KAN VERMENİN FAYDALARI

Memorial Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarlar Koordinatörü Doç. Dr. Kenan Keskin, yılda iki kez kan vermenin, vücudu yenilediğini bildirdi.

Keskin, yaptığı yazılı açıklamada, her yıl yüzlerce kişinin hastalık ya da kaza sonrası kan bulunamadığı için hayatını kaybettiğine işaret ederek, buna karşılık, son yıllarda yapılan araştırmaların Türkiye’deki yıllık kan bağışı oranının nüfusun yüzde 1’i kadar olduğunu gösterdiğini belirtti.

Kan bağışının, kan bekleyen kişilerin hayatlarını kurtarmasının yanı sıra kişinin kendi sağlığı açısından da yaşamsal önem taşıdığını vurgulayan Keskin, kan bağışında kan hücrelerinin yenilendiğini, bunun da daha sağlıklı ve daha güçlü bir vücuda sahip olunmasını sağladığını bildirdi.

Doç. Dr. Kenan Keskin, şunları kaydetti:

“Kan, tek kaynağı insan olan çok değerli bir ilaçtır. Yaklaşık 40 yıldan beri kan yerine kullanılabilecek ve bu değerli yaşam iksirinin yerini alabilecek yapay bir madde elde etmeye yönelik çalışmalar olmakla birlikte, bu konuda tatmin edici sonuçlar alınamamıştır. Tek kaynağının insan olması ve ihtiyaç duyulduğunda yerine kullanılabilecek bir yedeğinin olmaması, kanın ve kan bağışlamanın önemini son derecede arttırmaktadır.”

Türkiye’de kan bağışının yeterli düzeyde olmadığını belirten Keskin, ağırlığı 50 kilonun üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan, hemoglobin ölçümü normal olan 18-65 yaş arasındaki herkesin yılda dört kez kan bağışında bulunabileceğini bildirdi.

Kan Vermenin Faydaları

– Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
– Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
– Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
– Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
– Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyükkatkısı olur.
– Kan bağışçısı her kan verdiğinde:
– AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz
– Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.

Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

Sürekli ve düzenli kan bağışlayanlara Kızılay tarafından:
10 bağışta Bronz Madalya
25 bağışta Gümüş Madalya
35 bağışta Altın Madalya
40 bağışta Plaket verilerek taltif edilir.

Kan bağışında bulunanlara KAN SİGORTA KARTI tahsis edilir. Bu kart gerçekleşmesini arzu etmediğimiz acil kan ihtiyaçlarında size ve soyadınızı taşıyan tüm yakınlarınıza tüm Kızılay Kan Merkezlerinden azami öncelikli kan alma ve sosyal güvencesi olmayanlar için ücretsiz kan temin edilmede kullanılır.

Kan Bağışı Nasıl Gerçekleşir?
1.BİLGİLENDİRME VE FORM DOLDURMA:

Kan bağışı için kan merkezine başvurduğunuzda öncelikle bir form doldurmanız gerekmektedir. Bu formda gerek sizin gerekse kanı alacak hastanın sağlığını korumaya yönelik sorular vardır. Soruları doldurmak evet/hayır şeklinde işaretleme ile olur ve uzun sürmez. Sorularla ilgili veya kan verme ile ilgili merak edilen her şey görevli hemşire ve doktora sorulabilir. Bu formda kan veren kişinin cinsel hayatını da içeren özel sorular vardır. Bunların sorulması güvenli kan alınması açısından zorunludur. Sorulara verilen bütün cevaplar gizli tutulur.

2.KAYIT
Kimlik bilgileriniz, adresiniz görevli hemşire tarafından kayıt edilir. Resimli ve resmi bir kimlik belgesi (ehliyet, nüfus cüzdanı, pasaport vb) ibraz etmeniz kayıtların doğru ve güvenli olması açısından zorunludur. Kan merkezimizin verdiği resimli donör kimliği de kabul edilir bir kimliktir.

3.DOKTOR MUAYENESİ
Doldurduğunuz formun değerlendirildiği, tansiyonunuzun ve kan hemoglobin düzeyinizin ölçüldüğü, gerekli görülen diğer muayenelerin kan merkezi doktoru tarafından yapıldığı kısa bir muayeneden geçerek kan bağış salonuna alınacaksınız.
Kan bağışı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi doktorlarımıza hiç çekinmeden sorabilirsiniz.

4.KAN BAĞIŞ YERİ
Kan bağışı için özel olarak tasarlanmış kan alma yataklarına alınacaksınız. Burada kan alma konusunda özel eğitimalmış tecrübeli teknisyen hemşirelerimiz damara iğne ile girme işlemini gerçekleştireceklerdir. Bu işlem için kullanılan iğneler steril ve tek kullanımlıktır, size kullanıldıktan sonra imha edilmek için ayrılır. Kan kolunuzda dirsek çukurundan alınır. Bu bölge kan alma işlemi öncesinde itinayla antiseptik solüsyonlarla temizlenerek işlem için hazırhale getirilir, steril şartlara uyularak damara iğne ile girilir. Kan verme işlemi nedeniyle herhangi bir hastalığın bağışçıya bulaşma riski yoktur. Kan alma işlemi esnasında sadece iğne dokuya girerken acı hissedilir. Kan vermesüresince ve sonrasında ağrı olmaz. İğnenin damara girmesini takiben kan torbası dolmaya başlar, 4-8 dakikadaistenilen miktardaki kan alınmış olur. Ortalama 450 ml (yaklaşık 480 gram) kan alınır. İnsan vücudunda yaklaşık 5000-6000 ml kan vardır. Alınan bu miktardaki kan sağlık için her hangi bir risk oluşturmaz.

Kan alma işlemi bittikten sonra iğne damardan çıkarılır; bir süre kanamanın durması için kolunuza baskı yapmanız ve yatakta yatmanız gerekecektir. Baskıyı hemşirenin size göstereceği şekilde yapınız, bu esnada iğnenin çıktığı yeri ovuşturmayınız; Kalkmak için acele etmeyiniz. Sağlığınız bizim için önemlidir.

5.İKRAM
Daha sonra 10-15 dakika istirahat edeceğiniz ikram bölümüne alınacaksınız. Burada ikram edilen meyve suyunun içilmesinde sıvı kaybının karşılanması açısından fayda vardır.

6. KAN BAĞIŞINDAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİ?
Kan bağışı günlük yaşantınızın akışında önemli bir değişikliğe yol açmayacaktır. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır:

Sigara kullanıyorsanız kan bağışından sonra en az 30 dk geçmeden sigara içmeyiniz. Böyle bir durumda sigara kullanımı baş dönmesi, bulantı gibi şikayetlere yol açabilir.

İlk birkaç saat kan verdiğiniz kolunuzla ağır şeyler taşımayınız. Bu kanamaya neden olabilir.

İlk 4 saat boyunca her zaman olduğundan daha çok sıvı şeyler (su, kola, meyve suyu vb) almaya çalışınız.

Bir sonraki öğünden önce alkollü içecekler almayınız. Alkol vücuttan sıvı kaybını arttıracağı için şikayetlere yol açabilir.

sporla uğraşıyorsanız kan bağışladığınız gün ağır spor faaliyetleri yapmayınız.
Kan bağışladıktan sonraki ilk 4 saat aşırı sıcak ortamlarda (hamam,sauna gibi) bulunmayınız.

Pilot, ticari araç şoförleri, tehlikeli makine operatörleri, yüksek yerlerde bedeni faaliyet gösteren meslek grupları vb.nin kan bağışladıktan sonra 24 saat işlerine ara vermeleri önerilir.

Eğer baygınlık hissi, baş dönmesi olursa bir yere uzanın veya başınızı iki dizinizin arasına alacak şekilde oturun.

BÜTÜN BU İŞLEMLER ORTALAMA 30-35 DAKİKANIZI ALACAKTIR; NE DERSİNİZ BİR HAYAT KURTARMAK İÇİN BU SÜREYİ GÖZDEN ÇIKARMAYA DEĞMEZ Mİ?

KAN VERMENİN FAYDALARI UZMAN TV

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

21 yorumlar

 1. hayatımızın her alanı stres dolu,sınavlar da başlı başına strese sokuyor zaten bizi.sabah akşam bu telkini dinleyesim var:))

 2. Ali Gülkanat, Varliginiza cok tesekkur ediyor, calismalarinizi cok takdir ve onur duyarak takip etmeye calisiyorum. Turkiyedeki mutsuzlugu, endiseyi iyilestirme cabalariniza cok tesekkur ediyorum. Siz ve sizin gibi insanlarin sevincle yaptiklari isleriniz sayesinde dokunup degistirdiginiz her canliya tesekkur ediyorum.

 3. Sınavlara girecekler için çok önemli bence.

 4. SULTAN GÜLŞAH *

  fenle başım dertte.düşündüğüm gibi olursa süper olur.2.dönem karnemi çerçeveletip asarım:))

 5. ÇAĞDAŞ ZÜMRÜT

  bir çok sorunuma çözüm olabilecek şeyler okuyorum. eğer hepsi de olumlu sonuç verirse tüm insanlar tavsiye etmeye başlayacağım. gerçekten bu bir devrim gibi. alfa erkeğinin özellikleri

 6. Okul hayatım boyunca fen derslerinde hep sıkıntı çektim daha önce keşfetmediğim için çok şanssızım. meditation

 7. BARBAROS GÖKYEL

  Ali bey sizi yeni takip etmeye başladım sanırım bu takip bir hayli uzun sürecek. teşekkürler. zihin haritası türkçe

 8. vucudun kendi üretebileceği iksirleri üretmesini sağlamak yan etkileri olan krem,ilaç,…. gibi kimyasalları kullanmaya göre daha sağlıklı. картинки математика

 9. Doğru karar verebilmek için denenmesi gerekir. isveççe sözlük

 10. Merhabalar.. hans berger

 11. Bill Gates’ten Gençlere 11 Altın Öğüt – https://t.co/rY077DAF’ten-genclere-11-altin-ogut.html sabah erken kalkmanın faydaları

 12. HASAN GÜLNİSA

  @byzkyml çocuk resimlerinin dili çok güzel kitap ;)) sırayla gidiyorum 1 kişisel gelişim 1 roman 😀 sürücü testi

 13. @inerahgizem aşırıya kaçmadıktan sonra yasak değil. Falı gelecek okumak için asla açma. Kişisel gelişim için aç veya tavsiye vermesi için. vucut geliştirme

 14. “Metabolizmamı hızlandırmalıyım ve kesinlikle egzersize başlamalıyım” bunu hep söylüyorum ama sonuç yok. Bu cdlerin bunu başarmamda faydası olacağına inanıyorum. vajinanın iç yapısı

 15. açıkçası hiç milyoner olmak gibi bir hayalim olmadı.zaten parayla aram hiç iyi değil.ama yazılanlar mantıklı geldi. ingilizce kelimeler

 16. MELİSA ÜLKÜ-M

  matematik frekansı benim için şart.2.sınıftaki kardeşim için de olurmu acaba yani yaşından dolayı.bu konuda bilgi verirmisiniz liderik.az

 17. Kalabalık ortamlarda sessizlik herkesin bi problemi bu problemi bu set sayesinde aştık cinsel birleşme anı

 18. Öfke kontrölünü sağlamak bütün toplumun gereksinimidir bunun için kendini rahatsız hissetmene gerek yok herkesin bu cd leri denemesi gerekir. norveççe öğrenmek

 19. cdlerin kullanan kişilerin yorumlarını merak ediyorum. çatişma nedir

 20. İnglizce öğrenmek istiyorum ama önyargılarım var diyenlere tavsiye edebilirim. akciğer

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂