Çarşamba , Haziran 16 2021

HORLAMA, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Normal erişkin insanların en az yüzde 65’i zaman zaman horlamaktadır. Yüzde 25’i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte her geçen gün artar.

ABD’de 300’den fazla firma horlamaya karşı cihaz geliştirilmiştir. Bazı modeller pijama arkasına tenis topu yapıştırmak gibi eski bir modelin modifikasyonlarıdır (Sırt üstü yatarken horlama daha çok artar).

Çene ve boyun askıları, boyunluklar ve ağız içine yerleştirilen cihazlar hiçbir yarar sağlamamıştır. Horlama sesi ile çalışıp hastayı uyandıran elektronik cihazlar yapılmıştır. Bütün bunlar hastayı horlamadan uyumaya alıştırma olarak düşünülmüştür.

Ancak maalesef horlama kişinin kontrolünde olmayan bir problem olup tüm bu cihazlar hastayı sadece uyutmamaya yöneliktir.

Horlamanın nedeni nedir?
Ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğundan ortaya çıkan gürültü biçiminde sese horlama denir. Dilin arkası, yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölgedir.

Bunlar birbirleri üstüne geldiğinde solunumla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır. Horlayan biri aşağıdaki problemlerden en az birine sahiptir.

– Dil ve boğaz kasları gerginliği azalmıştır. Gevşek kaslar sırt üstü yatınca dilin boğaz arkasına doğru kaymasına engel olamaz Bu olay alkol ya da ilaç alarak gevşemiş birinin uykusunda kas kontrolünün kaybolması ile ortaya çıkar. Bazı insanlarda uykunun derin fazında gevşemeye bağlı olarak yine horlama görülebilmektedir.

– Boğazdaki dokuların aşırı büyük olması. Büyük bademcik ve geniz eti, çocuklarda en sık rastlanan horlama nedenidir. Şişman insanlarda kalın boyun dokusu sebep olarak gösterilir. Kist ve tümörler de nadir olarak bu yolla horlama yapabilmektedirler.

– Yumuşak damak ve küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması boğaza doğru hava yolunu daraltır. Hava yoluna sarkıttığı için bir valv gibi horlamaya neden olur.

– Burun tıkanıklığı olan kişi havayı almak için genizde aşırı vakum yaratır. Bu vakum boğazda kollaps olabilen dokuları hava yoluna doğru çeker. Böylelikle burun açık iken horlamayan kişide horlama görülmeye başlar.

Bu durum, neden bazı insanların sadece allerjik dönemlerde veya grip, sinüzit olduğu zamanlarda horladığını izah etmektedir. Burun deformasyonları bu tip burun tıkanıklığı nedenleri olarak bilinir.

Deviasyon burun orta bölmesinin yan taraflara taşması olarak tanımlanır. Burun için deformasyonlarından en sık rastlanılanıdır.

Horlama ciddi bir problem midir?
Sosyal olarak ciddi bir problemdir. Bu, aile yaşamını ciddi şekilde tehdit eder. Horlayan kişi alay konusu olur. Ailenin diğer bireyleri için uykusuz gecelerin sorumlusu tutulur. Horlayan kişi tatil ve iş gezilerinde istenilmeyen oda arkadaşı olur.

Tıbbi olarak da ciddi bir problemdir. Kişinin kendine verdiği zarar daha büyüktür. Dinlenilmeden geçirilen geceler vardır. Aşırı horlayan kişilerde yüksek tansiyon, horlamayan kişilere göre daha sık görülür. Horlamanın en ağır formu “tıkayıcı tipte horlama hastalığıdır.”

“Uyku apnesi” diye bilinen hastalıkta şiddetli horlama nefessiz kalınan bir dönemle kesilmektedir. Bu sırada solunum tam durmuştur. 10 saniyenin üzerindeki nefessiz kalma nöbetlerinin bir saat içinde 7 defadan fazla görülmesi yaşamı ciddi şekilde tehdit eder. Bu durumda doktorunuz size bir uyku merkezinde inceleme yapılmasını önerecektir.

Apneli (Nefesin kesilmesi) hastalarda gecede 30 – 300 defa tıkanmalara rastlanılmaktadır. Böylelikle uykuda kan oksijen düzeyi aşırı oranda düşer. Oksijenin düştüğü bu dönemde kalp, kanı daha çok pompalamak zorundadır. Bir süre sonra kalp ritmi bozulurken, yıllar içinde yüksek tansiyon ve kalp büyümesi yerleşir.

Tıkayıcı tipte horlama hastalığı olan kişiler uykularının çok az bir kısmında derin uyku fazına geçebilmektedir. Derin faz gerçek dinlenme için tek yoldur.

Dinlenmeden geçirilen gecenin gündüzlü uykulu, yorgun ve verimsiz geçecektir. Araba kullanırken ya da iş başında uyuklamalar görülecektir.

Horlama tedavi edilebilir mi?
Horlamanın birçok tipi tedavi edilir. Erişkin olup horlayan kişiler için aşağıda sıralanan önerilere uyulmalıdır.
– Kas tonusu artırmak için sportif bir yaşam biçimi seçilmeli
– Horlayan kişiler uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen allerji ilaçlarını uykudan önce almamalı.
– Uykudan 4 saat önce alkol almaktan sakınmalı.
– Uykudan 3 saat önce ağır yemekten sakınmalı.
– Aşığı yorgunluktan sakınmalı.
– Uykuda sırt üstü yatmak yerine yana yatmak tercih edilmelidir. Eski bir öneri olarak pijama sırtına tenis topu dikmek hala faydalı bir metoddur. Böylelikle sırtüstü yatmaya engel olunur.
– Yatağınızın baş tarafı daha yukarıda olacak şekilde tüm yatağınızı yaklaşık olarak 10 cm bir tarafa doğru çeviriniz. Bu amaçla yatağınızın bir tarafı altına bir tuğla yerleştirmek amacınıza uygun olacaktır.
– Evde horlamayan kişilerin sizden önce uykuya geçmeleri için onlara süre tanıyınız.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

14 yorumlar

 1. Her güne hayatının en güzel günü olması için şans ver. Mark Twain

 2. Ben sahada 5 kişiyi nasıl geçecegimi değil, o beş kişinin beni nasıl durduracağını düşünürüm. Michael Jordan

 3. En büyük başarı hiçbir zaman düşmemekte değil, her düşüşünüzde tekrar ayağa kalkabilmektir. Konfüçyüs

 4. Fatma hanım, günün her saatinde rahatlıkla dinlenebilmekle beraber tavsiye edilen saatler akşam yatmadan önce ve sabah kalktığınız zaman… ingilizce sözlük

 5. tırnak yemegi bırakmak çok zor bişey yiyenler bilir.. bu telkinlerin yararlı olabilecegini düşünüyorum korece sayılar

 6. Can boğzadan geldiği gibi boğazdan gidiyor genellikle… Toplum olarak sağlıklı beslenme alışkanlığı-bilinci edinmemiz lazım. serinkanlı

 7. BESİSU ABİDİN

  bunu ablama uygulatmalıyım. o baya zorlanacam diyip duruyor… beyin png

 8. eşime bunu dinletir de sonuç alırsam,çok mutlu olacağım:))) fransizca ogrenme

 9. Her işin başında güven geliyor. Kendine güven ve ben bunu başarabilirim demek… Sonrası elbet geliyor. Kendine güvenmeme az çok herkeste vardır. Maalesef bende de var. alfa erkeği

 10. Ben günde 3 kez dinliyorum daha iyi sonuç veriyor. hans berger

 11. sürekli bilgisayar başında olduğum için yanlış oturma şekli yüzünden sırt ağrılarım var, şimdi hem duruşum düzelecek hem de uzayacağım… kredi ver borç sorgulama

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂