Perşembe , Haziran 17 2021

İNSAN VÜCUDU HAKKINDA OLAĞAN ÜSTÜ GERÇEKLER

İnsanlar kendi vücutlarını tepeden tırnağa bildiklerini söylerler. Fakat bu haberi okuduktan sonra vücudunuz hakkında o kadar da çok bilginiz olmadığını göreceksiniz.

Howstuffworks adlı internet sitesinde yer alan habere göre, vücudunuz hakkında sizi şaşırtacak 16 olağanüstü gerçek:

1. Dil izi: Eğer kimliğinizi saklamak isterseniz, dilinizi çıkarmayın. Parmak izine benzer şekilde, herkes tek ve benzersiz bir dil izine sahip.

2. Döküntü: Evde tüy dökme derdinden şikayetçi olan sadece evcil hayvanınız değil. İnsanlar her saat yaklaşık 600 bin deri partikülü döküyor. Bu her yıl yaklaşık 680 gram tutuyor, bu nedenle ortalama bir insan 70 yaşına kadar yaklaşık 48 kg deri dökmüş oluyor.

3. Kemik sayısı: Yetişkinlerde bir bebekten daha az kemik bulunuyor. Doğduğumuzda 350 kemiğe sahip oluyoruz, ancak gelişim süreci boyunca kemikler eriyip birbiriyle kaynaşıyor ve yetişkin olduğumuzda sadece 206 kemiğimiz kalıyor.

4. Yeni mide: Mide mukozasının dış tabakası ömrü çok kısa olduğu için 3-4 günde yenilendiğini biliyor muydunuz? Eğer yenilenmeseydi, midenizdeki yiyecekleri hazmetmek için kullanılan güçlü asitler, aynı zamanda midene de zarar verecektir.

5. Koku hatırlama: Burnumuz köpekler kadar hassas değil, ancak 50 bin farklı kokuyu hatırlayabilir.

6. Uzun bağırsaklar: İnce bağırsağın uzunluğu yetişkin bir insanın boyunun yaklaşık 4 katı uzunluğundadır. Eğer geriye doğru katlanmasaydı, 5-6 metrelik uzunluğu karın boşluğuna sığmazdı.

7. Bakteri: Bu cilt için gereklidir. İnsan vücudunda cildin her santimetre karesinde yaklaşık 32 milyon bakteri yaşıyor. Bunların büyük bir çoğunluğu zararsız.

8. Vücut kokusunun kaynağı: Koltuk altı gibi kokan ayakların kaynağı terdir. İnsanlar ayaklarından da terler. Bir çift ayak 500 bin ter bezine sahiptir ve günde yarım litre ter oluşturabiliyor.

9. Hapşırma hızı: Hapşırık havada saatte 161 km hızla gidebiliyor. Bu nedenle hapşırınca burnunuz ve ağzınızı kapatmalısınız.

10. Kan aralığı: Eritrosit olarak bilinen kan hücreleri bikonkav (iki yanı çukur) diskler şeklindedir. Kan uzun bir yolda seyahat eder. İnsan vücudunda yaklaşık 96 bin 560 km kan damarı bulunuyor. Çok çalışkan olan kalp her gün damarların içine 7 bin 571 litre kan pompalıyor.

11. Tükürük miktarı: Tükürüğünüzün içinde yüzmek istemeyebilirsiniz, fakat biriktirseydiniz bunu yapabilirdiniz. Çünkü, bir ömür boyunca insan 25 bin litre tükürük üretiyor. Bu miktar 2 yüzme havuzunu doldurmaya yeter.

12. Horlama sesi: 60′lı yaşlarda, erkeklerin yüzde 60′ı ve kadınların yüzde 40′ı horluyor. Horlama ortalama 60 desibelken, horlama seviyesi bazı kişilerde 80 desibelin üzerine çıkabiliyor. 80 desibel seviyesindeki ses havalı matkabın çıkardığı ses kadar yüksektir. 85 desibelin üzerindeki sesler insan kulağına zarar verdiği saptanmıştır.

13. Saç rengi ve sayısı: Sarışınlar daha eğlenceli olabilir ya da olmayabilir, ancak sarışınlar kesinlikle daha fazla saça sahipler. Saç rengi saçımızın ne kadar sık olduğunu belirlememize yardımcı oluyor. Buna göre sarışınlar en üst sırada yer alıyor. Bir insanda ortalama 100 bin saç kılı bulunurken, sarışınlarda bu sayı ortalama 146 bin. Siyah saçlı insanlar yaklaşık 110 bin saç kılına sahip, kahverengi saçlı insanlarda ise 100 bin saç kılı bulunuyor. Kızıl saçlı insanların ise saç kılı daha az yaklaşık 86 bin kadar.

14. Tırnak gelişimi: Eğer el tırnaklarınızı ayak tırnaklarınızdan daha sık kesiyorsanız, bu doğaldır. El tırnaklarımız daha çok kullanıldığı için daha hızlı uzuyorlar. Elimizin tırnakları 0,5 – 0,6 mm hızla uzar. Yani kesilmezlerse yılda 2,5 – 3,0 santimetre uzunluğa ulaşabilirler. Ayak tırnaklarının uzama hızı bunun dörtte biri kadardır. En hızlı uzayan tırnak orta parmağın tırnağıdır.

15. Baş ağırlığı: Bebekler doğduklarında başlarını tutamazlar. İnsan başı doğduğunda vücudumuzun toplam uzunluğunun dörtte biri kadardır. Fakat, yetişkin olduğumuzda bu oran toplam uzunluğumuzun 8′de birine ulaşır.

16. Uyku ihtiyacı: Eğer iyi bir gece uykusu için öldüğünüzü söylerseniz, tam anlamıyla bunu kastediyorsunus. Haftalarca bir şey yemezseniz ölmezsiniz, fakat 11 günden sonra uykusuzluğa dayanamazsınız, sonsuza kadar uyup kalırsınız.

ENGLİSH

People know their own body to tell down. But after reading this news about your body, you will see that not too much knowledge.3. Number of bones: Adult bone is less than a baby. When we’re born with 350 bones, but during the development process and the bones dissolve and merge with each other as adults, we are left only 206 bones.

4. New stomach: gastric mucosa coating the outside of life is too short to recover for 3-4 days, Did you know? If not renewed, is used to digest the food in your stomach strong acids, but also the damage to the stomach is.

5. Odor remember: Our nose is not sensitive as a dog, but you can remember 50 thousand different odors.

6. Long guts: the length of small intestine of an adult person’s height is about 4 long. If you did not fold backwards, 5-6 meter length would not fit into abdominal cavity.

7. Bacteria: This is required for the skin. In every square inch of skin on the human body bacteria, about 32 million lives. A large majority of them harmless.

8. The source of the smell of the body: feet smell like armpit sweat is the source. People also sweat of feet. Sweat gland has a pair of feet 500 thousand and half a liter of sweat per day can occur.

9. Sneeze speed: 161 km per hour in the air quickly can you get Hapşırık. For this reason, your nose and mouth to sneeze must close.

10. Blood range: Erythrocyte blood cells known as bikonkav (two side hole) discs is. A long way to travel in the blood. 560 km of blood vessels in the human body is approximately 96 thousand. Very diligent in the heart of every day, 7 thousand 571 liters of blood vessels is pumping.

11. The amount of saliva: salivary you do not want to swim in, but you could do it accumulated. Because, during a lifetime human saliva produces 25 thousand liters. This amount is sufficient to fill the swimming pool 2.

12. The sound of snoring: 60s age, 60 percent of men and women 40 per cent are snoring. While the average 60 decibel snore, snoring in some people the level of 80 decibels can go on. 80 decibels the sound level the higher the sound is out of the pneumatic drill. Over 85 decibels of sound was found to damage the human ear.

13. Hair color and number: the blonde might be more fun or not, but the blonde definitely have more hair. Hair color of our hair as often as you help us determine what is going on. Accordingly, while the top is blonde. A human hair has an average of 100 thousand hair, the blond hair that the average number of 146 thousand. Black-haired people have made about 110 thousand hair, brown-haired people have made a 100 thousand hair. Red-haired people’s hair and less hair up to approximately 86 thousand.

14. Nail growth: If the hand of your fingernails more often than fingernails cut your feet, it is natural. El is used for more quotes faster than they are prolonged. El’s quotation of 0.5 – 0.6 mm to rapidly lengthen. So cut in 2.5 – 3.0 centimeters in length can reach. Elongation speed of your toenails as this is one of the four. The fastest of the extended middle finger nail is a nail.

15. Per weight: Infants born heads, they can not keep. People born per one-quarter of the total length of our body is. However, in adults this rate we will reach a total length of one of our 8.

16. Sleep need: If you’re dying to tell a good night sleep, you truly kastediyorsunus it. Do not eat anything for weeks will die, but can not stand to sleep after 11 days, and stay fit forever.

 

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

9 yorumlar

 1. stresten kurtulunca yepyeni bir insan olacağıma inanıyorum культуристы

 2. biri size 21 gün boyunca durmadan beceriksiz olduğunuzu söylerse kendinizi beceriksiz hissedersiniz tam tersine güzel şeyler söylerse kendinizi o şekilde iyi hissedersiniz iq geliştirme

 3. @anLfb1907 @oskettt kisisel gelisim heryasta onemli solim ıq testi nerede yapılır

 4. ALATUĞ YURDAGÜL

  Mutlu Olmak İster misiniz? https://t.co/nhhTYuxH hamile kalmak istiyorum

 5. Tüm bayanların denemesi gereken bir cd… arapca sarkilar

 6. GÜLTEN MENEKŞE

  Bir konuda başarılı olmak için öncelikle kendimizi başarılı olacağımıza inandırmamız gerekiyor. Denemek gerektiğini düşünüyorum. romence öğrenmek

 7. Bende Alfa erkeği olmak istiyorum:) mp 3.

 8. Ali Gülkanat’ı bir eğitim programında tanımıştım iyiki de tanımışım.hafıza da tutma sıkıntısı çekiyorum. portekizce öğrenme

 9. sigaradan kurtulmak isteyen arkadaşlarım kendinde o gücü bulamayınca tekrar başlıyor ama bu cd ler 21 günlük tekrarlarla sizi sigarasız hayatın MÜPTELASI yapıyor… korece sayılar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂