İLİŞKİNİZ HANGİ GEOMETRİK ŞEKLE BENZİYOR?

İlişkiniz hangi geometrik şekle benziyor? İlişkinizin güçlü ve zayıf noktalarını tespit edip, yüzde yüz mutlu olmayı öğrenin.

İlişkiniz bir oyun hamuru olsa ve onu şekillendirseniz,nasıl bir şekil verirdiniz? Bir kare mi, yoksa bir daire mi? Psikologların ilişki konusundaki tecrübelerinden yararlanarak en yaygın ilişki türlerini tespit ettik. İlişkinizin türünü bulun ve neyi nasıl düzeltebileceğinizi öğrenin. İşte ilişki türlerine göre, dört dörtlük bir mutluluğun sırları…

Birbirine kenetlenmiş çift DAİRE
Siz her şeyi birlikte yaparsınız. Aynı giyim tarzını tercih etmekten, aynı hedefleri paylaşmaya kadar, her konuda anlaşıyorsunuz.Partneriniz daha cümlesini bitirmeden ne demek istediğini bilirsiniz. Sizin tutumunuz “Biz ikimiz dünyaya karşı biriz” olarak özetlenebilir.
26 yaşındaki Meral ve eski nişanlısı dört senelik bir birliktelikten sonra ayrılmışlar. “O kadar yakındık ki, kendimize özgü bir dilimiz bile vardı. Aynı firmada çalışıyorduk, aynı evde yaşıyorduk,neredeyse her dakika birlikteydik. Arkadaşlar bize çifte kumrular demeye başlamışlardı.İlişkimiz bitti çünkü artık kendimle yaşıyor gibiydim”diyor Meral.
İlişkinin olumlu yanları: Aşk ve yakınlık.
İlişkinin olumsuz yanları: Aileden ve arkadaşlardan uzaklaşma riski.
Düzeltilmesi gereken noktalar: Kimliğinizi kaybetmemeye çalışın. Hobilerinizden veya enazından bir tanesinden vazgeçmeyin. Arkadaşlarınızla takılın. Yeni çevre edinin. Bütün arkadaşlarınız mümkünse ortak olmasın.
Dengeli ilişki KARE
Siz ve sevgiliniz, bir karenin kenarları gibisiniz.Her biriniz kendi hayatına ve kariyerine sahip, ancak birlikte yenilmez bir takım oluşturuyorsunuz.İlişkinizde doğal davranabilecek kadar özgüven sahibisiniz. Fiziksel ve duygusal bakımdan ilişkiniz son derece dayanıklı.
Uzun yıllar çeşitli ilişkiler yaşadıktan sonra,29 yaşındaki Nevin mutluluğu 33 yaşındaki Selim’in yanında bulmuş: “Birlikteyken çok mutluyuz ama ikimiz de özgürlüğümüzü seviyoruz. Yaşadığım diğer ilişkilerde, hep ikimizden biri daha güçlüydü. Şimdi ikimiz de eşitiz, ilişkimizi aynı oranda etkiliyoruz ve eminim bunun için o kadar iyi anlaşıyoruz.”
İlişkinin olumlu yanları: Kare, bir özgürlük ve bağlılık karışımıdır, yani her çiftin arzu ettiği ideal durum. Dayanıklı, mutluluk dolu bir ilişkinin sembolüdür. Her iki partner eşittir ve birbirinden emindir. Herkes kendini ifade etme özgürlüğüne sahip olduğu gibi, karşısındaki kişiye de özgürlük hakkı tanıyacak kadar özgüven sahibidir.Takım ruhu bir an olsun ilişkinizden eksik olmadığı için, takımınızı tehlikeye atacak hareketlerden sakınmayı iyi bilirsiniz.
İlişkinin olumsuz yanları: Olumsuz bir yanınız pek bulunmuyor. Söylenebilecek tek şey var:İkiniz de güçlü kişiliklere sahip olduğunuzdan,ilişkiniz kareden, paralel çizgiler şekline dönüşme riskini taşıyor.
Düzeltilmesi gereken noktalar: Aranızdaki iletişimi canlı tutmaya çalışın. Birlikte vakit geçirmeye bakın. İkiniz de özgür karakterlere sahip olsanız da, birbirinizin hayal ve ideallerini bildiğinizden emin olmaya çalışın. Fiziksel, duygusal ve maddi yönden birbirinize yaklaşırsanız, ilişkinize soğukluk giremez.

Eşitsizlik ilişkisi KÖŞEGEN
İlişkinizde ya siz,ya partneriniz lider konumunda.Örneğin, sevgiliniz kararları alırken,siz itiraz etmeden onları uygularsınız.Veya patron sizsiniz ve ilişkinin bütün ağırlığı omuzlarınızda.
Eşitsizlik üzerinde kurulan bir ilişki yaşayan 25 yaşındaki bilgi işlem uzmanı Aslı, yaşadıklarınışöyle özetliyor: “Beraber yaşamaya başladığımız andan beri, evin bütün sorumluluklarını ben taşımaya başladım. Annesinin yerini almıştım, hatta benim maaşımla geçinmeye başlamıştık. Bu durum daha fazla devam edemezdi ve sonunda onu gerçek annesine yolladım.”
İlişkinin olumlu yanları: Bazı insanlar partnerlerine teslim olmayı severler. Eğer ikinizden biri liderliği, diğeri ise yönetilmeyi severse, ilişkiniz sorunsuz devam edebilir.
İlişkinin olumsuz yanları: Bu tip ilişkilerde,güçlü olan ilerler, diğeri ise bir yerde saplanıp kalır. Geride kalan kişi kendini kısıtlanmış hissetmekle birlikte, zamanla diğer partnere karşı istemeden de olsa olumsuz duygular, kin bile beslemeye başlar.
Düzeltilmesi gereken noktalar: İlk önce aranızdaki eşitsizliği kabul etmelisiniz. Böylece ilişkinizin dengesi yeniden kurulmaya başlar. İhtiyaç hissediyorsanız, bir ilişki terapistine gidebilirsiniz.Onun yardımıyla maddi ve manevi sorumluklarınızı eşit olarak paylaşmayı başarabilirsiniz.

Üçlü ilişki ÜÇGEN
Siz ve partneriniz üçgenin iki kenarını oluştururken,üçüncü kenarı sürekli ilişkinizin içinde olan bir kişi(bir arkadaş,kayınvalideniz)veya bir durum (yoğun bir iş temposu) oluşturabilir.
Nesrin ve Serkan’ın ilişkisi de üçlü bir ilişki: “Serkan’ın bir eşi daha var: kariyeri.Onu birkaç dakika görebilmek için neredeyse randevu almak durumundayım. O,doktoraya hazırlanmaya başladıktan sonra haftada birkaç saat görüşmeye başladık.Bazen kendimi çok mutsuz ve çaresiz hissediyorum” diye anlatıyor duygularını Nesrin.
İlişkinin olumlu yanları: Yalnızlığı seven bir kişiyseniz, bu tür bir ilişki tam size göre.
İlişkinin olumsuz yanları: Partnerler mevcut duruma o kadar iyi ayak uydurmaya başlar ki, normal bir ilişkinin tadını unuturlar. Durumu düzeltmenin tek yolu,üçüncü kenarı ilişkiden dışlamaktır, ki bu partnerlerden birinin hayatını alt üst edebilir.
Düzeltilmesi gereken noktalar: İlişkinizdeki üçüncü kişiyi veya durumu hayatınızdan çıkarmak için profesyonel yardım isteyin. Eğer bu bir kişi değilse, ilişkinize zaman ayırmak için çaba göstermelisiniz.Başarabilmek için, her iki partnerinde ilişkiyi düzeltmek istemesi şarttır.Eğer partnerlerden biri üçlü ilişkiden vazgeçemezse, diğer partner için ayrılıktan başka yol kalmaz.

Ayrı hayatlar PARALEL
Her biriniz hayatını ayrı ayrı yaşıyor, nadiren aynı frekanstasınız.Ya işleriniz çok yoğun, ya sosyal hayatlarınız,ama belli birşey var: Hiçbiriniz ilişkinize ne zaman ne de gereken enerjiyi ayırabiliyorsunuz.Aranızda iletişim yok, birbirinizle rahat hissetmiyorsunuz, çünkü birbirinizi tanımak için vakit ayıramıyorsunuz.Aynı evde oturan iki komşudan daha fazlası değilsiniz.
23 yaşındaki hostes Buket, her ay 3 haftayı seyahatte geçiriyormuş: “Üç yıllık bir ilişkim var. İlk zamanlar o kadar problem yaşamıyorduk ama sonradan çıktığım iş seyahatleri yüzünden sık sık ayrı kalmak bizi birbirimizden uzaklaştırdı.Son derece stres verici bir durumdu.Uğur’la çok az beraber olabiliyorduk ve o zamanlarda da hep tartışıyorduk. İlişkimizin içinden çıkılmaz bir yola girdiğini anlayınca, işten ayrılma kararı aldım. Zor bir karardı, ama şimdi mutluyum” diyor Buket.
İlişkinin olumlu yanları: Ev masraflarını paylaşırsınız, yalnızken konuşacak bir arkadaşınız vardır ve canınız seks istediğinde partneriniz yanı başınızdadır.
İlişkinin olumsuz yanları: Bu tür ilişkilerde sevginin dozu yüksek olmaz ve ilişki genellikle alışkanlık uğruna sürdürülmeye çalışılır. Bu durumu senelerce sürdürebilirsiniz, ama en sonunda ikinizden biri mutluluğu başka yerde arar veilişkiniz kendiliğinden biter.
Düzeltilmesi gereken noktalar: Beraber vakit geçirmeye çalışın. Yoğun temponuzu bir kenara bırakıp, haftada en az bir akşamı ikinize ayırın. Yalnızken sıradan konularla sınırlı kalmayın. Elektrik faturasını ödeyip ödemediğinizi sormak yerine, gününün nasıl geçtiğini, kendini nasıl hissettiğini sorun. İletişim kurmayı öğrenmelisiniz, ortak uğraşlar bulmalısınız.Bir türlü başaramıyorsanız, nokta koyun ve baştan alın. Tabii, başkasıyla. İlişkinizin yürümediği, her ikinizin de vakit kaybettiği besbelli…

Kaynak : Cosmopolitan

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

17 yorumlar

  1. Başarı, bütünlüğün doğal bir sonucudur. Dışarıda karşılaştığın engeller, içinde taşıdığın sınırlardır. Dreamer

  2. Bir liderin büyüklüğü: İnançlarının derinliği, Heveslerinin yüksekliği, Görüşlerinin genişliği Ve sevgisinin menzili ile ölçülür. D. N. Jackson

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂