İSİLİK NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sıcak havalar hepimizi etkiliyor. En çok da bebekleri. En sık görülen sorunlardan biri de isilik.Basit ve önemsiz görünse de hem bebekleri hem de anneleri etkiliyor. International Etiler Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Vildan Şengör isilik oluşmaması için alınması gereken önlemleri anlatıyor.

İsilik Nedir?
Dr. Vildan Şengör: İsilik (miliaria) özellikle yazdöneminde sıcağın ve aşırı nemin etkisiyleözellikle vücudun kıvrım bölgelerinde görülen kızarıklık ve kabarcıklarla karakterize döküntülerdir.

İsilik neden oluşur?
Dr. Vildan Şengör: Ter bezlerinin salgılarının deriye boşaldığı yerlerde tıkaçların oluşmasından ve ter salgısının deri altında kalmasından oluşur.

Bebeklerde daha sık görülmesinin sebepleri nelerdir?
Dr. Vildan Şengör: Bebeklerin deri yapısının inceliğinden ve hassasiyetinden kaynaklanan yapısal bir meyil söz konusudur. Bunun üzerine sık yıkanmama, terli kalma, kalın giydirme gibi durumlar eklenirse lezyonlar çok daha kolay meydana gelir.

Önlem alınmazsa tehlikeli bir durum oluşturur mu?

Dr. Vildan Şengör: Kızarıklıkların üzerinde bir süre sonra kaşıntı ve iğnelenme hissi başlar. Bebek, eğer bu alanları kaşırsa enfeksiyon ve kabuklanmalar ortaya çıkabilir.

Aileler tarafından alınması gereken tedbirler nelerdir?
Dr. Vildan Şengör: Bebeğe mutlaka her gün duş aldırılması, ince ve teri çekecek kıyafetler giydirilmesi, buna rağmen şikayetlerde gerileme olmazsa hemen doktora görülmesi gerekir.

Nasıl tanı konur?
Dr. Vildan Şengör: Tanısı, hekim muayenesi ile koyulur. Ayrıca bir laboratuar testine gerek yoktur.

Nasıl bir tedavi izlenir?
Dr. Vildan Şengör: Lezyonların yaygınlığına ve şikayetlerin şiddetine göre serinletici losyonlar, gereğinden antihistaminikli şurup ve kremler kullanılabilir. Tedavinin hekim kontrolünde başlatılması doğru olacaktır.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

17 yorumlar

  1. En sonunda önemli olan, hayatınızın içindeki yıllar değil, yıllarınızın içindeki hayattır. Abraham Lincoln

  2. Çekicilik her insanın olmasını istediği birşeydir. Aslında biraz çalışılsa her insanın gizemli bir çekişi vardır önemli olan bunu çıkarabilmektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂