KARACİĞER YAĞLANMASI VE BESLENME

Karaciğer yağlanmasına ilaç tüketimi, şeker hastalığı, aşırı alkol, şişmanlık, metabolik bozukluk veya sağlıksız beslenme neden olabilir. Basit karaciğer yağlanması söz konusu ise uygun bir diyet ile enzim düzeyleri düşebilir…

Hatalı beslenmeden kaynaklanan sorunların yol açtığı aşırı kilo, hareketsiz bir yaşam, karın-bel bölgesindeki yağlanma ve kandaki trigliserit seviyelerini yükseltmesi ile stres faktörü birleşince, buna alkol alımı da eşlik ediyorsa karaciğer yağlanması karşımıza özellikle 40 yaş üstü jenerasyonun ortak sorunu olarak çıkıyor. Alınabilecek önlemlerin öncesinde doktorunuzun önereceği sıklıkta karaciğer fonksiyon testlerini yaptırmayı ihmal etmemeniz gerekir. Neyse ki basit karaciğer yağlanması söz konusu olduğu zaman, uygun bir diyet ile enzim düzeyleri düşebilir, karaciğer hücreleri kendi kendini yenileyebilir.

Alınabilecek önlemlere gelince, fazla kiloların verilmesi, doymuş yağdan zengin hayvansal yağlar yerine uskumru, somon ve ton gibi balıkları yemek, keten tohumu, ceviz gibi Omega 3 açısından zengin besinleri tercih etmek, zeytinyağı, fındık yağı gibi bitkisel yağlar kullanmak, tavuk ve balık gibi beyaz etlerin yer aldığı bir beslenmeyi benimsemek, daha fazla lifli beslenmek için glisemik indeksi düşük, meyve ve sebzelere ağırlık veren Akdeniz tarzı bir beslenme modeli seçmek ve fiziksel aktivitenin arttırılması söz konusudur.

KARACİĞER YAĞLANMASINA KARŞI BESLENME ÖNERİLERİ

►Dengeli bir diyet takip edin ve aşırı yememeğe, kilo almamaya özen gösterin. Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

►Yağda kızartılmış ve işlenmiş gıdalardan kaçının.

► Vitamin ve mineral takviyelerine dikkat edin. Özellikle B kompleks vitaminleri, folik asit ile manganez, selenyumdan yüksek zengin besinler tüketin.

► Doymuş yağ oranı yüksek, yağlı gıdaları yemeyin. Tercihiniz omega-3 içerikleri yüksek yağlar olmalı.

► Enerji içecekleri ile alkol ve yüksek şeker içeren içecekleri tüketmeyin.

► Kırmızı etler ve kızartılmış gıdaları çok fazla miktarlarda yemeyin. Tavuk veya hindi tercih edin.

► Sebze ve meyveler ile özellikle C vitamini içeriği yüksek besinlere beslenmenizde daha fazla yer verin.

► Kahverengi pirinç ve öğütülmemiş tahıllar gibi lif içeriği yüksek kompleks karbonhidratlar önceliğiniz olmalı. Şekerleme ve tatlılarda bulunan bu gibi basit karbonhidratları yemeyin.

DIŞARIDA YEMEK YERKEN NELERE DİKKAK ETMELİSİNİZ?

► Yemeği dışarıda yiyeceğiniz akşamlarda, öğle öğününde protein içeren bir seçenek sizi daha uzun süre tok tutar. Bir partiye gitmeyi planlıyor veya dışarıda yemek yiyecekseniz, öğün atlamayın.

► Akşam yemeğinde çok aç olup da, yeme kontrolünü kaybetmemeniz için iki ara öğün yapmanızı öneririm. Saat 15.00 gibi bir parça meyve ile birkaç ceviz yiyebilirsiniz. Saat 18.00 gibi ise bir kase light yoğurt veya iki kepekli grisini ile bir parça peyniri de tercih edebilirsiniz. Bu ara öğün, kan şekerinizin seviyesini kontrol ederek iştahınızı dengelemenize yardımcı olur.

► Porsiyon kontrolüne dikkat etmelisiniz. Restoranlardaki tabak ölçüsünün büyük olduğunu unutmayın ve servis yaparken tabağınızın yarısı kadarı ölçünüz olsun. Yemeğinizi mümkün olduğunca yavaş yavaş yiyin ve lokmalarınızı da çok çiğnemeye çalışın, böylelikle iştahınızı kontrol edebilirsiniz.

► Düşük kalorili çorba ve salatala, kalori değerlerini yükselten soslarından uzak kalmak koşulu ile ana yemek öncesi açlığı bastırmakla kalmayıp sonrasında daha az yemenizi sağlar.

► Kabuklu deniz mahsullerinin, şarküteri ürünlerinin, işlenmiş et ürünlerinin kolesterol değerleri çok yüksektir, siparişiniz bu listenin dışında olmalı.

► Dışarıda yemek yerken ekmek yememeye özen gösterin. Eğer karbonhidrat alacaksınız, bunu tatlıya saklayın. Yine bir öneri, tatlı geldiğinde mümkünse yarısını yiyin, aslında tatlı yerine siz tercihinizi meyve olarak yapın.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

15 yorumlar

 1. herşey beyinde başlar ama beynimizi kontrol etmek düşünce yapımızı değiştirmek gerçekten zor. bu teknoloji buna yardımcı olabilir

 2. Deha bir işe başlamak için gereklidir. Ancak o işi bitirmek için çalışmak şarttır. Joseph Joubert

 3. Bu yöntem tam bana göre… kan penisi

 4. mp3′lerdeki “subliminal mesajları” Ali Gülkanat Bey’in kendisi mi okuyor, yoksa başkası mı acaba ? subliminal nedir

 5. ÖNEMLE DUYURULUR!!!Bu sayfa Kişisel Gelişim – Kuantum Düşünce,Sprituel Yaşam ile ilgili bir sayfadır.Amacımız… https://t.co/M4ibb4OI erkekler cinsellik

 6. Daha onceki yazılarımdada belirttiğim gibi her işin başlangıcı enerji ve motivasyondur. ispanyolca

 7. Stres bütün sağlık sorunlarının temelinde yatan sebep. 21 günde stesten kurtulma fikri kulağa çok güze geliyor:) lehçe dili

 8. Migren uçup gidecek mi ?? Süper bir şey… ruh resmi

 9. YİĞENİME ŞUBAT TATİLİNDE ALMASINI TAVSİYE EDECEĞİM, BAŞARI DESTEKLENİNCE DORUKLARA ULAŞIR… paranın gücü

 10. Düşünce gücüyle herşey mümkün. fransızca öğrenmek

 11. AFŞAR ALİŞAN

  selam ali beyi sürekli takip ediyorum. meditation

 12. NECDET SİNE-M

  @thalassapolis adını kişisel gelişim kitabı gibi koymuş :)) ekip ruhu

 13. Ders çalışanlar için gerekli herkekesin alması gerekir hızlı kilo vermek istiyorum

 14. çok tesirli etkileri var . değişimi kendinizde çok açık görebiliyorsunuz. milyoner oyunu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂