KAHVE ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI

(La. Semen Coffeae, Aî. Kaffee, Fr. Graine de cafe, İn. Coffee seed)

Coffea arabica L. veya C. Hberica Hiern (Rubiaceae) türünün kurutulmuş tohumudur. Bu tür 5-8 m yükseklikte, basit yapraklı, kışın yapraklarını dökmeyen, beyaz çiçekli ve kirazı andırır kırmızı meyvalı bir ağaççıktır. Anayurdu Güney Etiyopya ve Sudan olmakla beraber haleıi bilhassa tropikal Afrika ve Güney Amerika (Brezilya) da yetiştirilmektedir. Brezilya dünyanın en büyük kahve yetiştiricisidir.

Kahve ağacı, ısının +5 dereceye düştüğü bölgelerde, yaşayamamaktadır. Bu nedenle kahve ağacı yetiştirmek için Güney Anadolu (Alanya) da yapıla» denemeler başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Dış görünüş: 8-12 mm uzunluk ve 6-8 mm genişlikte, sert, soluk yeşil veya sarımsı yeşil renkli, bir tarafı düz, sırt kışını ise kabarık tanelerden ibarettir. Kokusu hafif, tadı acımsıdır.

Bileşim: Tanen, uçucu yağ (% 0.15), sabit yağ (% 15), şekerler ve kafein (% 0.6-2.5) taşımaktadır. Kafein, drogun etkili maddesi olarak kabul edilir.

Etki ve kullanılış:

Yeşil kahve tanesi eskiden romatizma, nıkris ve böbrek taşlarına karşı ve ateş düşürücü olarak kullanılmıştır. Bu tip kullanılışlar için yeşil kahve toz edilir ve güllaç içinde alınırdı. Halen tedavide yalnız kavrulmuş kahve (Semen Cofleae tostum) kullanılmaktadır. Kavrulmuş ve toz edilmiş kahve ile hazırlanan infusyon (% 15), uyku giderici, baş ağrılarını azaltıcı, kalp kuvvetlendirici, hazmettirici ve alkaloit zehirlenmelerinde (bilhassa afyon ile meydana gelen zehirlenmelerde) panzehir olarak kullanılmaktadır.

ENGLİSH

The benefits of coffee beans

La. Semen Coffea, AI. Kaffee, Fr. Graine de cafe, Downloads. Coffee seed)

Coffea arabica L. or C. Hberica Hier (Rubiaceae) is a type of dried seed. This type of 5-8 m in height, simple leaves, evergreen leaves in winter, white flowers and red fruit resembles cherry is a shrub. Although Ethiopia and Sudan in particular haleıi native South Africa and tropical South America (Brazil) also are grown. Brazil is the world’s largest coffee grower.

Coffee tree, in regions where temperatures fall to +5 degrees, can not live. For this reason, the coffee tree to grow South Anatolia (Alanya) also may be held »experiment has failed.

External appearance: 8-12 mm long and 6-8 mm wide, hard, pale green or yellowish green color, one side flat, back in the winter consists of fluffy grains. Slight smell, taste is bitterish.

Composition: Tannins, volatile oils (0.15%), hard fat (15%), sugar and caffeine (% 0.6-2.5) is carrying. Caffeine is considered as a drogue substances.

Impact and use:

Green coffee beans used for rheumatism, and kidney stones against podagra and has been used as antipyretic. This type of green coffee powder is used and would be in Güllaç. Still alone in the treatment of roasted coffee (Semen Cofleae my toast) are used. And powders were prepared with roasted coffee infusyon (15%), sleep antioxidant, reducing headaches, heart strengthener, digestive and alkaloid poisoning (especially caused by opium poisoning) is used as antidote.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

  1. Sigara yüzünden iki yakınımı kaybettim:( Kullanan arkadaşlarıma tavsiye edeceğim çok faydası olduğunu duydum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂