Perşembe , Ekim 21 2021

İnsanın Hayatta Kalabilmek İçin Yaptığı Araçlar

homo erectus
homo erectus

Aşağı yukarı 50.000 yıl, yani. Homo sapiens’in evriminden çok öncesine ilişkin bilgilerimiz artık, yetersiz değildir. Avrupa ve Asya’da bulunan Homo erectus (1 milyon yıldan daha fazla bir süre önce ortaya çıkmıştı) kalıntıları, bu türün en sonunda, Afrika’dan başka yörelere yolculuk yapmayı başardığını kanıtlamaktadır. Topluluk içindeki daha esnekleşmesi (ki, bu işbirliğinin alanını ve etkisini büyük ölçüde genişletmiştir) ve kullanılan araçların gelişmesi insanoğlunun daha usta bir avcı olabilmesini, böylece de yeni av hayvanları bularak daha fazla insanı besleyebilmesini ve daha geniş aileler oluşturabilmesini sağlayan etkenler arasında sayılabilir.

Homo erectus’un ateşi bulması sonucunda insanoğlu, çetin doğa koşullarına karşı verdiği ölüm kalım savaşında can alıcı bir silah edinmiştir. Homo sapiens’in alt türlerinden biri olan Neandertal insanının bir buzul çağı boyunca hayatta kalabilmiş olması, yalnızca ilk insanın durmadan gelişen yeteneklerinin değil, aynı zamanda ateşin insan yaşamındaki öneminin de bir kanıtıdır.

Neandertal insanı, hem hayvan derilerinden kaba giysiler yapmış, hem de ateşi bir ısınma aracı olarak kullanmıştır. Ayrıca hayvanları pusuya düşürmek için birçok yaratıcı yöntem geliştirmiş ve birlikte avlanan topluluklar meydana getirmeye başlamıştır. Bunlar çevrelerindeki çetin koşulların üstesinden gelmeyi başarmışlar ve Australopithecus’lar gibi, daha önceki insangillerin beceremedikleri bir yaşam tarzını gerçekleştirmişlerdir. Gerçi insanoğlu varlığını sürdürmek için yemesi gereken bitkilerin ve hayvanların türünü ve niceliğini hala belirlemekte olan ikilinin üstesinden gelememişti, ama asıl önemli olan, insanoğlunun, kendi çevresini yaratmaya başlamasıydı.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

3 yorumlar

  1. Her gün sizi korkutan bir şey yapın. Eleanor Roosevelt

  2. Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz. Heraclitus

  3. Olgun bir stil için olmadiği gibi görunmek , üzerine bikaç beden büyük kiyafet giymek yeterli değil.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂