KANSER HÜCRELERİNE ÇİPLİ TAKİP

Kanadalı bilim adamları, kanser hastalıklarının tedavisinde yeni boyut açacak mikro çip geliştirdi.Toronto Üniversitesi’nden Shana Kelly’nin başkanlığında Toronto ve Queens Üniversitesi ile Prenses Margaret Hastanesi bilim adamlarından oluşan bir ekibin nanoteknoloji ile geliştirdikleri mikroçip, daha önce bir dizi tetkikle günlerce süren, kanserli hücrelerin bulunması, kanserin türü ve hangi aşamada olduğunun saptanmasını 30 dakikada yapabiliyor.

Mikroçip, kanser hastalarının tedavisi boyunca hastalığın seyri ve tedavinin etkileri konusunda da doktorlara kesine yakın veriler sunuyor. Yeni buluşla hastalara oldukça sıkıntı veren başta biyopsi olmak üzere birçok tetkik tarihe karışacak. Mikroçip uygulamasının, bu özellikleri nedeniyle sağlık harcamalarında önemli oranda tasarruf sağlaması bekleniyor.

Ekibin başkanı Profesör Shana Kelly, prostat kanseri hastaları üzerinde bir süredir kullanılan ve olumlu sonuçlar alınan mikroçipin, bir cep telefonu boyutunda üretileceğini ve yakında piyasaya sunulacağını açıkladı.

Prof. Kelly, cihazın kanserin yanı sıra AİDS, domuz gribi, viral ve bakteriyel enfeksiyon hastalıkları alanında kullanılabilmesi için geliştirme çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

ENGLİSH

CANCER

Canadian scientists, in the treatment of cancer diseases will open a new micro chip size geliştirdi.Toronto Shana Kelly, under the presidency of the University of Toronto and Queens University and Princess Margaret Hospital, consisting of scientists, a team developed the microchip with nanotechnology, a number of earlier studies lasting for days with cancer cells have been found, and at what stage is the type of cancer that can be done in 30 minutes to be determined.
Microchip, the treatment of cancer patients during the course of the disease and its treatment to the doctor about the effects of final offers to the best data. New discoveries to patients with a biopsy to be very obtrusive particularly involved in many studies to date. Microchip application, this feature because health spending is expected to provide significant savings.

Team’s president, Professor Shana Kelly, prostate cancer patients and are used for some time on the positive results received microchip, the size of a mobile phone will be available soon announced BE produced.

Prof. Kelly, the device of cancer as well as AIDS, swine flu, viral and bacterial infectious diseases in the field of development time to use, he said.

29.09.2009
Kaynak : AA

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

  1. İnsan sınırsız bir coşku duyduğu her şeyin üstesinden gelebilir. Charles Schwab

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂