Cumartesi , Temmuz 24 2021

İSTANBUL'UN YÜKSELEN GÖZDE MEKANLARI

Fratelli La Bufala

İtalyan restoranı Fratelli La Bufala, uzun zamandır sevdiğimiz adresler arasındaydı.

Mekan, dünya çapındaki tüm şubelerinde uygulanmak üzere bir ilk gerçekleştirdi ve sommelier Rosanna Marziale’nin Akdeniz mutfağından seçtiği özgün yemek tasarımları restoranların mönülerine girdi. Bu yeni lezzetlerin lansmanı şefin bizzat sunumuyla geçen ay İstanbul’da yapıldı.

Mekanın mönüsünde 20 çeşit pizza var. Her bir pizzada 100 gr manda sütünden yapılan mozzarella peyniri kullanılıyor.Üstelik bu peynir restorana haftanın belli günlerinde Napoli bölgesinden özel olarak geliyor. Bu da mekanda sunulan pizzaları lezzet yönünden diğerlerinden ayırıyor. Restoranın dekorasyonunda yanyana dizilerek kullanılan zeytinyağı şişeleri Akdeniz mutfağını çağrıştırıyor. Hem yeni mönüye göz atmak hem de özel pizzalardan tatmak istiyorsanız yolunuzu Levent Loft binasının alt katındaki Fratelli la Bufala’ya düşürebilirsiniz. Özellikle akşam yemekleri için rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.

Ne İçilir? İtalyan kok teylleri ve şaraplar. ■Ne Yenir? Margarita piz za, mozzarella top (pesto soslu taglioni ile doldur ulmuş pane moz zarella topları), il grigio perla (mürekkep balığı soslu risotto ile doldurulmuş ricot ta piramidi). ■Ne Dinlenir? İtalyanca şarkılar. ■Fiyat: Başlan gıçlar 24 TL-30 TL, makarnalar 25 TL-32 TL, ana yemekler 29 TL- 42 TL, pizzalar 15 TL- 35 TL, tatlı fiyatları ise 14 TL-16 TL arasında değişiyor.■ Nerede: Levent Loft, Büyükdere Cad., No: 201, Levent,■ Tel: (0 212) 325 54 11

FOL

Ayfer Ağa, Gülbin Özbey ve Ebru Köktürk Koralı’nın ortaklığında açılan ve bir mahalle barı olarak düşünülen Fol, mekan sahiplerinin, çocukları için sağlıklı hamburger yapma hayaliyle ortaya çıkmış.

Eralp Akyol tarafından yapılan dekorasyonda Amerikan hamburgercilerinin etkisi hemen fark ediliyor. Her gün açık olan Fol, sabah 09:00’dan gece 02:00’ye kadar hizmet veriyor.

■Ne İçilir? Ev yapımı ayran ve mekana özel bir içecek olan Fol satsuma. ■ Ne Yenir? 12 dakikada sunuma hazırlanan 20 çeşit hamburger kadar kahvaltıya da yoğun ilgi var. Organik ürünlerin kullanıldığı mönüde soslar Ayfer Bey’in annesi, Hinkali mantısı ise Gülbin Hanım’ın annesi tarafından hazırlanıyor. ■ Ne Dinlenir? Gündüz saatlerinde daha çok reggae çalarken, saat 21:00’den sonra kulüp atmosferi hakim oluyor. ■ Fiyat: Geniş kahvaltı mönüsündeki fiyatlar 7 TL ile 22 TL arasında değişiyor. Hamburgerler 13,5 TL ile 18 TL arasında. Mini burgerlerin fiyatı ise 16 TL ile 32 TL arasında. ■ Nerede: Cihangir Cad., No: 16/B, Cihangir, Tel: (0 212) 244 00 48

VAPIANO

Vapiano, İtalyanca “Chi va piano, va sano e va lontano” cümlesinden geliyor; “Hayatı hafife al, uzun yaşa” demek. Nişantaşı şubesi Türkiye’deki üçüncü adresleri. İtalyan yemeklerini seviyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız. Dekorasyonu, dünyadaki tüm Vapiano’ların İtalyan tasarımcısı Matteo Thun yapmış. Mekanın sade çizgilere sahip ferah bir atmosferi var.

Mönüde 11 makarna ve 20 farklı sos çeşidi bulunuyor. Makarnalar, soslar, pizzalar ve salatalar müşterilerin gözü önünde taze olarak hazırlanıyor. Böylece yemeğinizin nasıl yapıldığını aşama aşama izleyebiliyorsunuz. Üstelik makarnanın taze olarak hazırlanma süresi sadece üç dakika! Mekan her gün 11:00-23:00 saatlerinde hizmet veriyor.

■Ne İçilir? Geniş şarap mönüsünden seçeceğiniz şaraplar. ■Ne Yenir? Ispanaklı ravyoli, Death by Chocolate (bitter çikolotalı kek) ve calzone’ye bayıldık. ■Ne Dinlenir? Lounge müzik ağırlıklı.■ Fiyat: Pizza ve makarnaların fiyatı 14 TL-22 TL, tatlılar ise 8 TL-13 TL arasında değişiyor. Damak tadınıza göre yapacağınız eklemeler fiyata yansıyabilir. ■Nerede: Harbiye Mah., Abdi İpekçi Cad., No: 61, Reasürans Çarşısı, Teşvikiye, ■Tel: (0 212) 240 72 19

KORT

Yigal ve Eyal Biçaço kardeşler, yıllardır içinde oldukları yemek piyasasına bir yenilik getirmek için pizza severlere özel değişik bir tat düşünmüşler ve ızgara pizzayı yaratmışlar. Kendi icat ettikleri fırında pişen pizza için dört farklı un ve iki farklı maya kullanılıyor. Mekanda garson yok, müşterilere iki kardeş hizmet ediyorlar. Mutfak saat 12:30’dan 22:30’a kadar açık ama istediğiniz kadar oturabilirsiniz. Ancak kalabalık nedeniyle hafta sonu rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.

Dekorasyon, Kontra Mimarlık’tan Gülşah Cantaş tarafından yapılmış. Ancak mekanı geniş gösteren antika aynalar ve tenis kortu şeklindeki masalar ise Biçaço kardeşlerin fikri.

■Ne Yenir? Veje tary en piz zalar dahil olmak üzere, toplam 20 çeşit ızgara pizza tada bilirsiniz. Ne sipariş ederseniz edin, masaya önden bir kase salata geliyor. Ayrıca çorba çeşitleri ve tatlılar da çok lezzetli. Piz za yemek istemezseniz mönüde ızgara tavuk kanat, kalamar, hamburger seçenekleri de var. ■Ne dinlenir? Lounge ve nusound türünde parçalar. ■Fiyat: Pizza fiyatları 16 TL ile 20 TL, ızgaralar 10 TL ile 22 TL ve başlangıç f iyatları 4 TL ile 8TL arasında. ■Nerede: Havyar Sokak., No: 30, Cihangir, ■Tel: (0 212) 293 51 12

CİKARE

Çok yakın iki arkadaş olan Gamze Aktan ve Güniz Dalver, kişiye özel restoran düşüncesiyle yola çıkarak açtıkları mekanda özel misafirlerini ağırlıyorlar. İş yemekleri ve daha çok doğum günü kutlamaları için tercih edilen Cikare, 15 kişilik tek bir masadan oluşuyor.

Eğer doğum gününüzü kalabalık arkadaş grubunuzla kutlamak istiyorsanız, ayakta da dahil olmak üzere en fazla 25 arkadaşınızı davet edebileceğinizi belirtelim. Mekan sadece size özel olsun ve istediğiniz saate kadar açık kalsın istiyorsanız, burası sizin için ideal.

■ Ne İçilir? Şarap çeşitleri. (İçkinizi yanınızda da getirebilirsiniz). ■ Ne Yenir? Mekan fiks mönüye sahip ama eğer farklı seçenekler olmasını isterseniz mutfağa girip kendi yemeğinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Kutlama için ayrıca dışarıdan pasta almanıza gerek yok, buraya sipariş etmeniz yetiyor. ■ Ne dinlenir? Dünya müzikleri çalıyor ama kendi seçimlerinizi de dinleyebilirsiniz. ■ Fiyat: Kişi başı fiyatı kaç kişi olduğunuza ve yemek hizmetini nasıl aldığınıza bağlı olarak değişiyor. ■ Nerede: Fatih Sultan Mehmet Mah., Bildik Sok., No: 16, Etiler, Armutlu, Tel: (0 212) 277 22 67

BUNK

Mekanın adı, Etiyopya’da doğduğuna inanılan kahvenin Habeşçe dilindeki karşılığından geliyor. Her gün 07:30- 22:00 saatlerinde açık olan Bunk’un dekorasyonu modern ve eğlenceli. Açık mutfak konseptindeki mekanda yemeğinizin nasıl yapıldığını izleyebilir, merak ettiklerinizi yakışıklı şefe sorabilirsiniz.

Burada tabak, çatal ya da bıçağınızı beğenirseniz satın da alabiliyorsunuz. Ayrıca Casa Bugatti ve Tantitoni markalarının mutfak ürünlerini de bulabileceğiniz mekanda, pazar günleri 09:00-15:00 saatleri arasında uzun brunch’lar veriliyor. Üstte gördüğünüz çizimlerden oluşan sevimli servisler ise mekanın ortaklarından Filiz Özoğul’un 7 yaşındaki oğlu Doğu’ya ait.

■Ne İçilir? Kül kahvesi (uzun bir sürede külde pişiriliyor; bol köpüklü ve içinde kurutulmuş elma ve nar taneleri bulunan suyla birlikte servis ediliyor) ve Cafe Vergnano’nun özel kahveleri.

■Ne Yenir? Antakya’dan Sıcak Geldi Salatası (Antakya peyniriyle servis ediliyor), somonlu fettucine, New York steak ve limonlu cheese cake favorilerimiz.■ Ne Dinlenir? Müzik türü saate göre değişiyor. ■Fiyat: Salataların fiyatları 11 TL-16 TL, makarna fiyatları ise 12 TL-15 TL arasında. ■Nerede: Güzelbahçe Sok., Arev Apt., No: 1/B, Nişantaşı,■ Tel: (0 212) 230 47 30

MANTI HOUSE

Asmalımescit’te her yer kapandıktan sonra karnınızı doyurmak için gidebileceğiniz bir mantı evi olarak açılan mantıcı, sabah 11:00’de açılıp hafta içi gece 11:00’e, hafta sonu 04:00’e kadar hizmet veriyor. Mekanın sahibi Uğur Karabayır tarafından tasarlanan Mantı House’ta, ev ortamı yaratılmaya çalışılmış.

Mantıya doyamazsanız kiloyla satın alıp evinize de götürebilirsiniz. Paket servis mevcut.Yakında Gayrettepe’de bir şubeleri daha açılacak.

■ Ne Yenir? Diyet yapanların da unutulmadığı mönüde aralarında kepeklisinin de olduğu beş çeşit mantı var. Ayrıca köfte ve dürüm seçenekleri de bulabilirsiniz. ■ Ne dinlenir? Caz dinleyebileceğiniz mekanda müzik kanallarının yayınlarını da izleyebilirsiniz. ■ Fiyat: Mantı fiyatları 8 TL-12,5 TL arasında, dürüm fiyatları ise 7 TL ile 9 TL arasında değişiyor. ■ Nerede: Asmalımescit Mah., Minare Sok., No: 87, Beyoğlu, Tel: (0 212) 244 52 00

QUICK CHINA

Mekanın adı sizi yanıltmasın çünkü mönüsünde Çin’e ek olarak Japon ve Tayland mutfaklarından seçme egzotik lezzetler de var. Burada Pekin ördeğinden volkanik taşta pişirilen ızgara somon balığına, buharda mantıdan Çin usulü fajita’ya ve suşiye kadar 250 çeşit Uzakdoğu lezzetini tadabilirsiniz. Üç katlı mekanın mimar Tolga Tuğcu’nun imzasını taşıyan dekorasyonu modern ve şık. Giriş katı tipik bir restoran havası taşıyor, ikinci katta yemeğinizin hazırlanmasını izleyebileceğiniz camlı mutfak yer alıyor. Üçüncü katta ise Uzakdoğu’nun sınırsız lezzetlerinden oluşan açık büfe bölümü var. Her gün 11:00-23:00 saatleri arasında açık olan Quick China’nın paket servisi, özellikle ev partileri için hayat kurtarıcı olabilir. Özellikle öğle saatlerinde kalabalık olduğundan rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

Üç katlı mekanın mimar Tolga Tuğcu’nun imzasını taşıyan dekorasyonu modern ve şık. Giriş katı tipik bir restoran havası taşıyor, ikinci katta yemeğinizin hazırlanmasını izleyebileceğiniz camlı mutfak yer alıyor. Üçüncü katta ise Uzakdoğu’nun sınırsız lezzetlerinden oluşan açık büfe bölümü var. Her gün 11:00-23:00 saatleri arasında açık olan Quick China’nın paket servisi, özellikle ev partileri için hayat kurtarıcı olabilir. Özellikle öğle saatlerinde kalabalık olduğundan rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

Quick China’nın açık büfesinde 68 çeşit yemek ve salata, sekiz çeşit tatlı sunuluyor.

■Ne İçilir? Mekanın şarap mönüsü oldukça geniş. ■Ne Yenir? Açık büfedeki se – çenekler için 3 4 TL vererek Uza kdoğu mutfağından 68 çeşit yemek ve salatayla sekiz çeşit tatlıyı sınırsız olarak tadabilir siniz. Karidesli Pat Thai, Çin Seddi (karides ve suşilerin bulunduğu doyurucu bir tabak) ve yeşil çaylı profiterol favorilerimiz arasında. ■Ne Dinlenir? Genelde Uzakdoğu müzikleri çalınıyor. ■Fiyat: Ana yemeklerin fiyatları 25 TL-45 TL, suşiler 8 TL-18 TL, tatlı fiyatları ise 7,50 TL-15 TL arasında.■ Nerede: Atiye Sok., No: 5, Nişantaşı,■ Tel: (0 212) 219 53 76

LİLBİTZ

Tepebaşı’nda Nupera’nın bünyesindeki küçük bir mekan olan Lilbitz’in ismi, İngilizce’de little bites (küçük lokmalar) anlamına gelen kelimeden türemiş. Mekan, pazar ve pazartesi hariç diğer günler 19:00’dan itibaren açık. Nupera içinde yer aldığından yemek saati bittikten sonra kulüp havasına bürünüyor.

Ye-iç-eğlen konseptiyle kurulan Lilbitz’de lezzetli yemekler ve özel partiler sizi bekliyor.

■ Ne İçilir? Taze meyvelerden yapılan ginger apple vodka ve passion fruit caipiroska.

Tersdüz Bonfile Burger

■ Ne Yenir? Normalde büyük tabaklarda yemeye alışkın olduğunuz lezzetler, daha çok çeşidi bir arada deneyebilmeniz için küçük porsiyonlar halinde sunuluyor. ■ Ne Dinlenir? Yemek sırasında caz ve lounge müzik çalıyor. Hafta sonları ise özel DJ’ler set başına geçiyor. Saat 23:30’dan itibaren disco -funk türevi müziklerle ortam iyice hareketleniyor. ■ Fiyat: Başlangıç ve salataların fiyatı 8 TL, pizzalar 7 TL, ana yemeklerin fiyatı ise 16 TL. ■ Nerede? Meşrutiyet Cad., No: 67, Beyoğlu, Tel: (0 212) 245 60 54

PIOLA

Point Hotel Barbaros’un alt katında açılan Piola, özel tuğla fırında hazırlanan 60 farklı pizza çeşidi sunuyor. Her gün 11:30- 23:30 saatleri arasında açık olan mekanın dekorasyonu modern ve neşeli. Pizzaları ve tatlıları mutlaka denemelisiniz. Personelin de çok güleryüzlü olduğunu söyleyebiliriz.

Yemekten önce içebileceğiniz “Spritz”; Campari ve soda karışımı özel bir kokteyl.

■ Ne İçilir? İçki mönüsünde İtalyan ve Türk şaraplarının dışında yemekten sonra sindirimi kolaylaştıran, limonlu dondurmadan yapılan canlandırıcı “Sgroppino” gibi geleneksel İtalyan içkileri yer alıyor. ■ Ne Yenir? Pizza Piola (güneşte kurutulmuş domatesli ve fesleğenli pizza), dört peynirli gnocchi, cheese cake ve tiramisu çeşitlerini öneririz. ■ Ne Dinlenir? Dünya müziği örnekleri ve İtalyanca parçalar. ■ Fiyat: Pizza fiyatları 13 TL-36 TL, ana yemek fiyatları 18 TL-37 TL, tatlı fiyatları ise 9 TL ile 12 TL arasında. ■ Nerede? Point Hotel Barbaros, Yıldız Posta Cad., No: 29, Esentepe, Tel: (0 212) 337 30 70

MAÇKA BRASSERIE

Maçka Brasserie, Teşvikiye Caddesi’nde bulunan eski Covva’nın yerine açıldı. Klasik bir restoran havasındaki mekanın şefi Hakkı Alkan, Fransız mutfağıyla zengin baharatlara sahip Asya mutfağını ustaca bir araya getirerek birbirinden lezzetli öğle ve akşam mönüleri oluşturmuş. Maçka Brasserie şık bir akşam yemeği dışında (iş yemekleri için de aklınızda bulunsun) kahve içmek için de ideal bir adres. Çünkü mekanda Brezilya’da tek bir tarlanın mahsulü ve özel üretimi olan, ödüllü kahve markası Ipanema Espresso’nun ürünleri sunuluyor.

■ Ne İçilir? Mekan zengin bir şarap mönüsüne sahip. ■ Ne Yenir? Özellikle soğan çorbası, avokado püre ve acılı zencefil, soya sosuyla servis edilen orkinos tartar ve körili hafif acılı Pekin ördek mönüde öne çıkanlar arasında. ■ Ne Dinlenir? Dünya müziğinden örnekler çalınıyor. ■ Fiyat: Başlangıçların fiyatları 12 TL-29 TL, ana yemek fiyatları ise 29 TL ile 38 TL arasında değişiyor. ■ Nerede: Teşvikiye Cad., No: 16, Teşvikiye, Tel: (0 212) 296 02 11

BREAD&BUTTER

Uzun kahvaltılar için yeni bir yer arıyorsanız Bread&Butter’a uğramanızı öneririz. Mekanda taze sıkılmış meyve suları ve köy ekmeği eşliğinde sunulan zengin kahvaltı seçenekleriyle güne enerji depolayarak başlayabilirsiniz. Catering servisi de veren bu küçük ama sevimli mekan 08:30-19:00 saatleri arasında açık.

■Ne İçilir? Mönüde, taze hazırlanan meyve suları öne çıkıyor. Özellikle portakal, çilek, siyah üzüm karışımı ve elma, armut, yeşil üzüm karışımlarını çok beğendik. Meraklıları için belirtelim; sunulan kahve markası ise İlly. ■ Ne Yenir? Mönüde tostlar, özel ciabatta ve panini ekmeklerinde hazırlanan sandviçler, salatalar, makarna çeşitleri ağırlıklı. Meyvalı ve çikolatalı tartlar, bezeler, muffinler, brownie ve cup cake’ler de tatlı alternatifleri arasında. ■ Ne Dinlenir? Bossanova, NU Jazz. ■ Fiyat: Sandviçlerin fiyatları 6 TL-9,50 TL, kahvaltı seçeneklerinin fiyatları ise 5 TL-15 TL aralığında. ■ Nerede: Mim Kemal Öke Cad., No: 1/C, Nişantaşı, Tel: (0 212) 248 40 00

Kaynak: Cosmopolitan

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

19 yorumlar

 1. ‎Motivation is everything. You can do the work of two people, but you can’t be two people. Instead, you have to inspire the next guy down the line and get him to inspire his people. Lee Iacocca

 2. TODAY IS THE FIRST DAY OF THE REST OF YOUR LIFE. Charles Dederich

 3. kızım on yaşında onun için de kullanabilir miyim

 4. Bağışıklık sistemi zayıf olanların bu telkini dinlemesinde fayda olduğunu düşünüyorum. Zihinsel yapılanlamalar sağlıklı bir bünyenin nasıl olacağına ilişkin kodları taşımaktadır.

 5. Dejenere olmuş değerler bugün bize farklı alandarda birçok sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Çiftler arasındaki iletişimin istenen yönde olması için bu telkin yardımcı olacaktır.

 6. CANKUT PAMİRA

  kişisel gelişim kitaplarıı 😀 😀

 7. Merhaba, Günde yapılması gereken tekrarların üst üste yapılası etkiyi azaltır mı? Yoksa gün içine yaymamız mı gerekmektedır ?

 8. Bu cd lerde gelen ek telkinleri nasıl kullanmalıyız( örneğin depresyon, zeka artırma,zinde uyanma gibi ) 21 gün kuralı bu telkinler içinde geçerlimi ?

 9. kimse benden kişisel gelişim kitabı önermemi istemesin artıııııkkkk sevişmek ne demek

 10. bu telkin aslında kuantum frekans olayına göre de geçerli olmakta. para ceviri

 11. BERKECAN AYŞEGÜL

  migreni yüzünden kafasını duvarlara vuran arkadaşım var:(ne kadar hayırlı bir iş yapıyorsunuz… kız tavlama teknikleri

 12. İLKBAHAR NOYAN

  kardeşim için istiyorum kronik rahatsızlıkları var umarım faydalı olur. yunanca beyin

 13. Para kazanmak bu devirde asgari ücretle çok zor bu bolluk şansını yakalamk için fırsat yok ki, çok merak ettim. iş hayatında motivasyon

 14. @saribimuhribim @berfusalihoglu kisisel gelisim tatlim 🙂 subliminal mesajlar

 15. merhaba….yaklaşık 21 gündür ruh eşinizi çekin adlı telkinizi gee yatarken dinliyorum ve telkini dinlemeye başladığım ilk bir buçuk hafta içerisinde ruh ikizim diyebileeğim insanla nişanlandım onunla çok iyi anlaşıyoruz MUTLUYUM çok güzel olaylar gelişmeye başladı hayatımda dileyim daha farklı alanlarda da değişimi sağlamak….. herkese minnettarım…. cinsel ilişki pozisyonları gerçek resimli

 16. Gaye mutluluk ve huzursa buda sevdiğin kimselerle gerçekleşiyorsa onlarla ilişkilerinin düzenlenmesi açısından yardımcı bir program olacağını düşünüyorum eeg dalgaları

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂