Hayatta Olmak İstediğin Neyse O olursun…

Herkesin hayatında mutlaka idealleri vardır,küçüklüğümüzden itibaren bu bize aşılanır zaten.Bu yüzdendir ki sürekli kendimizi bir yerlerde hayal eder,hayat içerisinde olmak istediğimiz şeye odaklanmaya çalışırız ,çoğu zaman hayat bu arayış içerisinde geçer ve ilerleyen yıllarda olmak istediğimiz şeylerin çok ötesine savrulduğumuzu görürüz.Peki gerçekten de olmak istediği şey olan istediği hayatı yaşayan insanlar neyi farklı yapıyor olabilir sizce? Aradaki tek fark gerçekten olmak istediği şey olacağına inanmaktır,aslında bıu kadar basit ,peki uygulamak kolay mı ,gerçekten çok zor ama herşey inanmak,istemek ve bu düşünceyi sürekli beslemekle  başlıyor.

”Ayakkabım olmadığı için şikayet ediyordum, ta ki ayağı olmayan birine rastlayana kadar.” 

Hint atasözü

İşte bu konuyu anlatan güzel bir hikaye….

Kızılderili bilge kulübesinin önünde torunuyla oturmuş. Dede torun, az ötede birbiyle boğuşup duran iki köpeği izliyormuş.

Köpeklerden biri beyaz, diğeri siyahmış ve genç torun o köpekleri dedesinin kulübesi önünde boğuşup duruyorlarken görürmüş hep.

Çocuk, dedesinin kulübesini korumak için neden bir değil de iki köpeğe ihtiyaç duyduğunu merak edermiş. Üstelik niye siyah ve beyaz köpek?

Dede, torununa onların kendisi için sembol olduğunu söylemiş. “Onlar benim için iyiliğin ve kötülüğün simgesidir” demiş.

“Aynen şu gördüğün köpekler gibi, iyilik ve kötülük içimizde sürekli mücadele eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm. Onun için yanımda tutarım onları.”

Çocuk merak etmiş. “Peki, sence hangisi kazanır bu mücadeleyi?”

Dede, bilgece bir gülümsemeyle bakmış torununa.

“Hangisi mi evladım? Ben hangisini daha iyi beslersem!”

Her birimizin Kızılderili bilge gibi kapımızın önünde sürekli boğuşan siyah ve beyaz köpeği var. Bu köpeklerin besini düşüncelerimiz.

“Eğer sıkça işlerin kötüye gideceğini söylüyorsan kahin olma şansın yüksektir” demiş Isaac Singer…

Hayat sıkça beslediğimiz düşüncelerimizi bize yansıtan dev bir ekrandır.

Hayata olumsuz baktığımız sürece sağlıklı mutlu ve huzurlu olmak im-kan-sız-dır. Hayat daha fazla acı çekene ödül vermiyor çünkü. Tersine, madem bu kadar çok seviyorsun olumsuz bakmayı, al sana biraz daha aynısından diyor.

Zihin her gün sağlıklı düşüncelerle kurulan bir saat gibidir. Kurulmazsa bir süre sonra çalışmasını durdurur. Bize sürekli yanlış saati gösterir. O saatin günde iki kez doğruyu göstermesine kanmak büyük yanılgı.

Her şey ama her şey bizim düşüncelerimizin sonucu. Düşündüğümüz neyse o oluruz. Yere düştüğümüzde bile düşüncelerimizi değiştirmek mümkün. Çünkü sırtımız yerdeyken bakacağımız tek yer yukarısıdır. Tabii gözümüzü kapamazsak.

Kendisine acıyan, karamsar, şikayet etmeyi huy haline getiren birine aslında  bunun kendi seçimi olduğunu anlatmaya çalıştığın oldu mu? Senin her yardım çabana o mazeretlerle yanıt verecektir. Kendisinin ne kadar haklı ama bir o kadar da şanssız ve talihsiz olduğunu kanıtlamaya çalışacaktır. Bu tür insanın bakış açısını değiştirmesine yardımcı olmaya çalışmak tam anlamıyla değerli anların ziyan edilmesidir. Zamanı ziyan etme lüksümüz yok çünkü hayat çok kısa. İnsanlar için elinden geleni yap. Ama akıntıya karşı kürek çekmeden ve kendini paralamadan. Yoksa o kişi seni aşağıya çekecektir.

Dağa tırmanmaya ya da denizin derinliklerine dalmaya serüven diyoruz. Gerçek serüven günlük hayatın engelleri karşısında yeni olanaklar aramak, bilinmeyen karşısında potansiyel kaynaklarımızı ortaya çıkararak test etmek, kendi özgün yeteneklerimizi keşfetmektir. Kimi her zorluk içinde olanakları görür, kimi her olanak içinde zorlukları. Bir şeyden hoşlanmıyorsan değiştir, değiştiremiyorsan tavrını değiştir. Şikayet etmek bugüne kadar sana ne kazandırdı?

Çoğumuz aslında günlük yaşıyoruz. Yarının ne getireceğini bilmeden. Kendi hayatımızın senaryosunda kurban da olabiliriz kahraman da. Kendimize verdiğimiz rolü biz biçiyoruz.

Yüreğin ve düşüncelerin iyimser yaklaşımının mucizesini hiçbir ilaç sağlayamaz. İyileşecek hasta “Kendime nasıl yardımcı olabilirim?” der. Hastalığına sığınan kişi ise, “Bütün bunları yapmak zorunda mıyım?” . Kendini iyileştirmek bile bir yüktür onun için. Zaten kendi sorumluluğunu üstlenen kişi, hastalığı da sağlığı da yaratanın kendisi olduğunu bilir.

Hayat aksiyonu sever. Ayağa kalkıp yürüdüğünde bir şeylere takılmak doğaldır. Sadece oturduğu yerde oturan insanın ayağı hiçbir şeye takılmaz. Tabii buna hayat denirse. Hayatın kimseye borcu yok. O biz yokken de buradaydı. Bizden sonra da olmaya devam edecek. İyi ve kötü günü belirleyen sadece ve sadece tutumumuzdur. İnsanlar arasındaki farkı belirleyen de budur. “Olumlu tutum bütün sorunlarını çözmez ama insanı yeterince rahatsız edeceği için çabaya değer” diyor bir komedyen.

İnsanın, kimsenin elinden alamayacağı son özgürlüğü her koşulda tutumunu kendisinin seçmesidir. Geçmişi değiştiremeyiz ama geçmişe bakış açımızı değiştirebiliriz. İnsanların davranışlarını değiştiremeyiz ama onlara bakış açımızı değiştirebiliriz. Başımıza gelen bazı şeylerden kaçamayız ama yaşadıklarımızdan ders alarak kendimizi geliştirebiliriz.

Verdiğimiz tepkilerle karakterimizi inşa ederiz. İnsanlar arasındaki fark çok küçük. Olaylara yaklaşım farkı. Ama sonuçları çok büyük. Saygı duyduğun insanla acıdığın insan arasında farkı yaratan da bu. Özgüven ve özsaygı denilen şey de bu.özgüveni olmayan kişilerin toplumda prim yapmaması da bundan kaynaklanıyor ,çünkü kendisi güçsüz de olsa ,hayattan beklentisi olmasa da her insan kendine umut veren,güçlü insanlarla beraber olmak ister,işte Lider dediğimiz kişiler de onlardır zaten.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

11 yorumlar

  1. annemin migren ağrılarını biliyorum korkunç annem için mükemmel olacak

  2. Ali bey ürünlerinizden hızlı okuma telkin cd’sini almıştım ve 3 gündür dinliyorum.Gerçekten özenle hazırlanmış cd’ler..Yalnız bir sorum olacak.Bu cd’leri dinlerken başka işlerle meşgul olmak,etkisini azaltır mı?Yoksa sakin bir zamanımızda, hiçbir işle meşgul olmadan mı dinlemeliyiz? teşekkürler…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂