HAZIR MAMA ÇEŞİTLERİ

Image and video hosting by TinyPic

Anne sütüne ve bebeğin gelişimine destek amacıyla kullanılan hazır bebe mamalarının tüm çeşitleri hakkında herşey burada!

Başlangıç mamaları

İçerikleri anne sütününkine benzer. İnek sütünün protein ve mineralleri azaltılması ve bitkisel yağ eklenmesi ile üretilirler. Doymamış yağ asitleri içerirler. Anne sütündeki vitaminleri ve laktoz şekerini içeren bu mamalar 4-6 aydaki bebeklere, gerekirseanne sütü yerine verilebilecek niteliktedir.

Devam mamaları

Başlangıç mamaları yetersiz kaldığında verilebilen bu mama çeşidinde protein ve enerji miktarı fazladır. Laktoz şekeri ve mısır şurubu ve karbonhidrat içerirler, böylece bebekleri hem uzun süre tok tutar hem de karma beslenmeye hazırlık işlevi görürler. Devam mamaları 6 aylık ve daha büyük bebeklere verilebilir.

Devam sütleri

Bebekler emekleme ve yürüme evresinde daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaya başlar. Devam sütleri hem besleyici hem de vitamin ve mineral açısından zengindir. 8 ile 36 aylık bebeklere değişen beslenme düzenleri sırasında destek amacıyla devam sütü verilebilir. Günde 500 ile 600 mililitre kadar verilmesi uygundur.

Özel formüllü mamalar

Prematüre doğan düşük kilolu bebeklere, ayrıca kusma, ishal , alerji, metabolizma bozukluğu, fenilketonüri gibi hastalıkları olan bebeklere sağlıklı büyümeleri için ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanmış özel mamaların verilmesi gerekir.

Ek besinler

Evdeki ek besinlere alternatif olarak hazır satılan mama grubudur. Su ile hazırlanan ve süt proteini içeren sütlü kaşık mamaları bebeğin dört aylık ve daha büyük bebeklerin enerji ihtiyacını karşılar.

Devam sütü ile hazırlanan tahıllı kaşık mamaları, karbonhidrat, protein, vitamin ve minerallerin dengeli bir karışımı olarak üretilir; karma beslenme dönemindeki bebeklere bir ana öğün olarak verilebilir. Vakumlanmış kavanoz mamaları ise sebzeli, etli ve tavuklu çeşitleriyle dört aylık ve daha büyük bebekler için uygundur.

kaynak:pudra.com

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

19 yorumlar

  1. Güven olmadan hiç birşey olmaz. Herkesin ihtiyacı olan bir çalışma.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂