Ana Sayfa / Sağlık / HİRSUTİZM-KADINLARDA KILLANMA ARTIŞI

HİRSUTİZM-KADINLARDA KILLANMA ARTIŞI

Hirsutizm, erkeklerde kıl bulunan vücut alanlarındaki terminal ( sert ve koyu renkli ) kılların kadınlarda da aynı bölgelerde aşırı miktarlarda bulunmasına verilen isimdir. Yüzde; favori, sakal ve bıyık bölgeleri, göğüs ve memeler, karın orta hattı, lumbosakral alan ve baldırların iç kısmı bu anılan bölgedir.

Hirsutizmli kadının klinik değerlendirmesi aşağıdaki şekilde yapılmalıdır.

* Kıllanma olan bölgelerin değerlendirilmesi,

* Böbreküstü bezinin aşırı düzeyde kortizol üretimi sonucu gelişen Cushing sendromuna ait bulguların araştırılması,

* Overlerin ( yumurtalıkların ) de değerlendirilecek şekilde pelvik muaynenin  ( kadın-doğum bölümü tarafından ) yapılması,

* Kadınlarda erkeklere özgü diğer bulguların ( virilizm ) araştırılması ( göğüs kaslarının büyümesi, memelerin küçülmesi, seste kalınlaşma, şakaklarda saç dökülmesi, ciltte yağlanmanın artması, klitoris büyümesi, menstruasyon-adet-düzensizliği veya görememe gibi ).

HİRSUTİZM NEDENLERİ?

Çeşitli ilaçların kullanımı ( Androjenler, anabolik ajanlar, doğum kontrol hapları ve bazı hipertansiyon ilaçların ) ekzojen ( dış ) sebepleri; tümörler ( over, böbreküstü bezi ), overleridyopatik ( sebebi bilinmeyen ), polikistik over sendromu, böbreküstü bezinin aşırı çalışması ve doğumsal bir enzim defekti sonucu gelişen adrenal hiperplazi endojen sebepleri oluşmaktadır.

İDYOPATİK ( SEBEBİ BİLİNMEYEN ) HİRSUTİZM

Düzenli adet olurken ve laboratuvar olarak androjen düzeyleri normal düzeylerde iken meydana gelen kıllanma artışıdır. En sık rastlanan hirsutizm sebeplerindendir. Burada, ciltte olan bir enzimin ( 5 alfa redüktaz ) aktivitesinin artışı, androjen metabolizmasındaki bazı değişikliklerin veya androjen reseptörlerinin duyarlılığının artışının söz konusu olduğu düşünülmektedir.

HİRSUTİZM TANISINDAKİ TETKİKLER

Hirsutizm labaratuvar olarak değerlendirilirken insülin direnci, kadın seks hormonları ( FSH, LH ), serbest testesteron, Androstenedion, DHEASO4 gibi diğer hormonlar planlanmalı ve radyolojik olarak ultrasonografi ile böbreküstü bezi ve overler değerlendirilmeli, gerekirse ilgili organın  bilgisayarlı tomografisi çekilmelidir.

HİRSUTİZM TEDAVİSİ

Hirsutizm tedavisi sebebe yönelik olarak planlanmalı ve hasta değerlendirilmeden ( sorgulama, fizik muayne, labaratuvar ve görüntüsel tetkikler tamamlanmadan ) medikal tedavi ( özellikle hormonal ilaçlar ) başlanmamalı, lazer epilasyon gibi pahalı kozmetik yöntemler uygulanmamalıdır.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

11 yorumlar

  1. Migren uçup gidecek mi ?? Süper bir şey…

  2. Shoot for the moon. Even if you miss, you’ll land among the stars. Brian Littrell

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by