HER ANNENİN BİLMESİ GEREKEN TEMİZLİK DETAYLARI

Anneler çocuklarının temizliğine özen gösterirler. Çamaşırlarını yüksek derecede kaynatır, ellerini sürekli yıkamalarını tembih ederler. Ama çocukların, bahçede toz toprak içinde oynamalarının aslında zararlı değil, yararlı olduğunu da unutmamaları gerekir.

Çocuklar için oyun, kirlenmenin üç anlamını da taşıyan bir faaliyet. Kirliliğin geçici olması ve temizlenebilmesi iyimserlik, kirlenme olasılığına rağmen istediğini yapabilme özgürlük, üretirken kirlenmek ise yaratıcılık anlamlarına geliyor. Bu nedenle kirlenmediğimizde ya da kirlenmeyi önlediğimizde, hayatı kısıtlamış oluyoruz. Kirlenmemeye çalıştığımız ölçüde yaratıcılığımız azalıyor. Hiç kirlenmeden temiz kalmak, hareketsizlik ve hayata uzaklık bedeliyle bize geri dönüyor, hayattan zevk almayı engelliyor. Bu nedenle çocuklarımız da yaşamı kirlenerek öğrenir. Kirlenmek özgürlük, temizlik, sorumluluk; öğrenmek ise bu özgür süreçten elde edilen kazanımdır. Kirlenerek büyümek çocuklara özgüven kazandırır. Unilever Türkiye Deterjan Kategorisi Ürün Müdürü Çiğdem Yıldız, çocukları için hijyenik bir ortam yaratmaya çalışan annelere tavsiyelerde bulundu…

* Çamaşırlarda hijyen gerekli mi?
Çamaşırda hijyene etki eden temel unsurlar; yıkama sıcaklığı, kullanılan deterjan ve çamaşır suyu gibi katkı maddeleridir. Katı yüzeylerin zararlı mikroorganizmalardan arındırılması nispeten daha kolayken, özellikle çamaşırlarda hijyen sağlamak belirli zorluklar içeriyor. Yüksek ısılarda kaynatarak yıkamak ya da bazı kimyasallar kullanmak, hijyen sağlamakla birlikte çamaşırlara zarar veriyor. Hijyen önceliği olan çamaşırlar; aile bireyleri arasında ortak kullanılan ve enfeksiyon yayılmasını kolaylaştırabilen havlular, mutfak bezleri, çarşaflar, nevresimler ve iç çamaşırı, çorap gibi kişisel tekstil ürünleridir. Örneğin bir gün giyilmiş bir çorabın her gramında ortalama bir milyon, iç çamaşırında 100 bin, atlette 10 bin bakteri bulunuyor. Hijyenik temizlik sağlamak için, çamaşırların yıkanması sırasında bu mikroorganizmaların çamaşır üzerinden maksimum oranda uzaklaştırılması gerekir.

* Çamaşırları nasıl yıkamak gerekiyor?
Hijyen sağlamak için çamaşırları; yüksek ısıda yıkamak, özellikle iç çamaşırları için çamaşır suyu kullanmak ve yüksek ısılı ütü yapmak gerekir. Günümüzde deterjanlarla çamaşırların hijyenik temizliğini düşük ısılarda bile sağlamak mümkün. Bu sayede hem çamaşırlarımızı koruyabilir, hem de enerji kullanımını azaltabiliriz.

* Çocukların giysileri kaç derecede yıkanmalı?
Çocukların çamaşırları, özellikle iç çamaşırları ve çorapları çok önemlidir. Teknolojik araştırmalarla geliştirilen deterjanlar sayesinde hijyeni, düşük ısılarda bile sağlamak mümkün. Çamaşır suyu güçlü bir dezenfektan. Ancak çamaşır suyunun özellikle aktif olduğu esnada ortama uçucu kimyasalın karışması, dolayısı ile bebeklerin temizlik esnasında ortamda bulunmaması tavsiye ediliyor. Oyun odaları, haftada en az bir kez, eğer zemin uygunsa çamaşır suyu ile temizlenmeli. Bu esnada bebek odada bulundurulmamalı.

* Çocuklar ellerini neyle ve günde kaç kez yıkamalı?
Eve dışarıdan geldiklerinde, sofraya oturmadan önce ellerini sabunla yıkamaları öneriliyor. Tuvaletten çıkınca, yine sabunla yıkamaları, mümkünse kolonya veya alkol bazlı el dezenfektanları ile temizlemeleri uygun olur.

* Toprakla oynamaları zararlı mı?
Hayır, bahçede toz toprak içerisinde oyun oynamak; gerekli tedbirler alınırsa, oyundan sonra uygun temizlik yapılırsa, yararı zararı ile kıyaslanmayacak kadar fazla olan bir eylem. Evde enfeksiyon hastalıklarına mukavemeti düşük bireylerin çok olması, ev ortamını enfeksiyon hastalıkları açısından riskli kılar. Bu nedenle zararlı mikroorganizmaları yok etmek ve fırsatçı mikroorganizmaları kontrol altında tutmak gerekli. Ev ortamında hijyen kurallarına uymanın enfeksiyon hastalıklarını azalttığını gösteren çalışmalar bulunuyor.

27.01.2010
Kaynak : Sabah

ENGLİSH

Mothers, their children will pay attention to cleanliness. High degree of washing will boil, constantly washing their hands of the warning is. But the children play in dirt in the garden in fact not harmful, would be useful should not forget.

For Children, the move means an activity with three of pollution. Temporary and that optimism can be cleaned of pollution, contamination can possibly do what you want, but freedom, the meaning of creativity in producing the pollution to come. Prevent pollution or contamination unless Therefore, we would have restricted life. We try not to significantly reduce pollution, our creativity. Ever to stay clean without pollution, physical inactivity and life gets back to us with the price range, to take pleasure out of life is prevented. This reason, our children will learn the life-contamination. To contamination of liberty, cleanliness, responsibility, to learn the gains from this process is free. Gives children confidence to grow by pollution. Detergent Category Product Manager at Unilever Turkey Çiğdem Yıldız, for children that are trying to create a hygienic environment for mothers to advise …

* Washing the necessary hygiene?
The main factors affecting washing hygiene, washing temperature, detergent and bleach are used as additives are. Solid surface, while relatively easy to be cleared of harmful microorganisms, particularly certain difficulties to provide hygiene includes washing. Washing or boiling at high temperatures to use some chemicals, hygiene, washing damage but does provide. Hygiene priority as laundry, shared among family members, and can simplify the spread of infection, towels, kitchen fabrics, sheets, blankets and underwear, socks, such as personal textile products. For example, one day wearing a sock on average in each gram of one million, 100 thousand in underwear, athletes are in the 10 thousand bacteria. To ensure hygienic cleaning, washing laundry during the washing of microorganisms must be removed over the maximum rate.

* How to wash laundry needs?
Laundry and hygiene to ensure high temperature washing, washing water to use, especially for lingerie and high-temperature iron needs to be done. Today, with the laundry detergent at low temperatures even possible to provide hygienic cleaning. In this way you can both protect our clothes, but also can reduce energy use.

* How many children as clothing should be washed?
Children’s clothes, especially underwear and socks are very important. Thanks to technological research developed hygiene detergents, even at low temperatures can provide. Powerful disinfectant bleach. However, bleach is active especially during the volatile chemicals in the environment to the mix, so with the lack of babies in the environment while cleaning is recommended. Game rooms, at least once per week, if the floor should be cleaned with bleach if appropriate. Meanwhile, the baby should be held in rooms.

* Children should wash their hands with what and how many times a day?
Came home from the outside, they sit at the table before you are advised to wash their hands with soap. When leaving the toilet, wash again with soap and, if possible, or alcohol-based hand lotions is convenient to clean with disinfectants.

* Grounding mı harmful to play?
No, in the garden to play in the dirt necessary measures if the game is made after proper cleaning, will not benefit as much damage as compared with an action. Resistance to infectious diseases at home too low to be of individuals, home environment makes it risky in terms of infectious diseases. Therefore, to destroy harmful microorganisms and opportunistic microorganisms necessary to keep under control. Comply with the rules of hygiene in the home environment to infectious diseases studies are showing reduced.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

18 yorumlar

  1. bende bağlanma konusunda zorluk çekiyorum güzel bir ürüne benziyor

  2. anımadığım bir ortama girdiğimde istemeden bir sessizliğe bürünüyordum.kendimi ifade etmemi sağladığınız ve hayatımı değiştirdiğiniz için sonsuz teşekürler

  3. Sen bir kral ol, krallık ardından gelecektir! Bir krala yakışan şanlı benlik, daima bir krallığın doğuşundan önce gelir. Dreamer

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂