Cumartesi , Nisan 17 2021

İŞTE KRİTİK BİR MÜLAKAT SORUSU!

Soru: O işte en az hoşlandığın şey neydi?

Ne anlama geliyor: Bu soruyla mülakatı yapan kişi motivasyonunuzun derecesini keşfetmeyi umar. Nasıl motive olup olmadığınızı ve işin gerekleri açısından sizi neyin motive etmediğini anlamaya çalışır.

Bu soru genellikle ardından “O işle ilgili en çok sevdiğiniz şey neydi” sorusuyla gelir. Böylelikle her iki soruya verdiğiniz yanıtları karşılaştırmış olurlar. Her iki soruya verdiğiniz yanıtlarla vücut dilinizin nasıl değiştiğini de gözlemlerler.

Nasıl yanıtlamalı: Sakın “Hepsi eşit derecede ilginçti” gibi bir yanıt vermeyin. Bu ya sizin mülayim olduğunuz ya da soruyu bertaraf ettiğiniz görüntüsünü verecektir. En az hoşlandığınız yanları önemsiz bir alanda gösterin. Tabii bir yandan da cevap verirken olumlu anlamda çark etme fırsatını kaçırmayın. Örneğin yeteneklerinizin sayısını ve derinliğini gösterme fırsatını atlamayın.

Üzerime aldığım tüm işlerde sanırım en a hoşlandığımı biçmek.

Uç bir görüntü verme ihtimalini düşürmenin en iyi yolu göreli tanımlar kullanmaktır. Örneğin “hoşlanmadım” demek yerine “en az hoşlandığım” ya da “daha az hoşlandığım” ifadelerini kullanın.

“Otları biçmeyi tohumları ekmekten daha az eğlenceli bulmuştum.

Yanıtınızı bir işin diğerine göre neden daha ilginç olduğunu açıklayarak da hafifletebilirsiniz. Böylelikle kendinizle ilgili çekici özelliklere vurgu da yapabilirsiniz.

“Bitkilere kısmi bir ilgim var, o yüzden biçmek biraz daha zevksiz bir iş.”

Bazı görevler diğerlerine göre daha az ilginç olsa bile sıkıcı alanlarda dahi düzgün ve profesyonel bir iş yapmak için motivasyonunuz olduğunu gösterin.

Her ne kadar biçmek ekmek kadar ilginç olmasa da, yine de iş iyi bir şekilde tamamlandığında gurur duyuyorum ve işi düzenli bir şekilde tamamlamaktan hoşlanıyorum.

Diğer mülakat soruları:

EVE İŞ GÖTÜRÜR MÜSÜNÜZ?

ZAYIF YÖNLERİN NELER?

RİSKLERE YAKLAŞIMIN NASIL?


Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

14 yorumlar

  1. Hayat, insanın cesaretine göre büyür veya küçülür. Anais Nin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂