KARDEŞİNİ KISKANIYOR MU?

Harper’s Bazaar / Baby&Kids

Kardeşler arasında yaşanan anlaşmazlıklar ve kıskançlık başta olmak üzere olumsuz duyguların önlenmesinde anne-babalara görevler düşüyor.

Aralarında en az 2,5 yaş olmalı Bir çocuğun en fazla ilgiye ve bakıma ihtiyacı olduğu dönem dünyaya geldikten sonraki 2,5-3 yıl olarak kabul ediliyor. Bu dönemde anne-babanın çocuğa tam ilgi ve bakım vermesi gerektiğinden uzmanlar en erken bu dönemin sonunda ikinci bir çocuğun aileye katılması gerektiğini vurguluyor. 2 yaşında veya daha küçük bir çocuk sahibi olan anne ikinci bir çocuk dünyaya getirdiğinde her iki çocuğa da gerekli bakım ve ilgiyi vermekte zorlanabiliyor ve bu anlamda sıkıntılar yaşayabiliyor. İki doğum arasına en az iki ya da iki buçuk yıl gibi belli bir zaman aralığı koymak aynı zamanda annenin bedensel ve psikolojik olarak yeni bir doğuma hazır hale gelmesine de olanak sağlıyor.

Ancak uzmanlar kardeşler arasında yaşanabilecek sorunlarda annebaba ve çevrenin tavrının yaş farkından daha önemli bir unsur olduğunun altını çiziyor. Kardeşler arası yaş farkının az olması özellikle anne için zorluk yaratırken fazla yaş farkı da iletişim sorunlarına neden olabiliyor.

Yaş farkı arttıkça ortak paylaşımların azalması sorunuyla karşı karşı kalan kardeşler arasında geçimsizlik, çatışma gibi sorunlar baş gösteriyor. Ancak anne-babanın çocuklarına karşı doğru tavrı ve yeterli ilgisi az veya çok yaş farkının getirmiş olduğu sorunları asgariye indirebiliyor veya tamamen ortadan kaldırabiliyor.

Kardeşler arasındaki yaş farkının kaç olması gerektiği konusunda kesin bir rakam vermek mümkün değil, bunu belirleyen daha çok ebeveyn ve çevrenin doğru davranış tavırları içerisinde olması.

Aralarında altı ya da yedi yaştan fazla fark olan kardeşler paylaşım sorunu yaşıyor. Yaş farkı fazla olduğunda bazı eşyaların ortak kullanılması, beraber oyun oynama, aynı aktivitelerden zevk alma gibi paylaşımlar gerçekleşmiyor.

Bu nedenlerden ötürü anne-babaların çocukları arasında 3-6 gibi belli bir yaş aralığı olmasına dikkat etmesi gerekiyor. Ancak bu olamadığı takdirde, ebeveynler çocuklarının yaşlarına ve ihtiyaçlarına göre gösterecekleri yeterli ilgi, sevgi ve bakımla kardeşler arasında yaşanabilecek sorunların üstesinden gelebilirler.

Yaş farkı azaldıkça kıskançlık artıyor

Kardeşler arasında küçük yaşlarda yaşanan sorunların başında kardeş kıskançlığı geliyor. Kardeşler arasında kıskançlığın yaşanmaması için anne-babaların öncelikle çocuklarına bir kardeşinin olacağını uygun bir dille anlatması gerekiyor. Ebeveynlerin “Sen artık abi / abla oldun” gibi sözlerden kaçınarak bunun yerine çocuklarını cesaretlendirici davranışlar göstermesi gerekiyor.

Örneğin yeni doğan bebekleri için alışveriş yaparken abla veya abisinin fikrini sormak, onada bir şeyler almak, ondan ufak tefek yardımlar istemek çocuğun kendisini ikinci planda hissetmesini engelliyor ve kıskançlık duygusunun önüne geçiyor. Kardeşler arası yaş farkı azaldıkça kıskançlığın boyutu da o denli artıyor. Özellikle 3 yaşından küçük çocuklarda anneye olan ihtiyaçlarının çok olması sebebiyle kıskançlık daha yoğun yaşanıyor.

Çocukta ikinci plana atılmışlık hissi ve artık sevilmediği düşüncesi, yalnız kalma, içe kapanma, öfkeli davranışlar gösterme gibi sonuçlar doğurabiliyor. Bebek doğmadan önce anne-babanın çocuğa sevgisini hissettirebilmesi ve eğer örneğin anaokuluna gönderilecekse bunun doğumdan önce yapılması dikkat edilecek noktalar arasında yer alıyor.

Doğum sonrasında ise bebek telaşını ve hazırlıklarını çocuğa çok abartılı bir biçimde hissettirmemek, annenin bebekle ilgilenirken, örneğin emzirme sırasında, bir yandan da büyük çocuğuyla ilgilenmesi, bebeğe çevre tarafından aşırı sevgi gösterilerinin yapılmaması, kıyaslamadan kaçınılması, büyük çocuğa kardeşinin bakımıyla ilgili sorumluluk verilmesi kıskançlık duygusunu engellemek için yapılabilecekler arasında yer alıyor.

Anne-babalar daha ileriki yaşlarda da kardeşler arasındaki anlaşmazlıklarda her iki tarafın da söyleyeceklerini dinlemeli ve objektif bir tutum içerisinde davranmalı. Ebeveynlerin her yaştan kardeş çatışmalarında mümkün olduğunca müdahaleci olmaması ve sorunu büyütme değil çözüm üretme yolunda davranış göstermesi gerekiyor.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

14 yorumlar

 1. Öfke kontrolü sağlamak için zihinsel yapının olumsuz düşüncelerden arınılmalıdır. Bu telkin sayesinde öfke kontrolü sağlanabilir.

 2. Çok az insan yaratıcı olarak kabul edilir: Birkaç ressam, birkaç şair; milyonda bir kişi. Bu saçmalıktır. Her insan doğuştan yaratıcıdır. Çocukları izlersen görürsün. Bütün çocuklar yaratıcıdır. Osho

 3. Karizmamızı arttırmak devamında tüm hayatımızda başarı getirecektir..

 4. AKİL ŞEBNEM

  Kocluk harika bir bulus. Kisisel Gelisim de oyle! Ikisininde bana verdigi huzur, basari ve tatmini seviyorum.. Herkese lazim

 5. çağın mucizesi bence bu teknoloji. vucut gelistirme

 6. ablamın kilo ile başı dertte.ablama hediye almayı düşündüm ama kızdırırmıyım acaba. mp3.png

 7. TOLUNAY AYBİKE

  Gözlüksüz hayat ne rahat olurdu. İnsanın hayata bakışını bile değiştirir. penis kası

 8. Yaz geldiğine göre kişisel gelişim kitapları raftan iner. Ortalıkta üstünde deney yapılabilecek insanlar var nasıl olsa 😉 almanca konuşan ülkeler

 9. the secret ı bilen ama bir türlü uygulayamayanlar için çok faydalı olacağına eminim. Çekim yasasında bir şeyi isterken en önemli nokta onla aynı frekans da aynı hizada olabilmek bunu sağlamak bu cd ler ile çok daha kolay olacak. korece yazma

 10. Buna tanıtımında yazılanlar da dahil. portekizce türkçe çeviri

 11. tam bana göre bir set teşekkürler. subliminal mesaj nedir

 12. Hem sağlığıma hemde cebime zarar veriyor bende bırakmak istiyorum bunu denemeliyim. ıq testi çöz

 13. C. Parkin kendi yazdigi kisisel gelisim kitabi s.ktir et’te “neyseniz o olun.kisisel gelismeye ya da ilerlemeye gerek yok” demis. İronik.. paracevirme

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂