KARIN GERME ESTETİĞİ

KARIN GERME ESTETİĞİ

Karın, insanın dış görünümüne doğrudan yansıyan, estetik önemi olan bir vücut bölgesidir. Karın bölgesinde doğumdan sonra meydana gelen cilt çatlakları, karın duvarını oluşturan kasların gevşemesi sonucu karında sarkma, gevşeme, yağ birikimi ve şişkinlik gibi deformasyonlar sık olarak görülüyor. Abdominoplasti, yani karın germe estetiği, orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınarak, karın duvarı kaslarının eski gerginliğini ve sıkılığını sağlayan estetik bir ameliyattır. Estetik karın germe ameliyatı ile, göbek deliğinin aşağısında kalan karın cildindeki çatlama, gevşeme, sarkma, buruşma gibi deformasyonlar, göbek deliğinin üzerinde kalan karın cildindeki gevşeklik ve fazlalıklar, özellikle alt karın bölgesinde birikmiş yağ fazlalıkları ve karın kaslarının gevşekliğinden kaynaklanan karın şişkinliği düzeltilir. İsteğe ve ihtiyaca bağlı olarak estetik karın germe ameliyatı ile birlikte estetik bel inceltme ya da liposuctionameliyatı da aynı anda uygulanabiliyor.

Karın germe estetiği için uygun bir aday mısınız?

Karın germe operasyonu için en uygun adayları, genel sağlık durumu normal, diyete ve egzersize rağmen eritilemeyen, karın bölgesinde yağ fazlalılığı, deri gevşekliği ve buruşukluk gibi şikayetleri olan kadın ve erkekler oluşturuyor. Karın germe ameliyatı için bana başvuran adayların büyük bir kısmı doğum yapmış kadınlardır. Doğum yapmamış olduğu halde aşırı kilo alıp vermeye bağlı karın sarkması olan bayanlar ve yine aşırı kilo verme sonucu göbeği sarkan erkekler için de karın germe ameliyatı uygundur. Birden fazla gebeliğin ardından karın derisi gevşemiş ve çatlamış, kasları normale dönemeyecek kadar esnemiş kadınlar, karın germe ameliyatından çok yarar görür. Cilt elastikiyetinin azalması ile birlikte bir miktar yağlanma şikayeti olan daha yaşlı hastalarda da karın germe estetiği ameliyatı oldukça iyi sonuç verir. Bazı kadınlar sadece karın derisinde oluşan çatlaklardan yakınıyor, ameliyat olmadan bu çatlaklardan kurtulmanın arayışı içindeler. Ancak derideki çatlakları yok edici herhangi bir yöntem mevcut değildir. Estetik karın germe operasyonunda ise göbek deliğinin birkaç cm üzeri ile kasıklar arasındaki deri çıkarılıp atılır. Böylece çıkarılıp atılan deri içinde kalan çatlaklar da deriyle birlikte çöpe gitmiş olur. Obez hastalarda ise karın germe ameliyatı akla gelen ilk çözüm olmamalı, çözümü öncelikli olarak obezite tedavisinde aramak daha doğru. Eğer şişmanlık yani obesite problemi olup da zayıflamayı planlıyorsanız, estetik karın germe ameliyatını, hedeflediğiniz kiloya ulaşıncaya dek erteleyin. Karın germe ameliyatı, obesite problemini çözmek için uygulanan bir ameliyat değildir. Kilo verdikten sonra karın bölgesinde sarkmalar olacağı için, ameliyat, kilo verdikten sonra yapılırsa daha iyi sonuç verir. Diğer taraftan ameliyat da daha risksiz hale gelmiş olur.

Karın germe ameliyat kesisi

Karın derisinin çıkarılışı

Ayrık duran karın kasları

Sıkılaştırılmış karın kasları

Karın germe ameliyatı izinin şematik çizimi

Karın germe estetiği için ideal adaylar:

 • Genel sağlık durumu iyi olan kişiler
 • Şişman olmayıp kilo fazlalığı olmayan kişiler
 • En küçük çocuğu en az bir yaşında olan ya da gelecekte hamileliği düşünmeyen kadınlar
 • Sigara kullanmayanlar
 • Karın bölgesinden daha önce ameliyat geçirmeyenler
 • Ameliyat izlerini kabullenerek, beklentileri gerçeğe uyumlu kişiler

Ne tip bir ameliyat yapılacak?

Estetik karın germe ameliyatlarında uygulanan iki teknik mevcut: Tam karın germe ( total abdominoplasti ) ve mini karın germe ( mini abdominoplasti ). Bu iki teknikten hangisinin sizin için iyi sonuç vereceğini belirlerken karın bölgesindeki problemin ne kadar geniş bir alanda yer aldığına bakıyorum. Göbek deliğinin altındaki seviyede hafif yağlanma ve sarkma, bu bölgede dar bir alanda çatlaklar varsa, karın kaslarında herhangi bir gevşeme ve ayrılma saptanmamışsa, göbek deliğinin üst seviyesinde gevşeme, bollaşma gibi problemler yoksa ve bu bölge estetik olarak güzel görünüyorsa; kısaca mevcut olan problemler hafif derecede ve sadece göbek deliğinin alt kısmını ilgilendiriyorsa mini karın germe ameliyatı ( mini abdominoplasti ) yeterli olur. Benzer problemler göbek deliğinin üst seviyesine de taşıyorsa tam karın germe ameliyatı ( total abdominoplasti ) yöntemini tercih ediyorum. Bu kriterleri bir kenara bırakın: Bir elinizi göbek deliğinin 1 cm üzerine, diğer elinizi aşağıda karın bölgesinin bitip de kasık bölgesinin başladığı sınıra ( sezaryen geçirmişseniz sezaryen izinin olduğu yere ) koyduğunuzda; üstteki elinizle karın derisini aşağıya doğru gerdirerek altta kalan elinizin hizasına kadar yaklaştırarak ellerinizi birleştirebiliyorsanız, tam karın germe ameliyatına ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Bu basit test ile karın estetiği bozulmuş kişilerin neredeyse tamamına yakın bir kısmında tam karın germe estetiği gerekliliği tespit edilir. Tam karın germe ameliyatı ihtiyacı olan bir hastaya mini karın germe ameliyatı uygulanırsa, etkisinin oldukça yetersiz olacağından dolayı, elde edilecek kazanç hemen hemen sıfıra yakındır.

Tam karın germe estetiği

Tam karın germe ameliyatında, göbek deliğinin birkaç cm üst seviyesi ile kasık bölgesinin başladığı seviye arasında kalan fazlalık olan deri ve yağların tamamını çıkarıyorum. Bu bölgedeki yağları ellerinizin arasına aldığınızda fazlalıklar yanlarda nereye kadar uzanıyorsa, bu uzantının en uç noktaları da çıkarılacak derinin yan sınırları oluşturuyor. Kilolu hastalarda, yan kenarlar belin arkasına kadar uzanabiliyor. Bu durumda, karındaki fazlalıklara bel bölgesini de dahil etmek gerekir. Göbek deliğinin iç kenarını keserek, göbek deliğini, çıkarılacak olan deri ve yağ dokusundan ayırıyorum, göbek deliğini yerinde bırakılarak fazlalık olan deri ve yağ dokularını alıyorum. Üstte kalan karın derisi ile birlikte yağ dokusunu, kaburga kemiklerinin alt sınırına kadar zemindeki kas tabakasından ayırıyorum. Böylece karın ön duvarını oluşturan kaslar tüm çıplaklığıyla ortaya çıkıyor. Bu kasları, birbirine tekrar yaklaştırılarak, gençlik yıllarında olduğu pozisyonda gerdirme yaparak birbirine dikiyorum. Böylece karnın şişkin ve dışa doğru bombeleşmiş görünümü, çarpıcı bir şekilde düzeliyor. Bu manevra, aynı zamanda belin de hafifçe incelmesini sağlıyor. Bu esnada belin daha da incelmesi isteniyorsa ayrıca bel inceltme işlemi de uyguluyorum. Karın kaslarının yeniden şekillendirdikten sonra, karnın üst kısmında kalan deriyi, aşağıya doğru gerdirme yaparak, kesilen yerin alt kenarına doğru yaklaştırarak dikiyorum. Bu arada bu deri üzerinden, yerinde bırakmış olduğum göbek deliği hizasında yeni bir delik açıyorum ve göbeği, bu delik içine yerleştirerek dikiyorum. Deri altında toplanabilecek kan ve fazla sıvıyı boşaltmak için yara bölgesine dren adını verdiğimiz geçici ince bir tüp yerleştiriyorum. Üstteki karın derisini aşağıya doğru gerdirme yaparak diktiğim için ameliyatın oluşturduğu iz bikini bölgesinin içinde saklı olarak kalıyor.

Mini karın germe estetiği

Mini karın germe ameliyatında çıkarılacak olan fazlalık deri ve yağların tamamı göbek seviyesinin altında kalıyor. Fazlalık deri ve yağları keserek çıkarıyorum. Karın kaslarının alt kısmında gevşeme ve ayrılma varsa kaslar birbirine yaklaştırarak dikiyorum. Bu işlemin ardından yukarıdaki deri kenarını aşağıya doğru gerdirme yaparak alt kenara dikiyorum. Bu ameliyatta göbek deliğine hiç dokunmuyorum. Ameliyat sınırlı bir bölgede yapıldığı için etkisini karın bölgesinin tamamında göstermiyor. Etki alanı sadece göbek deliğinin altında kalıyor.

KARIN GERME AMELİYATI

Tam karın germe ameliyatı, yani total abdominoplasti, uygun donanıma sahip bir hastane ortamında yapılması gerekir. Ameliyatta genel anestezi uygulanır ve yaklaşık 3-3,5, karnın büyüklüğüne göre bazen 4 saat sürer. Durumunuza göre genelde 1-2 gün hastane bakımı yeterli olur. Ameliyattan 3-4 saat sonra bir kişinin yardımıyla ayağa kalkıp yürümeye başlarsınız, 1 gün sonra tamamen yardımsız, ancak ağır hareketler ile yürüyebilecek düzeye gelirsiniz. Ameliyattan kaynaklanan bir ağrı olur, bu ağrı sizi korkutmasın, hiçbir zaman rahatsız edecek ölçüde olmaz. Vereceğim ağrı kesici ilaçlar da sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Ameliyattan sonra birkaç gün içinde kendi işinizi kendiniz yapabilecek derecede iyileşirsiniz. İlk hafta içinde ıkınma, öksürme, ağır kaldırma gibi karın bölgenize yük binecek hareketlerden uzak kalmanızda yarar vardır. 4-5 gün sonra uçak yolculuğu yapabilecek düzeye gelirsiniz. Kendinizi iyi hissetmeniz halinde, 7-10 günlük istirahatın ardından ağır işlerde çalışmamak şartıyla iş hayatına dönebilirsiniz. 3-4 hafta sonra yavaş yavaş spor ve egzersizlere başlayabilirsiniz. Mini karın germe estetiği, tam karın germe estetiği kadar geniş bir bölgeyi kapsamadığı için ameliyat süresi de daha kısadır. Genelde 1-1,5 saat sürer. İyileşme süresi de doğal olarak daha hafif ve daha kısadır. Mini karın germe ameliyatından 3-4 gün sonra rahatlıkla ofis ortamında çalışmaya başlayabilirsiniz. Yaraların iyileşmesi için gereken 15 günün ardından havuza ve denize de girebilirsiniz.

Karnınızın yeni hali

Tam karın germe ameliyatında kendi uyguladığım özel dikiş teknikleri ile karındaki fazlalık dokuların çıkarmanın yanı sıra göbek bölgesinin doğal kıvrımlarını da orijinaline uygun bir şekilde oluşturuyorum. Bu şekilde göbek deliğinin etrafı dümdüz olmuyor, yani ayva göbeği dediğimiz kendi yapısından olan doğal gamzeliğini de oluşturuyorum. Karnın alt tarafında oluşacak olan ameliyat izini, tamamen bikini ya da iç çamaşırın içinde kalacak şekilde tasarlıyorum. Karın germe ameliyatını kendi kendine eriyen gizli dikişler ile yapıyorum, böylece hem deri yüzeyinde dışarıdan görünen dikiş olmuyor, hem de dikiş aldırma sıkıntınız ve zahmetiniz olmuyor. Karın germe ameliyatında ameliyat izleri ilk haftalarda kırmızı renkli ve oldukça belirgin olabilir. Bu izlerin rengi aylar içinde soluklaşır, derinin normal rengine yaklaşıp belirginliği azalır.

Karın germe estetiği ameliyatının hemen ardından karın bölgesinin görünümünde son derece çarpıcı bir düzelme ortaya çıkar, bu durum sizin yaşam kalitenizi de ciddi bir şekilde arttırır. Estetik karın germe operasyonu, sadece karın bölgesindeki fazla ve sarkmış dokulardan kurtulmanızı sağlamakla kalmaz, kendinize olan güveninizi de arttırır. Karın germe estetiği oldukça yüz güldürücü bir ameliyattır.

Karın Germe Fiyatları

Karın germe fiyatları ne kadardır?

Karın germe fiyatları, tam karın germe ya da mini karın germe ameliyatının hangisinin yapılacağına göre değişir. Diğer taraftan karın germe fiyatları açısından her hastanenin uyguladığı fiyatlandırma da birbirinden farklıdır. Karın germe ameliyatı fiyatları, karşılıklı görüşmenin ardından ne tür bir ameliyatın hangi hastanede yapılacağı belirlendikten sonra size bildirilecektir.

Op. Dr. H. Nazmi BAYÇIN

 

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

11 yorumlar

 1. nasıl bişey olduğunu merak ettim ve demoyu dinlemek istiorum

 2. Charles M. Schwab ‘İşini sevmeden ve sadece para kazanmak için yapan kişinin, para kazanması ve hayattan zevk alması çok zordur.’

 3. Önemli olan bir şeyleri nereden aldığınız değil, nereye götürdüğünüzdür. Jean-Luc Godard

 4. “Az zamanını plana sarfeden çok zamandan tasarruf eder..” Çetin Asilzade [Hayat Sınavının Cevapları Kitabından]

 5. Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş bir başladı mı, artık hiç bitmez! E. E. Cummings

 6. İnsanları dinleme sanatı diye bi kişisel gelişim kursu olsa,şu işsiz zamanımda paraya kıyıp kursa göndereceğim insanlar var. hollandaca ogren

 7. @demrsinem Ben kitaplardan Cok yararlandım . Ama sadece “kişisel gelişim” kitaplarının yetmiyecegi kanısındayım. Ama faydası olur tabii ıq testleri çöz

 8. Kabızlığa en iyi çözüm ilk önce insanın kendisinin bunu düşünce olarak halletmesidir. Örneğin nasıl masturbasyon yapıyoken başka birini düşünürsek spermler çabuk geliyor buda onun gibi birşey, beyni ona göre yorumlamak gerekiyor. cinsel birleşme anı

 9. İstikrarlı bir şekilde kilo vermek için, zihninizi metabolizmanızı hızlandırmak üzere eğitir. cd telkin

 10. merhabalar. ben daha önce başka konularda bu tür bilinç altına yönelik telkinler dinlemiştim gerçekten işe yarıyor ispanyolca öğrenmek zor mu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂