Cumartesi , Şubat 27 2021

KABLOSUZ TELEFONLARLA KANSER ARASINDA BAĞ BULUNAMADI!

Birçok ülkeden bilim adamlarının yaptığı araştırmada, kablosuz telefon ile beyin kanseri arasında herhangi bir bağ olmadığı tespit edildi. 

Bilim adamlarının, ‘Kablosuz Telefon Kullanımı ve Beyin Kanseri ile Diğer Tümörler’ başlıklı raporu, Bioelectromagnetics Dergisi’nde yayımlanacak. Raporda, baz istasyonları konusunda endişelenmenin ise yersiz olduğu vurgulandı.

Dünya Sağlık Örgütü Manyetik Alanlar Projesi Başkanı Dr. Michael Repacholi, kablosuz telefon kullanımının beyin kanseri glioma ve diğer üç kafa tümörü için belirgin risk oluşturmadığını belirtti.

Çeşitli ülkelerden bilim adamları ile Bioelectromagnetics Dergisi’nde yayımlanmak üzere ‘Kablosuz Telefon Kullanımı ve Beyin Kanseri ile Diğer Tümörler’ başlıklı bir rapor hazırlayan Repacholi, ne epidemiyolojik çalışma sonuçlarının meta analizlerinin ne de laboratuvar çalışmalarının toplu analizlerinin, kablosuz telefon kullanımının beyin kanseri glioma ve diğer üç kafa tümörü için belirgin risk oluşturmadığını ortaya koyduğunu bildirdi.

Baz istasyonları konusunda endişelenmenin yersiz olduğunu ifade eden Repacholi, “Kablosuz telefonlardan yayılan RF enerjisini en fazla emen ve kafa içinde konumlanan glioma (beyin kanseri) ve diğer üç tümör çeşidi ile kablosuz telefon kullanımı arasındaki ilişkinin nedensel olup olmadığını değerlendirmek için önceden-hemfikir metodolojisine dayanan sistematik bir çalışma yürüttük. Ne epidemiyolojik (hastalıkların toplumdaki görülme sıklığı ve yayılımını inceleyen tıp dalı) çalışma sonuçlarının meta analizleri ne de laboratuvar çalışmalarının toplu analizleri kablosuz telefon kullanımına bağlı olarak beyin kanseri glioma ve diğer üç kafa tümörü için belirgin risk artışı göstermedi. Araştırmalar, mevcut sağlık otoritelerinin görüşlerini ve uluslararası güvenlik limitlerinin yeterli koruma sağladığını destekliyor.” dedi.

Öte yandan, Türkiye’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tedbir olarak baz istasyonlarının yaydığı enerjiyi dörtte bir oranında düşürerek cihaz başına 10 Volt/Metre (V/m) olarak uygulanmasına karar vermişti.

İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) Başkanı Paolo Vecchia ise Türkiye ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “ICNIRP tarafından Avrupa ülkeleri için baz istasyonu limit değeri 41 V/m olarak belirlendi. Türkiye 10,23 V/m limit değerini sınır alarak, bu limit değerleri daha da düşüren ülkeler arasında yer alıyor. Bunun anlamı, ‘Ben daha da tedbirliyim’ demek. Bu noktada baz istasyonlarının zararlı olduğunu söylemek haksızlık olur.” demişti.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

  1. Bir kalem ve bir düş seni her yere götürebilir! Joyce A. Myers

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂