Cumartesi , Şubat 27 2021

İNTERNET KULLANANLAR BUNLARA ÇOK DİKKAT EDİN!

İnternet dolandırıcılıkları zaman zaman komedi filmlerini dahi gölgede bırakırken, bazılarının farkına varmak kolay kolay mümkün olmuyor. İşte en yaygın 10 internet dolandırıcılığı…

Borç içindeki insanların çaresizliğinden faydalanıyorlar
Ekonomik güçlüğe düşen, borcunu ödeyemeyenlere bir darbe de dolandırıcılardan geliyor. Sıkıntıdaki kurbana internet, telefon, posta gibi yollarla ulaşan dolandırıcılar, borçların ödenmesinde yardımcı olacak ödeme planları sunuyorlar. Gösterilen veya yatırılan teminatları da türlü şekillerde çalarak kayıplara karışıyorlar. Özellikle de kredi kartı borçlarını devralmayı vadeden dolandırıcılara rastlanıyor.

Facebook’tan para isteyen olursa dikkat edin!
Sahtekarlar; Facebook, Twitter, MySpace gibi bir sosyal ağdaki bir kullanıcı hesabını çalıyorlar. Daha sonra kurbanın eşinden, dostundan başının belada olduğunu, acilen paraya ihtiyacı olduğunu söyleyen mesajlarla, belirli bir adrese para yollamalarını istiyorlar.

Maç sonuçlarını önceden bilen olmaz, olsa da size söylemez!
Bu dolandırıcılık metodunda ertesi gün oynanacak olan bir maçın sonuçları, kurbana e-posta ile atılıyor. Ücretsiz bir hizmet olarak tanıtılan bu maç sonuçları birkaç gün boyunca doğru çıkmaya devam ederek, en şüpheci kurbanı bile postayı atanların maç sonuçlarını bildiğine inandırıyor. Bir süre sonra ise kurbana daha sonraki maçların sonuçlarını da öğrenmeye devam etmek istemesi durumunda, belirli bir hesaba yüklü bir miktarda para yatırması gerektiği söyleniyor. Bahislerde büyük paralar kazanma hayalleri kuran kurban da parasından oluyor.

İhtiyarları acımadan can evinden vuruyorlar
Kurban yaşlı insanlardan seçilerek çeşitli yollardan torunlarının kazada yaralandığı söyleniyor. İnternet üzerinden ziyade telefonda yapılıyor. Yardım çığlıkları, ağlamalar gibi oyunculuklarla, ihtiyar kurbanların telaşa kapılarak ellerinin ayaklarının birbirine dolaşmasına sebep olan dolandırıcılar, kurbanın tedavi için acil para yollamasını istiyor.

İnanmayın: “İşimizi gör yüzde 20 senin”
Bu dolandırıcılık bir malın satışı karşılığında büyük bir komisyon vaadi şeklinde gerçekleşebiliyor. Alternatif çeşitleri çok olan dolandırıcılıkta kurbanlara iş de teklif edilebiliyor. Bu iş yüzde 20 gibi dev bir komisyon vaat ediyor. Kurbana çalıntı veya geçersiz bir çek yollanıyor. Kurbandan paranın komisyon hariç kısmının yollanmasını isteyen dolandırıcılar, çekin sahte olduğu anlaşılmadan önce parayı alıp kayboluyor.

Hesabınızdan izinsiz para çeken şirketler ekip çalışması yapıyor
Sahtekar bir firma müşterinin hesabından mevcut bilgileri kullanmak suretiyle para çekmeye devam edebiliyor. Ücretsiz denemeler için verilen kredi kartı bilgileri genellikle bu şekilde kullanılıyor. Bu kredi kartı bilgileri sahtekar şirketlerce paylaşılarak kredi kartı her taraftan hortumlanıyor.

Güvenlik sorularının cevapları sahtekarlara her kapıyı açıyor
Adına aldanmayın, hem telefonda, hem de e-posta’da sık sık yapılan bir dolandırıcılık çeşidi. Bankadan gelmiş gibi duran ciddi bir e-posta veya ciddi bir görevliyle telefon konuşması, kurbanı hesap bilgilerinde güvenlik riski oluştuğu gerekçesiyle kandırıyor. Doğrulama için bütün özel bilgileri alıp kaydederek kurbanın hesabını boşaltmakta kullanıyor. Bunun daha gelişmiş bir şeklinde direkt özel bilgileri sormayan dolandırıcı, sadece güvenlik sorularını soruyor ve bu cevaplarla gerçek bankayı arayarak şifre değiştiriyor. Böylece hesabı ele geçiriyor.

Bedava vaatlerine kanmayın
Bedava vaatleriyle dolup taşan e-postalar, özellikle de anti-virüs reklamları sahtedir. Bunların içerdiği ek dosyalar veya bağlantıların götürdüğü adresler zararlı yazılımlarla dolup taşıyor. Bu yazılımlar bilgisayardan şifreleri çalabiliyor.

İsmi, markası bilinir olmayan aracılara güvenmeyin
Süsülü, gıcır gıcır, pırıl pırıl hazır fotoğraflar kullanılarak hazırlanmış sitelere ve hesaplara dikkat edin. Özellikle eBay üzerinde yaygınlaşan bir dolandırıcılık metodu bu. Alıcı ve satıcı arasında güven ortamı sağlamak için çalışan bağımsız aracı kuruluş hizmetleri gerçekte olan ve işleyen bir sistem. Ancak sahte aracı kuruluşlar artan sıklıkta alıveriş yapanların belası olmaya başladı.

Phishing yani balıkçılık yönteminde ağa takılanlar soyuluyor
En yaygın internet dolandırıcılığı, yasal bir kurum gibi davranarak hesap bilgilerini çalmak için yapılıyor. Yanlış bir bağlantıya tıklayıp gerçekten bankaya girdiğini sanan kullanıcı, şifresini sahte bir siteye giriş dolandırıcılara vermiş oluyor. İnternet tarayıcılarda bu tür sahte sitelere karşı filtre özelliği gittikçe yaygınlaşıp gelişiyor. Pek çok dolandırıcılık aslında bu tür altına giriyor.

ENGLİSH

Internet users attention to them

Internet scams, even at times overshadowed comedy, while others take notice of is not easily possible. Here are the most common internet fraud … 10

People are in debt to take advantage of desperation
Falling into economic difficulties, debt payments come from fraudulent a coup. Distress to the victims of internet, telephone, mail fraud, such as reaching ways, debt payment plans to help pay offer. Or deposited in the collateral as shown also by playing all losses are involved. Especially credit card debt due to inherit from the fraudulent are found.

Note that if Facebook’tan want money!
Impostors; Facebook, Twitter, a social network like MySpace user account are stolen. Then the victim’s wife, man is in trouble from the start, saying that the message is urgent need of money to, want to send money to a particular address.

Match results will not know in advance, although do not tell you!
This scam is a method to play the next day of the match results to the victim via e-mail is discarded. Introduced as a free service that matches the results continue for several days to exit the victim even the most skeptical of those who post at the match results are believed to know. After a while, the victim or the results of later games in the event you want to continue to learn, a certain amount of money deposited to an account should be installed is said. Betting on the big money dreams of winning the money from the victims is established.

Pain shooting from his house are from the old life
Victims in various ways by selecting from the grandchildren of elderly people injured in accidents has been said. Is done via the Internet rather than phone. Cries of help, such as crying with fun, old man caught in the hands of the victims of the rush to move their feet to each other because of the fraud, the victim wants to send money urgently for treatment.

Do not believe: “20 percent of our business on your”
This is a fraud, the sale of goods in exchange for a commission in the form of promises can be realized. With many kinds of alternative business proposals can be victims of fraud. This work promises a 20 percent commission as a giant. A check to the way victims are stolen or invalid. Money from the victims who want to be the path portion of the commission, except for fraud, forgery understood to take the money and disappear before.

Unauthorized withdrawals from your account team, the company has done work
A rogue to use available information from its customers through the account to withdraw funds can continue. Free trial for credit card information given is usually used in this way. This credit card information credit card fraud can be shared by companies from all sides are hose.

Security questions open the door to every dishonest answers
Do not be fooled behalf, and on the phone, and e-mail fraud in an often kind. Came from the bank, such as an e-mail or serious standing serious telephone conversation with an officer, a victim of account information on the grounds that the security risk is blood. Receive private information and save them for verification of all the victim’s account is used to empty. This is a more advanced form of direct non-specific information, ask to cheat, just ask the security questions and answers by searching with the real bank, which is changing the password. Thus, the account is seized.

Do not promise to free blood
Overflowing with promises of free e-mail, especially anti-virus ads are fake. These additional files are included in the addresses or links leading to overflow with malicious software. This software can steal passwords from the computer.

Name, the brand is known do not rely on non-vehicle
Süsülü, crisp, brilliant photos using ready-prepared sites and note to the accounts. Especially common on eBay, this method of becoming a fraud. Trust between buyers and sellers to provide a working environment independent intermediation services, which are actually a functioning system. However, increasingly often receive false intermediation became the scourge of those who do.

Fishing method that is inserted in the network who are descendants phishing
The most common Internet fraud, by acting as a legal institution is made to steal account information. Click a link and enter the wrong bank really think the user password to fraudsters have made a false entry to the site is. Internet browsers against these fraudulent sites is developing filtering features become increasingly common. Many come under this type of fraud is in fact .

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

23 yorumlar

  1. İçimizde yatana kıyasla, önümüzde uzananlar ve geride bıraktıklarımız küçük meselelerdir. Ve, içimizde olanı ortaya çıkardığımızda mucizeler meydana gelir. Henry David Thoreau

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂