Pazar , Ağustos 30 2020

İNSAN VÜCUDUNUN GİZEMLİ 12 REFLEKSİ

Mideniz guruldadığında, titrediğinizde, parmaklarınızı çıtlattığınızda, mideniz ekşidiğinde, burnunuz aktığında, kaşındığınızda, bir yeriniz çürüdüğünde ya da su topladığında veya avuç içiniz terlediğinde neler oluyor?

BBC Focus dergisinde yer alan haberde, vücudumuz günlük fonksiyonlarını yerine getirirken arkasında yatan mekanizmanın nasıl işlediğini anlatıyor. İşte bu mekanizmalardan bazıları:

Hassas dişler: Hassas dişlere sahip olanlar için dondurma yemek, bizim hoşlandığımız gibi zevk verici değildir. Dişinizin ince mine tabakasının altı dentin denen bir maddeden oluşuyor. Dentin ise doğrudan dişin yumuşak çekirdeğine (sinirlerin yer aldığı pulpa boşluğu olarak bilinir) giden borucuklar ve mikroskobik kanallardır. Borucukların ayrıca sıvı içerdiğini söyleyen California Üniversitesi Koruyucu ve Restoratif Diş Bilimleri Bölümü’nden Grayson W Marshall, “Bu akışkan sıvıdaki herhangi bir hareket pulpa boşluğundaki sinirleri harekete geçiriyor ve bu da keskin bir acıya neden oluyor” dedi.

Mide yanması, ekşimesi: Kahve, çok yağlı ve baharatlı yiyeceklerin yol açtığı mide yanması ya da ekşimesi olarak bilinen şikayet hazımsızlık ağrısıdır. Yemek borunuzda keskin bir yanma hissi oluşur. Kings College London School of Medicine’dan Prof. Dr. David Armstrong, mide yanmasının mideden sızan asitin yemek borusunu geri dönmesiyle oluştuğunu söyledi.

Bu hastalığa eğilimli olan insanlar, midelerinin üstündeki sfinkter (Açılma, açma, gevşetme ya da kapama, sıkma görevi olan halka şeklindeki kas) kasında bir güçsüzlük hissederler. Bu kas sayesinde midedeki güçlü asitler güvenli bir şekilde içeride tutuluyor. Midenizin iç astarı bu asitlerin sindirim etkisine karşı dirençliyken, yemek borusu o kadar güçlü değildir. Mideniz yandığında hissettiğiniz acı, mide asitinin gırtlağınızın içini yakmasıyla oluşuyor. Hatta, uzandığınız zaman, asit boğazınızın içini yıkayabilir.

Yüz kızarması: Başkalarının önünde gülünç duruma düşme, yetersizlik ya da başarısızlık duyguları sizi utandırabilir. Utançtan dolayı yüzünüz kıpkırmızı olur. Utanç, bizi bunaltır ve bu “dövüş ya da kaç” prensibini tetikler ve vücudumuz korkuyla savaşmak ya da ondan kaçmak için adrenalinle şarj olur.

Adrenalin, kaslara bol oksijen desteği sağlamak için kalbin hızlı çarpmasına yol açar. Fakat, bu bizim daha sıcak hissetmemizi sağlar. Kendimizi serinletmek için, terleriz ve kan cilt yüzeyindeki kılcal damarlara doğru akar ve kızarmaya neden olur. Yüzümüzde daha fazla kan damarı olduğundan yüzümüz kızarır.

Diğer birçok stres türü de kızarmanıza yol açar. Kızarmaya başladığınızda bunu durdurmak zordur. Londra’dan Dr. Michael Sinclair, “Bir kez kızardığınızda, diğerlerinin önünde zayıf göründüğünüzü düşünerek bir çoğunuz daha fazla utanıyor ve kızarıyor” dedi.

Mide gurultusu: Karnınız açken midenizden gelen guruldama sesi, mideniz tarafından çıkarılmaz ve aç olduğunuz için olmaz. Borborigmus (Barsak gazlarından ileri gelen karın gurultuları) olarak bilinen bu ses, ince bağırsağının üst kısmında oluşuyor. Bağırsak kaslarınız yiyecek ve içeçekleri aşağıya doğru götürürken, sıvılaşmaya başlayan yiyeceklerden sızar. Mideniz boş olduğunda ses, büyük bir titreşimli boşluk gibi çıkar.

Kaşıntı: Böcek ısırığından kurdeşene, size rahatsızlık veren kaşıntıdan kurtulmak için kaşınmaktan daha iyi yol yoktur. Kaşınma, vücudumuzdaki parazitleri ve diğer yabancı nesneleri uzaklaştırmanın bir yoludur. Hiç kimse, hatta en popüler nörobilimciler dahi kaşıntının nasıl oluştuğunu geçtiğimiz günlere kadar bilmiyordu.

Şimdi, Minnesota Üniversitesi’nde yapılan araştırma, cevabı ortaya çıkardı: Kaşıma omurilikteki normalde kaşınma hissini beyne gönderen sinir hücrelerini kapatıyor. Böcek ısırmasından dolayı kaşındığınızda, ciltteki hücreler histamin isimli kimyasal salıyorlar. Yakınındaki sinir hücreleri histamine tepki veriyor ve sinyali omuriliğe gönderiyor. Buradan da beynin talamus (beynin geri kalanı tarafından sinir sinyallerinin okunmasını kolaylaştıran tercüman olarak görev yapıyor) bölgesine gönderiliyor. Talamus sinyali kaşınma duyusu oluşturan serebral kortekse bilişsel ve duyuşsal aktivitelerin gerçekleştiği beyin bölgesine iletiyor.

Araştırma ekibi, maymunların ayaklarına histamin enjekte ederken, omuriliklerindeki bireysel hücrelerin aktivitesini görüntüledi. Hücreler, enjeksiyonu farketti ve derhal sinyal göndermeye başladı. Fakat araştırmacılar, enjeksiyon bölgesindeki cildi kaşıdıklarında bu aktivitenin azaldığını ya da engellendiğini gördüler.

Burun akması: Soğuk algınlığı, alerji, baharatlı yiyecekler gibi şeyler nasıl burnunuzun akmasına yol açar? Normal olarak, burnunuzdaki zar vücuda giren ajanları, mikropları engellemek için mukus (sümük) üretiyor. Burnun her gün bir litre sümük ürettiği tahmin ediliyor. Fakat, bazı uyaranlar sümük üretimini daha da artırabiliyor. Örneğin, soğukalgınlığı geçiriyorsanız, vücudunuza saldıran virüsleri durdurmak için ekstra sümük üretiliyor ve sümüklerle bu virüsler dışarı fışkırtılıyor. Soğuk hava çok küçük filizleri ya da burun boşluğunuzun iç duvarındaki ince tüyleri mahvediyor. Normalde bu tüyler sümüğü boğazınızdan aşağıya geri sürükleyip götürüyor. Fakat sıcaklık düştüğünde bu tüyler çalışmıyor ve sümüğün burun deliğinizden akmasına izin veriyor.

Alerjiler de aynı etkiye sahip. Akciğerlere giden alerjenleri durdurmak için burun sümük üretimini artırıyor. Baharatlı yiyeceklerde durum biraz daha farklı. Kırmızı biberde bulunan kapsaisin, doğal bir burun tıkanıklığını giderici ilaçtır. Burnunuzdaki mukusu inceltir ve akışkan hale getirir.

Su toplama (fıska): Rahat olmayan ayakkabılar, genellikle ayağınızda bir ya da iki yerde su toplanmasına neden olurlar. Su kabarcığı, derinin katmanları arasında sıvı birikmesi sonucu oluşuyor. Sık rastlanan fakat genellikle küçük yaralardır. Ayak derisinin basınca ve sürtünmeye maruz kaldığı her yerde oluşabiliyor. Genellikle bu su kabarcığı, lenf (Lenf damarlarında dolaşan, berrak, şeffaf, alkali, açık sarı renkte sıvı) ile doludur. Ancak, elinize çekiçle vurduğunuz zaman oluşan kabarcık, kan damarını çatlatabilir ve daha koyu kan kabarcığı oluşturabilir.

Parmak çıtlatma: Çoğumuz parmaklarımızı çekerek ya da kıvırarak çıtlatma sesini duymaya çalışırız. Sadece parmaklarınız değil, dirseğiniz, dizleriniz, boynunuz ve hatta göğüs kemiğiniz çıtlayabilir.

Peki bu sese neden olan nedir? Kemiklerinizin hızlıca yuvasına girmesi ya da çıkmasından çok, parmaklarımızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü var. Bu kapsülün içinde kemiklerin hareketleri sırasında buraları yağlayan bir sıvı vardır. Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte kulağımıza gelenler bu seslerdir. Güney Karolina Duke Üniversitesi’nden ortopedi uzmanı Farshid Guilak, “Çıtlatma tüm eklemlerimizin içindeki yağlayıcı snovyal sıvıdan çözülen gaz kabarcıklarının şekillenmesiyle oluşuyor” dedi.

Eklemi germek, eklem içindeki sıvının basıncını azaltır ve gaz kabarcıkları görünmeye başlar. Kabarcıklar hızlıca patlar ve çıtlama sesi duyulur. Fakat, kabarcıkların sıvı içinde tekrar oluşması zaman alır. Bu nedenle aynı parmağınızı tekrar tekrar çıtlatamazsınız.

Annenizin uyarılarına karşılık, çıtlatmanın eklem iltihabına ya da diğer hasar türlerinden birine yol açtığı konusunda bilimsel bir delil bulunmuyor.

Terleyen avuç içleri: İş başvurusu için bekleme ya da sıkışık trafikte bekleme gibi stresli durumlar, avuç içinizi nemli yapıyor.

Amsterdam’da VU Üniversitesi’nden Prof. Dr. Eco de Geus, korku ve endişenin amigdal adı verilen beynin bir bölümündeki duygusal devreleri harekete geçirdiğini söylüyor. Bu sırasıyla beyindeki ve omurilikteki bir dizi sinir hücresini harekete geçiriyor. Sinirler omurilikten akciğer, kalp ve ter bezleri gibi değişik organlara gidiyor. Gerçekten vücudunuzdaki tüm ter bezlerinden eşit olarak terlersiniz. Ellerinizi böyle nemli hissetmenizin nedeni avuç içlerinizde daha yüksek yoğunlukta ter bezi bulunmasıdır. Santimetrekare başına 500 ter bezinden, tipik bir avuç içinde ortalama 40 binin üzerinde ter bezi bulunuyor.

Kramp: Kaslarınızı düğümleyen ağrı verici bir durumdur. Genellikle baldırları etkiler, ancak ayaklarınızın tabanına ve hatta esnediğiniz zaman çenenizin altına da kramp girebilir. Kaslarınız aşırı kısaldığında ya da kendi etrafında büküldüğünde kramp oluşuyor. Bu durum çeşitli nedenlerden dolayı olabiliyor. Yoğun egzersiz boyunca, laktik asit gibi kimyasalların inşası kramplara yol açan spazma (kasların istemdışı kasılması) yol açabiliyor. Daha çok uzun mesafe koşucularında ve yüzücülerde meydana geliyor. Kas hareketlerini kontrol eden sinyaller taşıyan elektrolitlerin seviyesinin ve kalsiyum ve potasyumun düşük olması ise krampları tetikliyor.

Çürükler (morluklar): Çürükler, yaralanma bölgesindeki dokuların içindeki hasar gören damarlardan kan sızmasıyla oluşuyor. Çürük koyu kırmızı, sonra siyah, mavi, sarı, yeşil ve ayrıca kahverengiye dönüşerek, ölü kan dereceli olarak farklı renklerdeki maddelerin içine doğru çözülüyor. Bazı insanlarda çürükler diğerlerinden daha kolay oluşur, çünkü onların kan damarları daha ince ve narindir. Ayrıca, bu durum kan akışını azaltan aspirin gibi belirli ilaçları kullananlarda da olabiliyor.

Gözlerin seyirmesi: Birçok insan hayatlarının bazı noktasında acayip, istemdışı kas seğirmesiyle karşılaşmıştır. Fakat belki bunların en rahatsız edeni göz kapaklarının seyirmesidir. Bunun nedeni nedir?

Genelde, bunlar iyi huyludur. Bu duruma stres ve yorgunluk da neden olabiliyor. Göz kapağını kontrol eden kaslar küçük ve çok hassastır. Stres, yorgunluk ve kafein gibi uyaranlar bu kasların titreşmesine yol açıyor. Titreşimler fazla olunca gözde sinir sistemiyle ilgili istemdışı seyirmeler oluyor. Diğer nedenler arasında ise aşırı kafein alımından oluşan titremeler, bilgisayar ekranı karşısında uzun süre vakit geçirme ve hatta uzun süreli kontak lens takılmasından meydana gelen kaşıntı yer alıyor. Bu durum normal olarak geçicidir. Kendi kendinize uygulayabileceğiniz tedavi yolları var. Daha az kahve içmek, göz damlası kullanmak ve daha fazla dinlenmek gibi yöntemler göz seyremesini azaltır.

Çok belirgin ve uzun süreli göz seyremesi daha ciddi bir nörolojik hastalık belirtisi olabilir. Bu durum çok nadirdir.

ENGLİSH

reflexes of the human body

Your stomach is rumbling, shaking you when you snap your fingers, your stomach is sour, your nose is flowing, you have itchy, or blistered when a place when you refute your palms sweat, or what is going on?

BBC Focus magazine in the news, our bodies, in fulfilling their daily functions of the mechanism behind how it works says it all. Here are some of these mechanisms:

Sensitive teeth: eating ice cream for those with sensitive teeth, like us as we enjoy is not transmitting. Thin layer of your tooth enamel is composed of six a substance called dentin. Dentine of the teeth directly to the soft-core (where the nerve is known as the pulp cavity) are the outgoing pipe Folk and microscopic channels. Pipe said screw assembly which also includes liquid University of California Protective and Restorative Dental Sciences Department Grayson W Marshall, “This is any movement in liquid fluidized pulp cavity of the neural activation, and this is causing a sharp pain going on,” he said.

Heartburn, heartburn: Coffee, very oily and spicy food caused heartburn indigestion or heartburn pain complaints is known as. Consists of a sharp burning sensation in your esophagus. Kings College London School of Medicine’dan Prof. Dr. David Armstrong, heartburn acid leaked from the esophagus to the stomach caused by a return, he said.

People who are prone to this disease, stomach sphincter at the top of (pop, opening, closing or relaxation, the task of tightening the muscles in the ring) a weakness in the muscles feel. Strong acids in the stomach due to these muscles kept in a secure way is. This inner lining of your stomach acid resistant digestive effect, while the esophagus is not so strong. Your stomach turns when you feel pain, stomach acid is formed due to burning the inside of your throat. In fact, lying at any time, acid can wash the inside of your throat.

Blush: ridiculous situation falling in front of others, feelings of inadequacy or failure can embarrass you. Your face is bright red because of embarrassment. Shame, overwhelm us and this “fight or how many” principle and triggers our body to fight or fear it will be charged with adrenalin to escape.

Adrenaline, plenty of oxygen to the muscles to provide support for rapid multiplication of the heart causes. However, this makes us feel warmer. To refresh ourselves, we’ll sweat and blood capillaries in the skin surface and flows towards the causes flushing. Blood vessel is more in our face, our face is red.

Many other types of stress also causes you to blush. It is difficult to stop when you start frying. Dr London. Michael Sinclair, “A time when you blush, you think you appear weak in front of others as many of you are more embarrassed and angry,” he said.

The stomach rumble: the rumbling sound of your stomach when you turn your stomach, the stomach is not removed by and you will not be hungry. Borborigmus (notables of intestinal gas and stomach rumble) is known as the voice, at the top of the small intestine occurs. Intestinal muscles to take the food and drinks while liquid exudes from getting food. Your stomach is empty sound, like a vibrating out space.

Itching: insect bites to the hives, itching to get rid of you inconvenience that there is no better way to itch. Itching, parasites and other foreign objects in our body is a way to remove. No one, even the most popular how itching is occurring nörobilimciler even did not know until later in the day.

Now, research at the University of Minnesota, the answer was revealed: Itching itching feeling in the normal spinal cord to the brain sends nerve cells closes. You itching due to insect bites, skin cells in a chemical called histamine are released. Near nerve cells respond to histamine and sends signals to the spinal cord. Here the brain’s thalamus (the rest of the brain by nerve signals has been working as an interpreter makes it easier to read) is sent to the region. Thalamus signal creates itching sensation to the cerebral cortex and cognitive and affective activity is forwarded to the fulfillment of the brain regions.

The research team, histamine injected monkeys to their feet, while the activity of the spinal cord in the individual cells was displayed. Cells, and immediately noticed the injection began to send signals. But the researchers injected in the skin is scratched or decrease of this activity when they saw blocked.

Runny nose: a cold, allergies, spicy foods, such as how things flow causes your nose? Typically, agents entering the body membranes in your nose, germs to prevent mucus (snot) produces. Every day of the nose is estimated that one liter of mucus produced. However, some stimuli can increase mucus production. For example, if you chill through the body to stop viruses from attacking and extra mucus is made out of these viruses with snot gushing. Cold weather is too small buds or fine hairs on the inner wall of your nasal cavity is destroyed. Normally, these feathers back to drag down your throat mucus leads. But these feathers do not work when the temperature drops and allows mucus to drain from the nostrils.

Allergies have the same effect. Go to the lungs to stop the allergens is increasing the production of nasal mucus. Spicy food in a slightly different situation. Found in red pepper, capsaicin, a natural antioxidant drug nasal congestion. Mucus and fluid in your nose will make the review.

Water collection (fıska): Comfortable shoes are not, usually one or two places on your foot can cause the water collected. Water bubbles, the accumulation of fluid between layers of the skin is formed as a result. Injuries are common but usually small. Leg skin exposed to pressure and friction that can occur anywhere. Usually this water bubble, lymph (circulating in the lymph vessels, clear, transparent, alkali, light yellow colored liquid) is filled with. However, hammer in your hand when bubbles formed, blood vessels and darker than the crack can create a bubble of blood.

Finger hint: Most of us pull our fingers, or try to hear meandering intimation. Not just your fingers, your elbows, knees, neck, and you can even snap your breastbone.

So what is causing this sound? Quickly into the slot of your bones or exit rather than in our fingers, where the two bones of the merged shell has a connection. This movement of the bones inside the capsule during a lubricating fluid is here. Ger joints of fingers and the capsule also is stretched flat. Reduces the pressure within the liquid and gas bubbles begin to burst. That this voice is coming to our ears. South Carolina Duke University orthopedist Farshid Guilak, “all the joints of our intimation solved from within the liquid lubricant snovyal gas bubbles are formed due to the shape,” he said.

Joint strain, joint reduces the pressure within the fluid and gas bubbles begin to appear. Bubble bursts and quickly snap sound is heard. However, the bubbles in the liquid does it take to rebuild. Why can not the same as your finger again and again this spring.

In response to your mother’s warning, or a hint for correctly arthritis caused other damage types in one of the scientific evidence does not exist.

The palms sweat: waiting for job application or waiting in congested traffic, such as stressful situations, do wet your palms.

Prof. VU University in Amsterdam. Dr. Eco de Geus, fears and concerns a part of the brain called the amigdal emotional circuits in the action, he says. This is a series of nerve cells, respectively in the brain and spinal cord are mobilized. Nerves from the spinal cord, lung, heart and various organs such as sweat glands going. Evenly from all the sweat glands in your body truly’ll sweat. Why you feel the palms of your hands wet in such a higher density of sweat glands is found. 500 sweat glands per Santimetrekare from a typical average of 40 thousand on the palms sweat gland is located.

Cramps: a painful condition that is knotted muscles. Usually affects the calf, but when you flex your feet to the base, and even under your chin can also cramped. The muscles around the bend when his excessive or cramps when shortening occurs. This situation can be for several reasons. During intense exercise, lactic acid, such as construction chemicals that cause spasms of cramp (contraction of muscles istemdışı) can cause. In more long-distance runners and swimmers happens. The move signals that control muscle movement of electrolytes and calcium and potassium levels in the low to trigger cramps.

Bruises (bruises): Not Caries Games, injury of the tissue within the damaged region of the blood vessels to leak occurs. Caries dark red, then black, blue, yellow, green, and also turn into brown, the dead as the blood level of substances into the problem of other colors are. Easy to some people than others in the decay occurs, because their blood vessels are more subtle and delicate. Furthermore, this case reduces blood flow to those used on certain medications such as aspirin can be.

Eyes seyirmesi: Many people at some point of their lives in the wonderful, istemdışı muscle twitching met. But perhaps most disturbing of which one of the eyelids seyirmesidir. What is the reason?

In general, they are benign. This condition can be caused by stress and fatigue. The muscles controlling the eyelid is small and very sensitive. Stress, fatigue and caffeine stimuli such as these muscles leads to vibrate. When the vibrations are more related to the nervous system istemdışı seyirmeler is popular. Among other reasons, the consisting of excessive caffeine intake chills downloads, computer screen and spend a long time even in the face of long-term contact lens insertion is located From the itching occurs. This situation is typically temporary. There are ways you can apply yourself treatment. Drink less coffee, and more relaxing to use eye drops to reduce such practices seyremesini eyes.

Very specific and long-term neurological symptoms may be a more serious eye seyremesi. This situation is extremely rare.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

11 yorumlar

  1. kilo kontrolü için araştırırken bu siteyi buldum ama şimdi işde başarı için olan telkin cd sini de denemek istiyorum.

  2. YUSUF BÜŞRA

    Kötü bir döneme girdiğinde ve her şey sana karşı gibi göründüğünde, bir dakika bile dayanamayacakmışsın gibi geldiğinde, SAKIN PES ETME! Çünkü işte orası ‘gidişatın’ değişeceği yer ve zamandır. Mevlana

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂