İSİLİK NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sıcak havalar hepimizi etkiliyor. En çok da bebekleri. En sık görülen sorunlardan biri de isilik.Basit ve önemsiz görünse de hem bebekleri hem de anneleri etkiliyor. International Etiler Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Vildan Şengör isilik oluşmaması için alınması gereken önlemleri anlatıyor.

İsilik Nedir?
Dr. Vildan Şengör: İsilik (miliaria) özellikle yazdöneminde sıcağın ve aşırı nemin etkisiyleözellikle vücudun kıvrım bölgelerinde görülen kızarıklık ve kabarcıklarla karakterize döküntülerdir.

İsilik neden oluşur?
Dr. Vildan Şengör: Ter bezlerinin salgılarının deriye boşaldığı yerlerde tıkaçların oluşmasından ve ter salgısının deri altında kalmasından oluşur.

Bebeklerde daha sık görülmesinin sebepleri nelerdir?
Dr. Vildan Şengör: Bebeklerin deri yapısının inceliğinden ve hassasiyetinden kaynaklanan yapısal bir meyil söz konusudur. Bunun üzerine sık yıkanmama, terli kalma, kalın giydirme gibi durumlar eklenirse lezyonlar çok daha kolay meydana gelir.

Önlem alınmazsa tehlikeli bir durum oluşturur mu?

Dr. Vildan Şengör: Kızarıklıkların üzerinde bir süre sonra kaşıntı ve iğnelenme hissi başlar. Bebek, eğer bu alanları kaşırsa enfeksiyon ve kabuklanmalar ortaya çıkabilir.

Aileler tarafından alınması gereken tedbirler nelerdir?
Dr. Vildan Şengör: Bebeğe mutlaka her gün duş aldırılması, ince ve teri çekecek kıyafetler giydirilmesi, buna rağmen şikayetlerde gerileme olmazsa hemen doktora görülmesi gerekir.

Nasıl tanı konur?
Dr. Vildan Şengör: Tanısı, hekim muayenesi ile koyulur. Ayrıca bir laboratuar testine gerek yoktur.

Nasıl bir tedavi izlenir?
Dr. Vildan Şengör: Lezyonların yaygınlığına ve şikayetlerin şiddetine göre serinletici losyonlar, gereğinden antihistaminikli şurup ve kremler kullanılabilir. Tedavinin hekim kontrolünde başlatılması doğru olacaktır.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

17 yorumlar

 1. En sonunda önemli olan, hayatınızın içindeki yıllar değil, yıllarınızın içindeki hayattır. Abraham Lincoln

 2. Çekicilik her insanın olmasını istediği birşeydir. Aslında biraz çalışılsa her insanın gizemli bir çekişi vardır önemli olan bunu çıkarabilmektir.

 3. Dikkat edin kendine güveni olan insanların hepsi dik duruşludur. Ayrıca bel ve boyun sağlığı açısından da çok önemli dik durmak.

 4. cdlerin kullanan kişilerin yorumlarını merak ediyorum. beyin png

 5. Uykusuluk tam bir illet. Günlük hayatın pek çok alanının etkilemekte ve enerji kaybına neden olmaktadır. Bu telkinin fayda sağlayacağına inanıyorum. ingilizce

 6. ATABEK NECMİYE

  https://t.co/cvJsVTVt – Türkiye’nin en büyük kişisel gelişim adresi! https://t.co/OXET6Slu beyin dalgalari

 7. migren ne demek bilirim hayatım felç oluyor iş hayatında başarılı olmak

 8. Kitap Önerileri : Kişisel gelişim para enerjisini çekmek

 9. bu hayattaki önemli bir sorun fayda ederse hayatım değişir… haydar dümen

 10. Para, para, paraaa:) Herkes için olmazsa olmaz. Bende bir kaç tane para ve bollukla ilgili subliminal var. Düzenli olarak dinleyince güzel neticeler alıyorum. Hiç ummadığım yerlerden iş teklifleri alıyorum ; henüz para elime geçmedi ama benimki sabır işi çünkü yazarım. Önce yazıyorum, yolluyorum, beğenilirse yayımlanıyor ben de paramı alıyorum. Hadi hayırlısı:) telkin indir

 11. Ben de cdlerden almak istiyorum ama cdler konusunu tam anlamadım,buradaki her başlık için ayrı cd mi var,çünkü sayfanızda onlarca başlık var.Toplam kaç cd ve nasıl temin edebilirim,gitti gidiyorda satış kapanmış arka plan müziği

 12. Migren için olan ürününüzü aldım. Sıkıntım kalmadı. almancadan filipinceye çeviri

 13. ANFEZA GÖKMEN

  artık sigarayı bırakmalıyım,nefes alamıyorum nerdeyse. alkol bağımlılığı tedavisi

 14. Tüm üyelerimize saygıyla duyurulur… kıskançlık

 15. Kisisel gelisim okuyan insanlari kiniyorum cok salakca I think arpca

 16. RT @aretvartanyan: Maneviyati olmayan odaga insani koymayan kisisel gelisim calismalarinin bir fayda saglayacagini dusunmuyorum. para çevirme

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂