Cumartesi , Temmuz 31 2021

İnsanlarla İlişkilerde Sohbet Yeteneği

sohbetSohbet etmek, sadece düz bir şekilde sözcüklerin alışverişinden çok daha fazlasını ifade eder. Sosyal ortamlarda, dialog esnasında imalı bakışlar ve gülümseyişler, fısıldayışlar, hassas dokunuşlar ve kahkahaları kapsar. Aynı zamanda kaş çatmalar, iç çekmeler, bağırış ve çığlıklarla öfkeli patlamalar içerir.

Ve sessizlik. Sessizlik, iletişim anında, hem sevgi hem de muhalefet adına kullanılabilen, en önemli iletişim biçimlerinden biri olabilir.
Her ne kadar hep birimiz bazen karşı koyuşlarımızı ve hatta haklı öfkemizi ifade etmeliysek de, önemli olan kişisel ilişkilerimizde birbirini anlama arayışıdır. Anlamayı başarmanın en güzel yolu, espri anlayışı ve sevecenlikle daha da sağlamlaştırılmış dürüstlüktür. O anda belki de en önemli gereklilik diğer insanlarla özdeşleşmeye çalışmak, onun kendi sorunlarına sempatiyle yaklaşmaktır. Eğer kendimizi bir başkasının yerine koymayı(empati) becerebilirsek sözlerimiz çok nadir olarak birbirine kaş çatarak tehdit etmeler ve kınamalarla sonlanacaktır. “Nadir olarak” çünkü haksızlığın karşısında güçlüce dikilmek gerekmediği izlenimi çıkmamalı. Edmund Burke “Kötülüğün zafer kazanması için gerekli olan tek şey iyi insanların hiç bir şey yapmamasıdır” der. İyi niyetli güzel insanlarla iyi geçinebilmek için, sorun çıkartanlara karşı korkusuzca konuşmanın gerekeceği durumlar da olacaktır.

beden diliBazen çeşitli nedenlerle iyi geçinmek isteyeceğimiz, biz ne denli onları anlamaya çalışırsak çalışalım nezakete aynı şekilde yanıt vermeyen yakıcı ve yaralayıcı insanlarla karşı karşıya geliriz. Sert ve uzlaşmaz birinin, gerçekten sempatik yaklaşımlar sayesinde ölçüsüzce rahatlatılabilecek, derine yerleşmiş bir nevrozdan acı çekiyor olabileceğini her zaman aklımızda tutmalıyız. Birisi bizimle soğuk, ters ya da kayıtsız bir tonla konuşunca nasıl kötü hissettiğimizi ve ister eski bir dosttan ister bir yabancıdan olsun, sıcaklık ve ilgi görmenin nasıl memnuniyet verici ve güven tazeleyici olduğunu hepimiz biliriz. İnsanların büyük çoğunluğu bizler gibi nezakete yanıt verirler ama eğer memnun olmayan veya olması zor insanlarla beraber yaşamak ya da çalışmak durumunda kalırsak, ortak zemin bulmak ve ayrılıkları mümkün olduğunca uzak tutmak için sürekli çaba harcamak onların olduğu kadar bizim de ilgi alanımıza girecektir.

İlişki esnasında sözcüklerin Seçimi
Tüm sohbetlerimizde kastettiğimiz anlamı ifade edebildiğimizden emin olmaya çalışmalıyız. Eğer doğru sözcükleri seçmeye özen gösterirsek yanlış anlamalar çoğu kez engellenebilir. Küçük bir çocukla konuştuğumuz zaman doğal olarak onun anlayabileceği basit bir sözcük dağarcığı kullanırız. Yetişkinlerle sohbet ederken bazen bu konuda düzensizce davranırız. Özellikle kafamızı karıştırmak için tasarlanmışa benzeyen karmaşık yasal belgelerle karşılaştığımızda ne hissettiğimizi hepimiz biliriz ve yine de biz kendimiz, özel jargonumuza yabancı kimselerle konuşurken teknik terimler kullanırız. Denizciler, deniz ve gemiler konusunda cahil bir kara sakini için hiç bir şey ifade etmeyen iskota halatları ve istralyalar ve filika primaları ve çatal gidonlar hakkında öyküler anlatırlar. Örneğin, eğer bir bilgisayar kurduysanız ya da bir sivil hizmetli, alanlarınız dışında kalanlarımızın kafalarını karıştırmamak için çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Bir başka sorun da kötü dildir. Doğal olarak pek çoğumuz zaman zaman küfür ederiz, ama bu konuda eski kafalı ve aşırı duyarlı olabilecek hiç kimseyi gücendirmemeye dikkat etmeliyiz. Çoğu kez şöyle deriz, fılancıyla falanca “aynı dili konuşmuyorlar.” Birisi bizden dini veya siyasi görüşlerde kökten ayrıştığında bu zeminler üzerinde mutlu bir biçimde iletişim kurmak artık güçtür; çünkü duygularımız neredeyse çapraşık bir hal alır. O yüzden böyle konuları bir partide tartışmak makul sayılmaz. Alkol bizi fazla geveze veya çabuk sinirlenir yapabiliyor.

iletişim nedirBeden Dili
Tam olarak oturuş biçiminiz, bir mesaj iletir. Eğer konuştuğunuz kişiden bir parça yana dönerseniz, parmaklarınızla oynarsanız, bacaklarınızı sallarsanız yada her hangi bir biçimde rahatsız hareketlerde bulunursanız, sohbetle gerçekten ilgilenmediğiniz izlenimini verirsiniz. Hem ruhsal hem fiziksel olarak dinlenmek işin sırrıdır; eğer eldeki konuya zihnimizi tümüyle vererek zihnimizi dinlendirirsek bedenimizi de dinlenmeye teşvik etmeliyiz. Sohbet açısından, dinlenmiş kaslar zihnin de rahatlamasını sağlar. Diken üstünde hareketler ve sinirli tavırlar tatmin edici sohbetin önünde bir engeldir ve ilginin konuşulan sözcüklerden uzaklaşmasına neden olurlar. Her gün iki onbeş dakikalık periyot halinde derin dinlenme pratiği mucizeye yakın sonuçlar doğurabilir.

Birisi sizinle konuşurken esnememeye dikkat edin. Sıkıntı ve bitkinliğin belirtisi olabileceği gibi sinir gerginliğinin de belirtisi olabilir ve atmosferi mutlaka berbat eder. Eğer kendinizi kontrol edemeyecek denli yorgunsanız, açıklayın ve özür dileyin.

iletişim nedir iletişim çeşitleriGöz Göze İlişki
Bu belki de beden dilinin en önemli yönüdür. Birisine bakmadan onunla iyi geçinmek neredeyse tümüyle olanaksızdır. Eğer birisi gözlerini kaçırıyor, çevreye göz atıyorsa, omzumun üzerinden veya aşağıya ellerine bakıyorsa, sıkıldığı ya da sabırsızlandığı duygusunu ediniriz ve konsantrasyonumuzu yitiririz. Sizin de aynısını hissediyorsunuzdur. Çoğu kez insanların göz göze ilişkiden kaçınmalarına neden olan utangaçlıktır, ama sabırla kendimizi geliştirmemiz gerekir. İnsanlarla konuşurken ilgimizi ve dostluğumuzu göstermek için gözlerine bakmak zorundayız. Söylemeye gerek yok, sıkıntı vermemek için, gözlerimizi dikip sürekli bakmaktan da kaçınmalıyız. Fakat eğer zaman zaman karşınızdaki insanın gözlerine bakmanızı engelleyen doğuştan gelme bir kapalılık taşıyorsanız, bunun üstesinden gelebilmek için kendinizi eğitmelisiniz. İlk bakışta yoğun çaba harcamanız gerekecek lakin zamanla daha doğal bir hal alacak ve kolaylıkla ödüllendirileceksiniz.

Öz saygıdan yoksun insanlar genelde kendilerini açığa vurmak istemediklerini hissederler; sanki insanlar gözlerine bakınca ruhlarını görecektir. Ancak kendi gerçek benliğimizi ne denli saklamaya çalışırsak o denli mutsuz oluruz. Açıklık ve dürüstlük önemlidir. Aldatıcı imalı bir bakış saklayacak bir şeyleriniz olduğu izlenimi verirken normal göz göze ilişki iyi niyetinizi belli eder.

iletişim teknikleri nelerdirYabancılarla Konuşmak
Bilinmeyenden korkmak hepimizin yaşamındaki bir faktördür ve yabancılardan sırf onlardan ne bekleyeceğimizi bilmediğimiz için çekinebiliriz. Onların da büyük olasılıkla bizimle aynı şekilde hissettiğini unutmamalıyız ve endişelerini gidermek ve onları rahatlatmak için gerekli her çabayı göstermeliyiz. Bu kendimizi de rahatlatmanın en kesin yoludur.

Dostça bir gülümseyiş önemli ilk adımdır. Neşeyle karşılandığımızda ne denli rahatlama hissettiğimizi hepimiz biliriz. Örneğin bir tezgahtardan gelecek soğuk, tatsız bir bakış, istemeyerek yapılmış bile olsa, yolumuzu değiştirmemize ve başka yerden alışveriş etmemize neden olur. Canınız sıkkınsa ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız gülümsemek kolay değildir. Yabancılarla ilişki kurabilmek her iki tarafın da çabasını gerektirir; eğer biz eskiden olduğu gibi ölçüyü belirleyenler olursak hemen hemen her zaman bunun karşılığını görürüz.

Utangaçlık eğilimleri taşıyanlar için sohbet başlangıçları zor görünür ve bu iki utangaç insanın belki de hiçbir zaman birbirlerini tanımayacaklarını gösterir. Bir tartışma doğurabilmek için en az iki kişi gerektiği gibi karşılıklı bir diyalog yaratabilmek için de en az iki kişi gerekir. Neden bir sohbeti en iyi şekilde açma sanatını çözmeyelim? Sezgisel sıkılganlığınızı bir kere aştıktan sonra gerisini getirmenin pek de zor olmadığını ve uğraşmaya değdiğini göreceksiniz.

düzgün konuşma dersleriÇoğu insan için partilere katılmak bir sorundur. Eğer kendimizi kesinlikle güç durumda hisseden birinin yanında duruyor veya oturuyor halde bulursak, onun iyiliği için olduğu kadar kendi iyiliğimiz için de, sürecin başlamasını, yani topun yuvarlanmasını sağlamak bizim ellerimizdedir. İyi bir başlangıç şudur:

“Korkarım bu tip durumlarda biraz sinirli oluyorum, ya siz?” Eğer karşınızdaki kişi sizinle aynı şekilde hissediyorsa dostça bir duygu yakaladınız demektir ve bunu dostça bir ilişki izleyebilir. Eğer komşunuz sinirli değilse ya da olmadığını söylüyorsa kendini bunu kanıtlamak zorunda hissedecek ve konuşmaya başlayacaktır!

Yabancılarla konuşurken savlar öne sürmekten çekinmek en iyisidir. Bazı insanlar çok kolay yaralanırlar ve birisini çok iyi tanımadığınız sürece tartışmalı bir yoruma nasıl yanıt vermenin uygun kaçacağını tahmin edemezsiniz. Bir savı savunurken yaşanan laf kesmelerde incitici sözlerde eğlenceli yanlar bulanlar olabileceği gibi, bunu üzücü ve sıkıcı bulanlar da çıkar.

Ne yaparsanız yapın, ama şikayet edip mızmızlanmayın. Bizi kasvetli bahtsız insanlar gibi gösteren tutumlar ve yorumlardan her zaman kaçınmalıyız. Neşelilik ve iyimserlik insan ilişkilerinde kazanan taraftır; dert yanmalar ve kötümserlik ise kaybeden. Negatif konuşmaya eğilimli insanlarla karşılaştığımızda kesinlikle sempatik davranmalıyız, ama sohbeti daha keyifli doğrultulara kaydırmaya da çalışmalıyız.

güzel konuşma teknikleri nedirBir sohbete başladığınızda, zihninizi yeni konulara ve ilginç fikirlere açmaya hazırlıklı olarak, ilgi alanları ve hobiler hakkında sorular sormaktan daha başarılı bir devam etme yolu yoktur. Herkesin bir ana ilgi alanı vardır: Yemek hazırlamak, bahçeyle uğraşmak, spor, hayvanlar, astronomi, yerel yönetim, iç dekorasyon, aile meseleleri, finans borsası, çevre vb. Sizin kendi tercihlerinizden birinin de bu listede yer alması epey mümkün. Din ve siyaset, her ne kadar pek çok insanı oldukça ilgilendiren konular olsa da sohbet açılışında yapılacak uygun bir seçim için fazla tartışmalı konulardır.
Bir sohbetin ilk evrelerinde insanlara evli olup olmadıklarını, yahut çocukları olup olmadığını sormamayı öğrenin. Yanıtın içeriğinde üzücü bir hastalık, boşanma ya da mahrumiyet hikayesi olabilir. Öte yandan, eğer birisi size üzücü bir soru sorarsa, neşeyle yanıtlamaya ve sıkılmadan açıklamaya çalışarak, soru soran kişinin sorun hakkında serbestçe ve dürüstçe konuşabileceğinizi hissetmesini sağlayın. Derin arkadaşlıklar çoğu kez böyle başlangıçlardan doğar. Bir kez bir yabancıyla sohbet etmeye başladıktan sonra gerçekten çok serbestçe konuşabildiğinizi fark edebilirsiniz; doğrusu genelde duygusal meseleleri sizi pek de iyi tanımayan birisiyle tartışmak daha kolaydır.

Mutlu çocukların annesi olan biri hiçbir şeyi çocuklarından söz etmekten ve fotoğraflarını çıkartmaktan daha fazla sevmez. Ancak, bu soruya yüzlerce nedenle, memnuniyetle yanıt vermeyen pek çok anne var. Bu dostça, masum sorudan kaçmak mümkün değildir, her zaman onunla yüz yüze gelmek gerekecektir. Eğer sakince ve olumlu bir biçimde yanıtlamayı öğrenebilirsek, ondan daha az korkarız, daha az acı çekeriz, başkalarını daha az sıkarız ve yanıt verirken daha rahat olmalıyız.

güzel konuşma sanatı nedirBazı insanlar, seyahati biraz okuma yapmak için müthiş bir fırsat sayarlar; konuşkan bir yabancı ise bazen özel hayata müdahale eden davetsiz bir misafire dönüşebilir. Örneğin, bir öğretmen için veya aralıksız konuşan biriyle yaşayan herhangi bir kimse için, yalnızca trende oturmak ve pencereden dışarıya bakmak yeterince mutluluk vericidir. Seyahat halinin her iki tarafını da göz önüne alacak olursak; eğer siz okumak isteyen kişiyseniz, en iyisi bunu söylemek, birkaç laflamadan sonra, kitabınıza dönmektir. Yok eğer, diğer taraftaysanız, tartışmak istiyorsanız ve hararetli bir yanıttan biraz daha azına razıysanız, sakın küskünlük çıkartmayın. Bazı insanlar otobüste, trende veya gemide yanlarında oturan kişilerle konuşmaktansa okumayı, camdan dışarı bakmayı yahut şekerleme yapmayı yeğlediklerinde bunu kişisel bir tavır saymamalısınız. Tüm yapmamız gereken, insanların bireysel isteklerine karşı duyarlı olmak ve müdahaleci olmamak için elimizden geleni yapmaktır.
Yabancılarla konuşmanın tehlikeleri üzerine son bir söz. Kadınlar gerçekten çok dikkatli olmak zorundalar.

Dianne Doubtfire

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

16 yorumlar

 1. Vicdansız bilim, ruhun çöküntüsüdür. Rabelais

 2. tüm oğrenciler gergindir herhalde hele şu günlerde sınav sınav artık yeter

 3. Her kilo fazlası olan bayan gibi benim de başlayıp bıraktığım diyet maceralarım vardı. Alfa frekansı yeni ve ilginç bir deneyim.Bugün 4. günümdeyim ve şaşkınlık içindeyim.Şimdiden çok farklı hissediyorum kendimi.Paylaşmaya devam edeceğim..Teşekkürler..

 4. hiç matamatik bilmiyen bir çocuğa uygulanır mı acaba???

 5. “Quit now, you’ll never make it..!” If you disregard this advice you’ll be halfway there. David Zucker

 6. bu telkinin kadınlar için olanı da çıkmalı:))

 7. İşte bir zor daha diyorum kendi kendime ; ama biliyorum ki bilinçaltımdaki yargıyı değiştirirsem rahatlıkla Matematik öğrenebilecek ve öğrendiklerimi uygulayabileceğim. sevişme anında

 8. ERSİN ERGUVAN

  Bu tür şeyler çok ilgimi çekiyor. Düşünce gücüyle birçok şeyin mümkün olduğuna inanıyorum. mp asi

 9. Kitap Önerileri : Kişisel gelişim boy uzatma hareketleri

 10. Eşim için gelinim bu CD yi aldı fakat daha kullanmadık. Sonucu size yazacağım hintçe öğrenmek

 11. keşke bu cd ile hanımlar Benjamin Button gibi olsa:))) alkol bağımlılığı tedavi merkezleri

 12. Bu konu çok hoşuma gitti, umarım bende de işe yarar. En kısa zamanda CD leri alacağım.. hollandaca ogren

 13. bu cd yi denemek için sabırsızlanıyorum. işimle alakalı aşmakta zorlandığım bir sorunumu çözebileceğim. portekizce türkçe sözlük

 14. Öğrenci arkadaşlarımızın öğrenimde faydalı olacağını düşündüğüm bi set zamanında bizde faydalanabilseydik keşke:) hayat koçu nedir

 15. yıllardır tırnak yiyorum,etkili olursa müthiş bir ürün:)) ıq testi nedir

 16. ilgi çekmek birinin sizinle ilgilendiğini görmek açısından faydalı bir çalışma. lehçe sözlük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂