir.

2.5-KKGS için, sadece “İŞLEM TAMAM, GÜLE GÜLE” mesajı görüntülenecektir.

3. İşlem başarılamazsa;

3.1- Kırmızı ışık yanık kalacaktır,

3.2-İkişerli toplam 4 beep sesi verilecektir.

3.3-Bu durumda olası mesajlar aşağıdaki gibidir:

·        “KART İPTAL EDİLDİ”,

·        “GEÇERSİZ KART”,

·        Eğer kart alandan çıktığı için işlem başarılamıyorsa, “ONAY SESİNİ DUYMADAN KARTI ÇEKMEYİN” mesajı görüntülenecektir.

ÇIKIŞ ŞERİTİ MESAJLARI:

1. Gişede araç yokken, display’de “KARTINIZI OKUTUNUZ” mesajı görülecektir,

2. İşlem başarıyla sonuçlanırsa;

2.1-  Yeşil ışık yanık kalacaktır,

2.2- 3 Kısa beep sesi verilecektir,

2.3- NKGS için, “ÜCRET ve KALAN”, KKGS için “ÜCRET” bilgisi görüntülenecektir,

2.4- Kısa bir süre sonra “İŞLEM TAMAM, GÜLE GÜLE” mesajı görüntülenecektir,

2.5- NKGS için, karttaki bakiye belirli bir değerden azsa (aracın aynı tür iki geçişi yapacak kadar bakiyesi yoksa), “İŞLEM TAMAM, KARTA PARA YÜKLEYİN” mesajı verilecektir. Bu durumda, 2’şerli toplam beep yerine 4 beep sesi verilecektir,

3. İşlem başarılamazsa;

3.1-Kırmızı ışık yanık kalacaktır,

3.2-İkişerli toplam 4 beep sesi verilecektir,

3.3-Bu durumda olası mesajlar aşağıdaki gibidir:

·        “KART İPTAL EDİLDİ” (Kara listedeki kartın iptal durumu),

·        “YETERSİZ BAKİYE”,

·        “GEÇERSİZ KART”.

Eğer kart alandan çıktığı için işlem başarılamıyorsa, “ONAY SESİNİ DUYMADAN KARTI ÇEKMEYİN” mesajı görüntülenecek.

4. Aracın sınıf uyumsuzluğu borcu varsa (NKGS için) ve bu ücret düşüldüyse;

4.1-“ÜCRET ve BORÇ” bilgisi görüntülenecektir,

4.2-Kısa bir süre sonra “KALAN” bilgisi ile “İŞLEM TAMAM” mesajı görüntülenecektir. Bu arada yeşil ışık yanıp, 3 kısa beep sesi verilecektir.

KARA LİSTEDEKİ BİR KART İLE GEÇİŞ YAPILMASI MÜMKÜN MÜDÜR? KARA LİSTEDE YER ALAN KART İLE GEÇİŞ YAPILDIĞINDA NE OLACAKTIR?

KGS kartları bankalar tarafından iptal edilip Kara listeye alındığında; Karayolları Ana Kontrol Merkezi (AKM) Sistemine hesabın iptal bilgisi iletildikten sonraki 24 saat içerisindeki geçişler bankanın sorumluluğundadır. AKM ‘ye iletilen Kara Liste, buradan KGS şeritlerine kadar iletilir. Sistem, okutulan kartın kara listede olduğunu belirlediğinde kartı iptal edip (bozarak) ihlal kategorisinde cezalı geçiş ücreti değerlendirmesi yapacaktır.

GEÇERLİ KGS KARTI NE DEMEKTİR?

Kara Listede olmayan, yeterli kredisi olan ve sistemin güvenlik kriterlerine haiz, karttır. KGS şeritlerini ancak geçerli KGS kartına sahip olanlar kullanabilir.

KGS KARTININ ARIZALI OLMASI DURUMUNDA NE YAPILIR?

KGS kartlarının içerisinde 13.56 Mhz de haberleşme yapan anten yer aldığı için kartın iyi muhafaza edilmesi, kırılmaması ve direkt güneş ışığına maruz bırakılmaması gerekmektedir. Kartın arızalı olduğu durumda kullanıcının ilgili bankaya başvurması ve kartını yenilenmesi gerekmektedir.

NKGS KARTININ KIRILMASI YA DA BOZULMASI DURUMUNDA KULLANICININ KARTTAKİ PARASI İADE EDİLİR Mİ?

Kullanıcı, Nakit KGS kartını temin ettiği ilgili bankaya ya da TCK-KGS kartları için Karayollarına başvurmalıdır. Kartta kayıtlı  bilgiler okunabilirse banka kırılan kartta bulunan parasal bedelini başka bir karta aktarım yapabilir. Kart bakiyesi okunamıyor ise; banka müşterinin yatırdığı para miktarından tüm geçiş bedellerini tahsil ettikten sonra, kalan bakiye miktarını müşterinin başka kartına aktarım yapabilir. Bozuk kartta olan bakiyenin iadesi bankalar ya da Karayolları tarafından 30 gün sonunda yapılabilmektedir. Tüm bu uygulamalar bankaların inisiyatifindedir.

NAKİT KGS KARTI İÇERİSİNDE YETERLİ BAKİYE YOK İSE,  UYGULAMA NASIL OLACAKTIR?

NKGS kartı içerisinde geçiş ücretini karşılayacak kadar bakiye bulundurulması zorunludur. Aksi takdirde bu tür geçişler cezalı ücret olarak değerlendirilerek, geçiş yapan araç normal geçiş ücretinin 11 katı cezalı duruma düşecektir. KGS şeritlerinden geçiş sırasında giriş/çıkış gişelerinde kartta kalan kredi miktarı sistem tarafından sürücülere göstergede verilmektedir. Bu nedenle kartta olan bakiye miktarına geçiş sırasında dikkat edilmelidir.

KULLANICI, ALDIĞI NAKİT KGS (NKGS) KARTINA BAŞKA BANKADAN YÜKLEME YAPTIRABİLİR Mİ?

Kullanıcı; KGS kartını hangi bankadan almış ise kartına o banka vasıtası ile tekrar yükleme yaptırabilecek ve gerektiğinde diğer bankacılık işlemleri için de o banka ile temas kuracaktır.

KREDİLİ KGS’DE KREDİ KARTINDAN DOLAYI YAŞANABİLECEK SORUNLAR NELERDİR,  BU SORUNLAR NASIL GİDERİLECEKTİR?

Kullanıcının kredi kartını iptal ettirmesi, kredi kartının limitinin dolması, kredi kartının kara listede olması, yanlış kredi kartı numarasına taahhüt verilmesi vb. gibi bankaca öngörülen durumlardır. Bu sorunlar ile ilgili sorunlarınızı bankalara iletmeniz gerekmektedir. Kredili KGS kartının iptal olması durumunda geçişler cezalı olarak değerlendirilecektir.

ARACIN SINIFINA UYGUN OLMAYAN KGS KARTI KULLANILMASI DURUMUNDA UYGULAMA NASIL OLACAKTIR?

Sistemde her türlü Sınıf Uyumsuzluğunda geçiş yapan aracın fotoğrafı çekilmektedir. Ayrıca Sınıf Uyumsuzluğu durumunda araç geçişi sırasında alarm sesi ile sürücü uyarılmaktadır.

Nakit KGS kartlarında: Kart üzerindeki araç sınıfına göre geçiş sırasında ücreti tahsil edilecek yalnız ücret farkı oluşması durumunda aradaki fark 45 gün içerisinde aynı gişe sahasında yapılacak diğer bir geçiş sırasında tahsil edilecektir. 45 gün içerisinde geçiş olmaması ya da fark ücretinin tahsil edilemediği durumda ise, eksik ödenen miktar cezalı olarak tahsil edilmek üzere İhlal Değerlendirme Birimine aktarılacaktır.

Eksik ödeme yapan plakaya ceza tebligatı yapılacak ödeme yapılmadığında ise bu borç Maliye Bakanlığına bağlı ilgili Vergi Dairesine intikal ettirilecektir. Nakit KGS de Sınıf farklılığı durumu tekrarlılık arz ederse (şu anda NKGS de devlet aleyhine 10 kez sınıf uyumsuzluğu olursa) sistem o kartı geçici olarak kullanıma kapatacaktır. Bu durumda kullanıcı bankaya başvurarak kartını değiştirmek ve eski kartındaki kredisini yenisine aktarmak suretiyle uygun sınıftan alacağı kartını kullanabilecektir. Banka sınıf farklılığından dolayı kendisine başvuran kullanıcılara, sınıf farklılığından dolayı borçlarının olabileceğini ve Karayolları ile temas kurmaları konusunda uyaracaktır.

Kredili KGS kartlarındaki Sınıf Uyumsuzluğunda ise borç oluşması durumunda, fark miktarı ilgili bankalara gönderilir, banka bu fark miktarını Kredili KGS hesabından tahsil eder. Sınıf uyumsuzluğu süreklilik arz eden kartlar gerektiğinde bankaya istekte bulunularak Kara listeye eklenir.

ARACIN SINIFINDAN DAHA YÜKSEK SINIFTA KART İLE GEÇİŞ YAPILMASI DURUMUNDA İŞLEM NASIL OLACAKTIR?

Öncelikle Kart üzerindeki sınıf bilgisine göre ücret tahsilâtı yapıldığı için, kullanıcı fazla ücret ödemesi yaparak geçiş yapmış olacaktır. Bu tür geçişlerde de aracın resmi fotoğraflanmaktadır ve sürücü alarm sesi ile uyarılmaktadır. Hatalı kullanımdan kaynaklanan fazla tahsilâtın iadesi söz konusu değildir. Bu nedenle, gişeden geçiş sırasında, sürücülerin geçiş ücretine, sistemin verdiği ücret bilgisine ve sesli uyarılara dikkat ederek, aracın sınıfına uygun kartı kullanması gerekmektedir.

KULLANICI ARACINI DEĞİŞTİRDİĞİNDE MEVCUT KKGS KARTI İÇİN BANKAYA BİLGİ VERMESİ VE KKGS KARTININ DEĞİŞMESİ GEREKİYOR MU?

KKGS kartı araç plakasına tahsis edildiği için plakasına kayıtlı KKGS kartı olan aracın satış veya başka bir nedenle plakası değiştiğinde kullanıcının bankasına başvurarak bu bilgiyi vermesi gerekmektedir. Aracın sınıfı değişmediği takdirde yalnız bilgi değişikliği yaptırılması yeterli olmaktadır. Ancak yeni aracın sınıfı öncekinden farklı ise KKGS kartının kendisinin değiştirilerek araç sınıfına uygun yeni kart verilmesi gerekmektedir.

KKGS’DE SİSTEME KAYITLI PLAKALI ARAÇ SATILDIĞINDA NE YAPILMALIDIR?

KKGS kartının başka bir araçta kullanılması düşünülüyorsa bankaya plaka değişikliği için başvuruda bulunulmalıdır. Şayet KGS kullanılmayacak ise hesap iptal ettirilmelidir. Aksi takdirde plakaya bağlı bir aktif bir KKGS hesabı olduğu için geçiş ücretleri yansıyabilir.

OTOYOLDA KGS ŞERİDİNDE GİRİŞTE KARTIN OKUTULAMAYIP ÇIKIŞTA OKUTULMASI DURUMUNDA NE OLUR?

KGS kartlarının otoyolda giriş gişesinden geçerken okutulması şarttır. Okutulmadığı takdirde Kart içerisine giriş bilgisi yazılamadığı için çıkışta en uzak mesafe ücreti tahakkuk eder. Sistemle ilgili bir sorundan kaynaklanmayan ücretlendirmelerde uzak mesafe ücretinin iadesi söz konusu değildir.

KGS KARTININ ÇIKIŞ GİŞESİNDE OKUTULAMADIĞI DURUMDA NE OLUR?

KKGS’ de bankaya ruhsat beyan edilen kayıtlı plakalı araç ile geçiş yapılmış ise; köprülerde normal geçiş ücreti, otoyollarda ise uzak mesafe geçiş ücreti hesaba yansıyacaktır. Ancak; bu durum süreklilik arz edemez. Nakit KGS de ise kartın mutlaka okutulup geçiş ücreti tahsilâtı yapılması gerekmektedir. Aksi durumda geçiş ücretinin 11 katı cezalı ücrete maruz kalınabilir.

GEÇİŞ İŞLEMİ SIRASINDA BİR SORUN OLURSA YARDIM TALEP ETMEK MÜMKÜN MÜDÜR?

Okuyucu/yazıcı ünitenin orta kısmında diyafon butonu bulunmaktadır. Bu butona basarak Kule Kontrol Odasında kontrolör var ise görüşme yapılabilir.

OTOMATİK BARİYERİN DAVRANIŞ ŞEKLİ NASILDIR?

İşletme koşullarına göre açık veya kapalı modda çalıştırılabilir.  Kamera ile destekli çalışmaktadır. Şu anda çoğu istasyonda müşteri mağduriyeti oluşmaması açısından kart okutulmadığında bariyer açılışına izin verilmemektedir.

NAKİT KGS KARTINDA YETERLİ BAKİYE OLDUĞU HALDE SİSTEMDEN KAYNAKLANAN BİR SORUN NEDENİYLE OKUTULAMADIĞI DURUMDA NE YAPILABİLİR?

Aktif ve içinde yeterli bakiye bulunan Nakit (ön dolumlu) KGS kartı gişede okutulamadığı takdirde (kart arızası, gişe arızası vb) en geç 1 saat içinde Çağrı Merkezimizin  444 11 17 nolu telefonu aranmalıdır. Daha sonra Karayolları tarafından gerekli inceleme ve değerlendirme işlemi yapılarak sürücüye bilgi verilecektir.

BİR KARTIN PEŞ PEŞE GELEN ARAÇLAR İÇİN BİRKAÇ KEZ OKUTULUP GEÇİŞ ÜCRETİ TAHSİLATI YAPILMASI MÜMKÜN MÜDÜR?

Kartın peş peşe okutulması için gişede tanımlanan parametrik değer olan bir süre bulunmaktadır. İdare, günün şartlarına göre bu sürede değişiklik yapabilmektedir. Otoyollarda (kapalı sistemlerde); kart peş peşe okutulduğu takdirde ikinci okutmada en uzak mesafe ücreti tahsilâtı olacağı için şu an kartın peş peşe okutulmasına izin verilmemektedir. Otoyollarda aynı kart aynı gişede 4 dakika ara ile okutulabilmektedir. Açık sistem olan köprülerde ise aynı kart peş peşe 10 saniye arayla okutulabilmektedir.

BİR KARTTAN ALINMASI GEREKENDEN DAHA FAZLA GEÇİŞ ÜCRETİ DÜŞÜLMESİ DURUMUNDA NE YAPILABİLİR?

Nakit KGS’de müşteri dilekçe ile ilgili bankaya, TCK-KGS kartları ile ilgili ise itirazını Karayollarına iletir. Müşteri itirazı değerlendirilir ve sistemden kaynaklanan bir sorundan dolayı fazla tahsilat söz konusu ise iade işlemi kartına yapılabilir. KKGS’ de itirazlar ise Karayollarına yapılmaktadır. Müşteri itirazı incelendikten sonra gerekli ise; fazla tahsil edilen miktar (iade) mesajı müşteri hesabına yansıması için Karayolları tarafından ilgili bankaya gönderilir.

HESAP EKSTRESİNDE OLABİLECEK BİR HATA NASIL DÜZELTİLECEKTİR?

Önce banka kendi incelemesini yapacaktır. Sorunun çözümü için kendi incelemesine ilaveten Karayolları İdaresi tarafından da bir inceleme yapılması gerekiyorsa irtibat noktası üzerinden bu talep edilecektir. İdare kendi incelemesi sonucu görüşü var ise düzeltmek için yaptığı işlem hakkında bankaya bilgi verecektir. Nihai işlem veya kontrol bankaca yapılacaktır.

SÜRÜCÜNÜN SİSTEMİN ARACI YANLIŞ SINIFLADIĞINI VE FAZLA TAHSİLÂT YAPILDIĞINI İFADE ETMESİ DURUMUNDA NE YAPILMALIDIR?

Sistem kayıtları ve kamera görüntüleri incelenir. Sürücü itirazında haklı ise KKGS’ de Karayolları tarafından hesabına düzeltme mesajı gönderilir ve fazla tahsilat iade edilir. NKGS’ de ilgili bankadan ya da TCK-KGS’ de Karayollarından iadesi talep edilir.

KULLANICININ GEÇİŞİN KENDİSİNE AİT OLMADIĞINI İLERİ SÜRMESİ DURUMUNDA NE YAPILIR?

Müşteri öncelikle kartını test ettirmeli; kartın içerisinde bulunan hesap numarası ile kartın dış yüzeyinde yazılan hesap numarasının aynı olup olmadığı teyit edilmelidir. Kartın üretimi ile ilgili bir sorun yok ise; Sistemde kart okutulmadığı sürece kendiliğinden geçiş üretilmesi teknik olarak mümkün değildir, Banka ve İdare kayıtları esas alınır.

KGS KARTININ ÜZERİNDEKİ NUMARA İLE İÇERİSİNDEKİ NUMARANIN FARKLI OLMASI DURUMUNDA NE YAPILACAKTIR?

Banka şubesine başvuruda bulunulmalıdır. Kullanıcıların aleyhine işleyen bir durum oluşmuş ise banka gerekli tazminleri de yapmak üzere kartı değiştirecektir.

KGS KARTININ KAYBEDİLMESİ YA DA ÇALINMASI DURUMUNDA KULLANICI NE YAPMALIDIR?

NKGS için kartın içerisinde kalan bakiyenin iadesi konusunda bir hak talebinde bulunması ilgili bankaların uygulamasına bağlıdır. TCK-KGS kartları kaybedildiğinde kartın içerisinde kalan bakiyenin iadesi söz konusu değildir. NKGS kartının içerisinde para yüklü olduğu ve para yerine geçtiği unutulmamalıdır.

KKGS için en kısa sürede bankaya başvuruda bulunmalı ve o kartın Kara Listeye alınması sağlanmalıdır. Aksi durumda o kartla yapılan geçişlerin ücretini ödemeniz söz konusu olacaktır.

KGS ŞERİTLERİNİ KGS KARTI OLMAKSIZIN KULLANANLARA KARŞI SİSTEMİN DAVRANIŞI VE YAPILACAK İŞLEMLER NELERDIR?

Bu araçlar kamera ile tespit edilmektedir. Trafik ve işletme koşullarına göre İdare bu araçları bariyer aracılığı ile durdurabileceği gibi geçişine izin verip sonradan cezalı tahsilat yapabilecektir.

Geçerli bir KGS kartı olmaksızın KGS şeritlerini kullananlara indirimsiz ücret üzerinden geçiş ücretine ve ilaveten on katı ücret ceza olarak tahakkuk etmektedir. Cezalı geçiş ücretini ödemeyen araçlara tebligat yapılmakta, ayrıca Maliye Bakanlığınca da bu araçların devir ve muayeneleri engellenmektedir.

KGS’ DE CEZALI GEÇİŞİ GEREKTİREN DURUMLAR NELERDİR, CEZA TUTARLARI NE KADARDIR?

Ücret Ödemeden Geçiş : KGS kartı olmadan, KKGS kartının üye olmayan araçta kullanılıp okutulamadığı durumlarda ve NKGS kartının okutulamadığı durumlarda geçiş ücreti tahsil edilemediği için Cezalı Geçiş Ücreti uygulanır. İndirimsiz ücret üzerinden aracın sınıfı için en uzak mesafe ücreti ve bunun on katı ceza öngörülmektedir.

Kara liste: Banka tarafından hesabı iptal edilen ya da Sınıf Uyumsuzluğu süreklilik arz eden  hesaplar Kara Listeye girecektir. İndirimsiz ücret üzerinden aracın sınıfı için en uzak mesafe ücreti ve bunun on katı ceza öngörülmektedir.

     Sınıf Uyumsuzluğu Farkı: KGS kartının araç sınıfına uygun kullanılmaması durumunda, 45 gün içerisinde karttan tahsilat yapılamadığı takdirde; indirimsiz ücret üzerinden aracın sınıfı için en uzak mesafe fark ücreti ve bunun on katı ceza öngörülmektedir.

KGS ŞERİTLERİNDE BULUNAN KAMERA DENETİM SİSTEMİ HANGİ DURUMLARDA GÖRÜNTÜ KAYDI YAPAR?

Sadece ihlal durumlarında araç resmi arkadan çekilir. Ücret Ödemeden yapılan geçiş (kaçak), Kara listedeki kart, Sınıf farklılığı, okunamayan kart, yetersiz kredili kart tespitlerinde kamera görüntü kaydı yapılmaktadır.

KGS ÜYESİ, KGS ŞERİDİ YERİNE OGS ŞERİDİNDEN GEÇİŞ YAPARSA NE OLUR?

Sistemde sadece KGS şeritlerinden geçiş yapılması zorunludur. Aksi durumda normal geçiş ücretinin  11 katı cezalı duruma düşülecektir.

KGS  YA DA OGS’DEN GEÇİŞ İHLALİ (KAÇAK GEÇİŞ) YAPILMASI DURUMUNDA NE YAPILABİLİR?

OGS ya da KGS’ den kaçak geçiş yapıldığı durumlarda; kaçak geçiş yapılan plaka üzerine, geçişin yapıldığı günden itibaren 7 (yedi) gün içinde OGS ya da Kredili KGS alınması ve hesapların bankalar tarafından aktif duruma getirilmesi durumunda kaçak geçiş cezası köprü geçişleri için normal geçiş ücretine, otoyol geçişleri için ise en uzak mesafe ücretine otomatik olarak çevrilecektir. Bu durum, ön dolumlu olan Nakit KGS alınması durumunda geçerli değildir.

Hesabın 7 gün içinde aktif olup olmadığı bilgisi  444 11 17 nolu OGS-KGS Çağrı Merkezinden kontrol edilebilir.

KGS’DEN YAPILAN GEÇİŞ İHLALİ CEZASI (KAÇAK GEÇİŞ) NASIL ÖDENEBİLİR?

www.kgm.gov.tr internet adresimizin ‘’OGS-KGS Geçiş İhlal Sorgulama’’ menüsünden cezalar öğrenilebilir.

Geçiş ücreti ve idari para cezalarının, Kabahatler Kanunu’na göre cezalı geçiş tebligatı gelmeden ya da tebligatın alındığı tarihi izleyen 15 gün içinde yatırılması durumunda geçiş ücretinin;  10 (on) katı tutarındaki idari para cezası %25 (yüzde yirmi beş) indirimli ödenebilmektedir.

Otoyol ve Köprü Geçiş ihlal cezaları PTT’nin herhangi bir şubesinden 351113 nolu posta çeki hesabına araç plakası belirtilerek ödenebilir.

KGS İLE İLGİLİ SORUNLAR İLETİLİRKEN DİKKATE ALINMASI GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

KGS ile ilgili her türlü sorunda Çağrı Merkezimizin  444 11 17 nolu telefonunu 7/24 arayabilir ya daogs@kgm.gov.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Başvurularınızda mutlaka adınızı soyadınızı, telefon numaranızı KGS hesap numaranızı yazınız. İsteğinizi, sorununuzu açık olarak yer ve zaman da belirterek açıklayınız. Sorunlu geçişlerinizde, geçiş tarihinden itibaren 45 gün içinde itirazınızı yapınız.

KULLANICI, OGS VE KGS’ DEN HANGİSİNİ TERCİH ETMELİDİR?

Kullanıcı herhangi birini tercih etmekte serbesttir. Kullanıcılara tercihlerini yapmada yararı olabilecek bazı özellikler aşağıda verilmiştir.

· OGS’de %20 indirim söz konusudur. KGS’ de ise sadece motorsikletler için %20 indirim söz konusudur.

·  KKGS ve OGS’ de abonelik işlemleri vardır. NKGS’ de herhangi bir abonelik işlemi bulunmamaktadır. Ancak NKGS’ de sürekli kart içerisine para yüklemesi yapılması gerekmektedir.

· OGS’ de durmaksızın geçiş söz konusudur. KGS’ de kartın okutulması için aracın kısa bir süre durması gerekmektedir.

· OGS ve KKGS bir kez abone olup kredi kartından ödeme yapma imkanı bulunmaktadır.

· OGS ve KKGS de hesaplar bir plaka üzerine kayıtlı olduğu ve kredi kartından otomatik ödeme yapılabildiği için kullanılması tercih edilmelidir.

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü OGS-KGS Ana Kontrol Merkezi Başmühendisliği Etiler Mah. Cengiz Topel Cd. FSM Köprüsü Yolu Beşiktaş/İSTANBUL

Tel:  444 11 17 ( 7 gün 24 saat hizmet verilmektedir.)

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

20 yorumlar

 1. Girişimci zaten ‘düş’e doğru yürüyüşte olan kişidir. Bahiste itibarını ortaya sürebilen ve kalıplarla önceden kurulmuş dengeleri kırıp, çok daha elverişli olanları yaratacak gerçekliği değiştirmeye gücü olan bir isyancıdır. Birkaç adamı bir araya getir, onlardan sorumlu ol, onlara şevk ver, kendi düşünle onları esinle; bütün bunlar girişimciliğin belirleyici nitelikleri diye adlandırılabilir. Aslında bunlar, insanın sorumluluk merdiveninde en üst basamaklara erişmeni sağlayacak özellikleridir. Dreamer

 2. Bu ürünü denemek istiyorum.

 3. Denis Waitley ‘ Kazananlar yaptıkları işi seyredip keyif almaya zaman ayırırlar. Çünkü dağın zirvesinden baktıkları manzarayı o kadar heyecan verici yapanın dağın yüksekliği olduğunu bilirler.’

 4. CD’lerin tanıtımı ve pazarlamasını başka alışveriş sitelerinde de yaparsanız iyi olur. Bu tür faydalı çalışmalar daha geniş kitlelere yayılmış olur.

 5. Unutkanlik problemim icin aldım. Ancak şimdi işime yaramayacağını düşündüğüm şeyleri bile ayrıntılarıyla hatırlayabiliyorum.

 6. @heritalde El sanatlarına yonlendırebılırız yada bılgısayar,yabancı dıl,kişisel gelişim egıtımı veren egıtım merkezı acılabılır..Saygılar.. boy uzatma egzersizleri

 7. kendine güvenmek eğitim nedir

 8. stresten kurtulmak hem de bir cd ile, stresten kurtulmak tek başına değil başlı başına bir mutluluk çünkü her sorun stresle başlar ve her sorun stresten kurtulunca sona erer hızlı

 9. hızlı okumak ve anlamak mümkünmü bu yavaş oku anlarsın derle ya akciğer

 10. Asosyal olmak ve insanlardan kaçmanın ne kötü bir şey olduğunu anlamak ve becerilerimi geliştirmek dikkatimi arttırmak amaçlı kullanacağım bir set olacak diğer bir çok setten fayda gördüm.Bundan göreceğime de eminim:) hizli

 11. Buna tanıtımında yazılanlar da dahil. kiz tavlama teknikleri

 12. işte bu mp3 süper süper!! mastürbasyon nedir

 13. canım annem kaç yılın acısı var içinde.anneciğime çok güzel bir hediye olur. satranç nasıl oynanır

 14. stresle başa çıkmak adına çok önemli olduğunu düşünüyorum kurumsal eğitim

 15. sayenizde 25 kilo verdim ve adeta yeniden doğmuş gibi oldum.en önemlisi de egzersizleri ödevmiş gibi değil de kendi isteğimle yapıyor olmamdı.teşekürler erkek ve kadının birleşmesi

 16. sadece ingilizce için mi geçerli bu cd diğer diller için de faydalanabilirmiyiz hollandaca turkce ceviri

 17. SARGIN KÖKSAL

  işte bu mp3 süper süper!! ingilizce telkin

 18. saçlarım çok dökülüyor sinirim bozuluyor mutluluk hapı

 19. kendinize güveninizi geliştirin adlıtelkinizi nereyse 21 gündür gece uykuda dinliyorum ve çok fayasını görmeye başladım şu ana kadar hiç kimseye düşüncelerimi ifade edemezken kendi hakkımı savunamazken bu çıkmazdan kurtulamazken birden bire kendi kendimi savunmaya kendi hakkımı aramaya başladım kendimde bunu her hissettiğimde daha çok mutlu oluyor kendime güvenim gittikçe artıyor teşşekkürler ali bey teşekkürler NLP yaratıcılık

 20. @ahmetdurul Hiçbir kişisel gelişim kitabının faydası olmaz!!.. Sahibine bile.. Maddi açıdan çoğaltır belki ama maneviyat düşük kalır, baki.. rusça çeviri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂