Ana Sayfa / Sağlık / HAFIZA GÜÇLENDİRME YOLLARI

HAFIZA GÜÇLENDİRME YOLLARI

Unutkanlık, genel olarak yaşlılık hastalığı olarak görülüyor. Oysa gerçek hiç öyle değil. Artık 7’den 70’e herkes zor yaşam koşulları altında unutkanlık yaşıyor. Bir anda ne söyleyeceğimizi, çocuğumuzu okuldan almayı unutuyoruz… Parmağa ip bağlamak, ajanda tutmak da bir işe yaramıyor. Sonuçta bunların hiçbiri hafızayı güçlendirmeye yönelik yöntemler değil. Yapılan araştırmalar hafızayı güçlü tutmanın çok kolay olduğunu gösteriyor. Hayatın içinde var olan çok basit 7 yöntemi hayatınıza dahil ederek geleceğinize yatırım yapabilirsiniz.

1- Google’da arama yapmak

İnternette araştırma yapmak isteyenlerin vazgeçilmezi kuşkusuz Google. Google’da bir konu hakkında arama yapmak istediğimiz zaman, aklımıza gelen tüm anahtar kelimeleri yazıyoruz. İşte bu anahtar kelimeleri düşünürken, beynimiz daha hızlı ve daha detaylı çalışmaya başlıyor. Anahtar kelimeleri buldukça arama yaptığımız konuyu unutmuyoruz. Bu yüzden haftanın birkaç günü internete en az 20 dakikanızı arayın ve Google’da belli konular üzerinde arama yapın.

2- Egzersizi ihmal etmeyin

Düzenli egzersiz yapmanın beyni zinde tuttuğunu biliyor muydunuz? Öğrenciler üzerinde yapılan araştırmalara göre aerobik yapan öğrencilerin, beyin dokularının harekete geçtiği bulunmuş. Haftada 3 kere en az 50’şer dakika yürürseniz, beyninizi zinde tutabilirsiniz. Yine yapılan araştırmalarda düzenli yürüyüş yapanların hafızalarının, spor yapmayanlara göre yüzde 20 oranında daha iyi olduğu gözlenmiş.

3- Film izleyin

Film izlemek de hafızayı güçlendiriyor. Nasıl mı? Önce filmi seyredin. Sonra sahnelerdeki detayları hatırlamaya çalışın ve bunlardan en az 10 objeyi listeleyin. Liste yaptıktan sonra 20 dakika boyunca başka şeylerle ilgilenin ve listeye bakmadan bu 10 objeyi hatırlamaya çalışın.

4- Alkolden uzak durun

Günde bir bardaktan fazla alkol almak sağlımızı olumsuz etkiliyor. Bu bilinen bir gerçek. Fakat alkolün hafızayı olumsuz etkilediğini birçoğumuz bilmiyorduk. Eğer akşam yemeklerinde beyaz şarap içmekten hoşlanıyorsanız, şarabın yanında mutlaka su da için. Çünkü su içmek, alkolün zararlı etkilerini azaltıyor.

5- Liste hazırlayın

Bütün duyularımızı kullandığımız zaman hafızamız gelişir. Örneğin; bir objenin rengi aklımızda kaldıysa, daha sonra o objenin ne olduğunu yüzde 50 oranında hatırlarız. Bu yüzden yapacağınız şeylerle alakalı liste yapmayı adet haline getirin. Ama bu liste şu şekilde olsun: Örneğin; evinizin herhangi bir odasında bulunan 10 objeyi seçin. Sonra bu objelerin renklerini, şekillerini not alın. Bu yöntem tüm duyuları harekete geçirdiği için unutkanlığın önünde en iyi yöntemlerden biri.

6- Sudoku oynayın

Şaşırtıcı ama gerçek. Sudoku oynayarak bilişsel zekamız gelişiyor. 3000 yetişkin erkek ve kadın arasında yapılan araştırmalarda, günde 60-75 dakika sudoku oynayan kişilerin beyin performanslarının 10 yaş daha iyi olduğu kanıtlanmış. Sudoku oynamak için hemen kendinize sudoku kitabı veya elektronik sudoku edinin.

7- Meditasyon yapın

Stres atmanın en güzel yollarından biri kuşkusuz meditasyon yapmak. Meditasyonun bizi stresten uzaklaştırdığı gibi hafızamızı da güçlü tuttuğunu biliyor muydunuz? Meditasyon yapınca dış beyni oluşturan korteks çalışmaya başlıyor. Korteksin çalışması önemli. Çünkü burada hafıza ve dil merkezi bulunuyor. Bu yüzden meditasyon yapmayı alışkanlık haline getirin. Günde 40 dakika boyunca meditasyon yapın. İşteyken sandalyenizin arkasına yaslanın, gözlerinizi kapatın ve bir noktaya odaklanın. Uzaktaki kuşların kanat çırpışını, kendi nefesinizi duymaya çalışın.

ENGLİSH

ways to strengthen memory

Forgetfulness, in general, is seen as old-age disease. However, no real is not. Under difficult living conditions now everyone from 7 to 70 lives forgetfulness. What we will say at once, we forgot to take the child out of school … our fingers to connect to the rope, to keep a calendar does not work. As a result, none of these methods is to strengthen memory. Memory research is proving to be very easy to keep strong. Life inside the existing 7 method is very simple to include in your life as you can invest in your future.

1 – do a Google search

Who want to do research on the internet of course, indispensable Google. We want to do a search on Google about a topic when all the keywords are writing from our minds. That when considering keywords, our brain starts to work faster and more detailed. Find keywords to search as we do not forget about you. So a few days of the week at least 20 minutes to call your internet and Google search on specific topics.

2 – Do not neglect exercise

Regular exercise did you know that the brain is kept vigorous? According to research on students of the students who do aerobics, brain tissue was found to take action. At least 3 times per week 50’şer minute walk, you can keep your brain oats. Yet research in memory of those who regularly walk, 20 percent compared to non-sport is better observed.

3 – Follow Film

Movies to watch strengthens memory. How? Before watching the film name. Then try to remember details scenes and list them at least 10 objects. 20 minutes after making the list are interested in other things and without looking at the list, try to remember these 10 objects.

4 – Stay away from alcohol

Right to take more than a glass of alcohol a day negative affect. This is a known fact. But alcohol adversely affect memory that we did not know many. If you would like to drink white wine at dinner, wine, or beside the water for sure. Because drinking alcohol reduces the harmful effects.

5 – Prepare the list

When we use all our senses, our memory will improve. For example, the color of an object in our mind were in the middle, then what is it 50 percent of the objects we will remember. This is relevant to the list of things to do to do so into the piece. But get this list in the following way: For example, any room in your house, select the 10 objects. Then the colors of these objects, shape note. This method of activation for all the senses in front of the best method of forgetfulness.

6 – play Sudoku

Surprising but true. Our intelligence is cognitive development by playing Sudoku. Surveys among adult men and women in 3000, 60-75 minutes a day from people who play sudoku brain that are proven to be better than 10 years of performance. Just to play your own sudoku book sudoku electronic sudoku, or follow the instructions.

7 – Do Meditation

Undoubtedly one of the most beautiful way to take stress to meditate. Meditation stress away from us a strong hold of our memories as Did you know that? Except when the creator of the meditating brain cortex begins to work. Cortex of the work is important. Because there is memory and language center. Therefore, the habit of doing the meditation. Make meditation a day for 40 minutes. That’s when you sit behind your chair, close your eyes and focus to a point. Remote the wings of birds, try to hear your own breath.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

18 yorumlar

  1. Unutkanlik problemim icin aldım. Ancak şimdi işime yaramayacağını düşündüğüm şeyleri bile ayrıntılarıyla hatırlayabiliyorum.

  2. “Sevgide güneş gibi ol.” Mevlana Rumi

  3. ben 21 günde sanatsal yet..geliştirin ve dışa dönük kişilik bpt cd sini almak istiyorum ancak internetten bulamııorum nasıl ulaşabilirim yardım ederseniz sevinirm

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by