Cumartesi , Haziran 19 2021

İYOT TABLETİ NEDİR, İYOT TABLETİ NE İŞE YARAR?

İyot tabletleri, radyoaktif olmayan iyot bileşikleridir. Nükleer tehlike durumlarında ortaya çıkabilecek radyoaktif bulut içerisinde yer alan radyoaktif iyotun tiroitte tutulmasını önlemek üzere, iyot tabletlerinin en kısa süre içinde alınması gereklidir. İyot tabletlerinin, vücudun diğer radyoaktif maddelere maruz kalmasını engelleyici özelliği yoktur.

Nasıl kullanılmalıdır?

Tabletler, mümkünse aç karnına alınmamalıdır. Kolaylık sağlamak için tercih edilen bir sıvıda eritilip içilebilir.

İyot tabletleri genellikle iyi tolere edilir. Sindirim bozuklukları gibi yan etkiler çok nadiren görülmekle beraber, uygulama kesildiğinde kendiliğinden geçer. Yan etkilerin uzun süre devam etmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Hipertiroit tedavisi görenler, iyot tabletleri aldıkları süre içinde de tedavilerine devam etmeli, ancak tehlike durumu sona erdiğinde, doktora başvurmalıdırlar. İyot tableti aldıktan sonra 1 hafta ila 3 ay içinde çarpıntı, kilo kaybı veya ishal şikayeti olanlar doktora müracaat etmelidir.

İyot tabletleri maksimum toplam doz 1 gramı geçmemek üzere aşağıdaki dozlarda kullanılır;

Değişik Gruplar İçin Tavsiye Edilen Günlük İyot Dozları (KI veya KIO3 olarak)

Yaş Grubu İyot Eşdeğer Kütlesi (mg) KI (mg) KIO3(mg) Tablet Oranları
Doğumdan 1 aya kadar 12,5 16 21 1/8
1 ay-3 yaş 25 32 42 1/4
3 yaş-12 yaş 50 65 85 1/2
12 yaş üstü/yetişkinler
(hamile kadınlar dahil)
100 130 170 1

Ne zaman kullanılmalıdır?

İyot tabletlerinin radyoaktiviteye maruz kalınmadan 6 saat öncesinde alınması durumunda maksimum koruma sağlanır. Radyoaktiviteye maruz kalınmasından sonraki ilk 10 saatten sonra alınması durumunda ise hiç bir etkisi olmayacaktır. Bir iyot tableti dozu ile 24 saat korunma sağlanır.

Radyoaktif tehlike durumunda, iyot tabletlerinin dağıtımı, kullanımı ve uygulama süresi konularında duyurular resmi makamlarca medya aracılığıyla yapılacaktır.

İyot tabletleri, resmi bir duyuru yapılmadıkça kesinlikle kullanılmamalıdır.

Japonya’da Fukuşima nükleer santralindeki radyasyon sızıntısının ardından panik yaşayan ABD halkı, radyasyona karşı koruyucu iyot almak için kuyruğa girdi. Ülkede iyot stokları tükenme noktasına geldi. Karaborsaya düşen 14’lü iyot paketlerinin fiyatı 500 doları geçti. Türkiye’de ise iyotun kilosu 200 lira…

Pasifik’in batı kıyısındaki ABD eyaletlerinde, radyasyonun yayılma olasılığından endişe eden Amerikalıların iyot tabletlerine hücum etmesi üzerine, bölgede iyot tableti satan firma ve eczanelerin stokları tükendi.

Ülkedeki başlıca iyot tableti satıcılarından Anbex firması, 18 Nisan’a kadar yeni sipariş alamayacaklarını bildirdi.

İlaç firmaları talepleri karşılamakta zorlandıklarını belirtirken, ABD Temsilciler Meclisi’ndeki bazı milletvekilleri de Beyaz Saray’a iyot arzının arttırılması için harekete geçme çağrısı yaptı.

TÜRKİYE’DE KİLOSU 200 LİRA

14’lü iyot tableti fiyatları internette satış yapan eBay gibi sitelerde ve karaborsada 540 dolara ulaştı. Türkiye’de şu anda bir kilo iyotun fiyatı 200 lira.

Potasyum iyot tabletleri, nükleer tehlike nedeniyle radyasyon sızıntısı sonucu ortaya çıkan radyoaktif iyotun tiroitte tutulmasını ve zehirlenmeyi önlemek üzere kullanılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü ise, iyotun radyasyon bulutu içindeki tüm maddelere karşı koruyucu etkiye sahip olmadığını ve fazla iyot kullanımının tehlikeli olabileceği uyarsında bulunuyor.

JAPONYA HALKA DAĞITIYOR

Japonya hükümeti, radyasyon sızıntısı nedeniyle geçen hafta reaktör çevresindeki bölgelerde halka iyot dağıtmaya başlamıştı.
Son olarak Tayland Sağlık Bakanlığı, Japonya’ya gidecek vatandaşlarına iyot tableti dağıtılacağını duyurdu.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

10 yorumlar

  1. Utanmak çoğu insanı sosyal olmaktan alıkoyuyor. Utanmayı geçmişinde bırakan bir insan çok çok özgür hisseder diye düşünüyorum.

  2. “Hatalı Alanlarınız” Wayne Dyer (Israrla öneririm mp3

  3. Kisisel gelisim seminerlerinin gaz verici acilis parcasi olabilir bu @Niltakipte ben buraya ciplaaaak geldim! PES ETMEEEM YOK! para cevırme

  4. matematik frekansı benim için şart.2.sınıftaki kardeşim için de olurmu acaba yani yaşından dolayı.bu konuda bilgi verirmisiniz italyanca şarkılar

  5. tr gündemi ya faşizm ya da futbol, kişisel gelişim önemli tabi. cinsel ilişki teknikleri

  6. ÖNEMLE DUYURULUR!!!SON UYARIMDIR:Bu sayfa Kişisel Gelişim – Kuantum Düşünce,Sprituel Yaşam ile ilgili bir… https://t.co/hn1fAGQt telkin mp3

  7. Kişisel Gelişim İçin İlham Veren Son Ders…: https://t.co/RXpLHczP @youtube aracılığıyla izleyin izleyin cd telkin

  8. Kişisel gelişim kitabı alıp gelişmeyi bekleyenler var. Pokemon musun? Pikachu musun arkadaş? Gidin, o parayla çizgi film alın en azından. tükçe sözlük

  9. “Hatalı Alanlarınız” Wayne Dyer (Israrla öneririm subliminal telkinler

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂