Perşembe , Nisan 9 2020

KAŞ NAKLİ İLE KALIN KAŞLARA SAHİP OLUN!

Cosmopolitan/Elif Nazlı Duran

Son yılların yükselen trendi kalın ve doğal kaşlar. Ancak kısa bir süre öncesine kadar doğuştan ince kaşlara sahip olanların ya da var olan kaşlarını küstürenlerin bu modaya uyması pek mümkün değildi; oysa artık kaş nakliyle doğal ve kalın kaşlara kavuşmak olası.

Yüz ifademizi etkileyen en önemli etkenlerin başında kaşlarımız geliyor (inanmıyorsanız bir fotoğrafınızda kaşlarınızı silin de görün). Sadece kaşlarla oynayarak yüze masum ya da şeytani bir ifade kazandırmak mümkün. Kaşlar aynı zamanda moda akımlarının da uğrak yeri. Dönem dönem neredeyse bir ip kadar incelen kaşlarımız, son birkaç yıldır bağımsızlıklarını ilan ettiler ve belki de hiç olmadığı kadar kalınlaşıp, gürleştiler. Ancak yüze aynızamanda daha genç ve doğal bir görünüm kazandıran bu modaya uymak, ince kaşlarda olduğu gibi, bir cımbız alıp meseleyi kökten çözmeye benzemiyor.

Kalın kaşlara özenenler ancak kaş kalemi ya da farlarıyla kaşlarını belli bir oranda -o da açıkçası pek doğal olmayan bir şekilde- kalınlaştırabiliyorlar. Ancak son zamanlarda gündeme gelen kaş ekimi işlemi sayesinde bu sorun da ortadan kalkacağa benziyor. Biz de, son zamanlarda basında da oldukça geniş yer alan kaş ekimi konusu ile ilgili merak edilenleri Transmed Saç &Kozmetik Cerrahi Kliniği Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı’ya danıştık. İşte size, kaş ekimiyle ilgili en çok merak edilen konulardan derlediğimiz bilgiler…

Saçlar kaş oluyor

Kaş naklini, iki kulak arasında kafanın arka bölümünde bulunan ve donör bölge adı verilen alandan alınan, sağlıklı, genetik olarak ömür boyu dökülmemeye programlanmış, saç köklerinin kaşlara nakil edilmesi işlemi olarak tanımlamak mümkün. Operasyon 2-2,5 saat sürüyor ve saç alınan veya ekilen bölgede hiçbir ciddi ağrı olmuyor.

Lokal anestezi ve hafif yatıştırıcılar oluşan ağrıları gidermede yeterli geliyor. Ekim işleminden sonra iki gün hafif şişlik ve mor noktalar görülebiliyor. Ekim alanı aynı gün kırmızı noktalar şeklinde görünüyor. Bu kırmızı noktalar cilt kabuğu halini alarak yedi gün içinde tamamen kayboluyorlar. İki gün içinde hafif bir şişlik oluşabiliyor fakat bu da bir gün içinde kayboluyor. Ekim yapılmış köklerden kaşlar üç ay sonra çıkmaya başlıyor, dokuz ay sonra son hallerini alıyorlar. Uzmanların verdiği bilgiye göre bu, göze veya herhangi bir hayati organa hiçbir zararı olmayan masum girişim. Yani kaş ekiminin insan sağlığı üzerinde herhangi bir yan etkisi bulunmuyor.

Peki, ekilen bu saçlar uzamıyor mu? Evet, ilk yıl normalin biraz üzerinde uzayan bu ekilen kıllar, birkaç yıl içinde daha yavaş uzamaya başlıyor. İlk çıkan kaşların daha uzun görünmemesi için haftada bir ince makasla kesilerek düzeltilmesi öneriliyor. Kaş telleri orijinal kaş kadar düzgün sıralı uzamayabiliyor ve ilk yıl kesilmezlerse fazla uzun görünüyorlar. Ancak ikinci yıl teller gerek yön gerekse uzama bakımından diğer kaşlara daha çok benzemeye başlıyorlar. Daha sonra bu kaş tellerini de diğer kaşlar gibi cımbız ve minik makasla düzeltmek mümkün hale gelebiliyor.

Operasyon sonrası, kaşlar artık sizin!

Ekilen kaşlar ömür boyu kalıcılığını ömür boyu koruyor ve hiçbir bakıma ihtiyaç duymuyorlar. Ekim işlemi sonucuna göre dokuz ay sonra ufak bir rötuş gerekebiliyor. Hemen hemen herkese bir rötuş dokunuşu yapılıyor. Yani sonunda ekilen saçlar tıpkı diğer kaşlar gibi alındıkları yerden tekrar çıkıyorlar. Ve son birkaç son not daha: İşlemden hemen sonra gözlük veya lens kullanmanın herhangi bir sakıncası bulunmuyor.

Kabuklar dökülür dökülmez eğer istenirse kaşlar yeniden toz farla ya da kalemle boyanabiliyor. Günlük kremler de aynı şekilde işlemden sonra kullanılmaya devam edilebiliyor. İşlemden 24 saat sonra banyo yapmak ve tamamen günlük hayata dönmek olası. Ayrıca merak edenler için hemen hatırlatalım: Kaş ektirdikten sonra Botox yaptırmanın da hiçbir sakıncası bulunmuyor.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

19 yorumlar

  1. “When a new day begins, dare to smile gratefully. When there is darkness, dare to be the first to shine a light. When there is injustice, dare to be the first to condemn it. When something seems difficult, dare to do it anyway. When life seems to beat you down, dare to fight back. When there seems to be no hope, dare to find some. When you’re feeling tired, dare to keep going. When times are tough, dare to be tougher. When love hurts you, dare to love again. When someone is hurting, dare to help them heal. When another is lost, dare to help them find the way. When a friend falls, dare to be the first to extend a hand. When you cross paths with another, dare to make them smile. When you feel great, dare to help someone else feel great too. When the day has ended, dare to feel as you’ve done your best. Dare to be the best you can At all times, Dare to be!”. Steve Maraboli

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by