GÜNEŞ KREMLERİ CİLT KANSERİNİ TEDAVİ EDİYOR!

Sabah-Günaydın / Esra Tüzün

Henüz havalar tam ısınmadı ama sıcak günler kapıda. Güneş kremleri ile haşır neşir olma zamanı yaklaştı Dr. Class Ulrich: Güneş kremleri cilt kanserine karşı koruduğu gibi bazı kanserleri tedavi bile edebiliyor…

Eczacıbaşı İlaç Pazarlama tarafından düzenlenen ‘Geleceğimizi Şekillendirirken’ konulu programa, konuşmacı olarak katılan Berlin Üniversitesi Cilt Kanseri Merkezi Danışmanı Dermotolog Dr. Class Ulrich; bu yaz cilt kanserinden korunmanın yollarını anlattı:

Sizce cilt kanserleri artıyor mu?

Dünya Sağlık Örgütü, iki hafta önce dünyada her saat başı bir kişinin cilt kanseri nedeniyle öldüğünü açıkladı. Daha da ürkütücü olan tablo; zararlı ultraviyole ışınlarına karşı bizi koruyan ozon tabakasının, bu yıl daha da incelmiş hatta bazı yerlerde boşlukların oluşmuş olması. Sözün özü; artık bizi koruyacak yeterli ozon tabakası yok. Yaz aylarında Avrupa’ya kayacak olan ozon tabakası boşluğu, eğer güneşten bilinçli bir şekilde korunamazsak cilt kanserlerinin artmasına sebep olacak. Her saatte, bir kişi cilt kanserinden ölüyor. Tüm dünyada cilt kanserinden ölen insan sayısı yılda 65 binden fazla. Yakın zamana kadar en sık görülen kanserler meme, akciğer, prostat kanseriydi; şimdi ise cilt kanseri oldu.

Cilt kanserini güneş kremi ile önlemek gerçekten mümkün mü? Yoksa bildiğimiz kremler küçük teselliler mi?

Güneş ışınlarının dik geldiği ve açık tenli insanların yaşadığı Avustralya’da, tarlada çalışan insanlar üzerinde bir araştırma yapıldı. Bir grup çalışan güneş kremi kullanarak çalıştı. Diğer grup, güneş kremi kullanmadan çalıştı. Güneş koruyucu ile çalışan grupta cilt kanseri görülmediği hatta bazı ufak tefek cilt kanserlerinin kendi kendini tedavi ettiği saptandı.

Bu sonuç, cilt kanserini önleyebileceğimiz anlamına mı geliyor?

Bu araştırmayla, güneşten korunmak için kullanılan ürünlerin büyük kanser vakalarının ortaya çıkmasını durdurduğu görüldü. Tüm bu çalışmaların sonucunda ve elimizdeki verilere bakarak, cilt kanserini tamamen önleyebileceğimizi artık rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

AÇIK TENLİLER TEHDİT ALTINDA

Karşınızdaki kişinin risk altında olup olmadığını ilk bakışta anlar mısınız?

Amerika’da her beş kişiden birinde cilt kanseri geliştiriyor. Cilt kanseri vakalarında en sık görüleni bazal hücreli kanser tipidir. Özelikle açık tenli ve mavi gözlüler risk altındadır.

Dünyanın hangi bölgelerinde güneşlenmek daha tehlikeli? Avrupa’daki ozon kalınlığı nasıl?

Cilt kanseri oranı ozon tabakasının kalınlığı ile birebir ilişkili. Bu yaz ozon tabakası daha ince… Hatta bazı yerlerde boşluklar var. Şu anda Kuzey Kutbu’nun üzerindeki boşluk, yaz aylarında Avrupa’ya kayacak. Ultraviyole ışınlarına karşı korunma daha az olacak. Bu durum da cilt kanserinin ortaya çıkmasına zemin hazırlayacak.

Çocukluk çağında güneşten korunmak çok önemli… Bu dönemde alınan ışınların, kansere dönüşme riski çok daha fazla. Bebeklerin ileride kansere yakalanma riskini azaltmak için ilk altı aydan sonra mutlaka güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır.

TENİNİZE GÖRE KREM SEÇİN

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Belma Bayraktar, güneş kremi seçme tavsiyeleri verdi:

İKİ SAAT ÖNCE

Cildimizin sağlığı için yapabileceğimiz en önemli şey, güneşten korunmak… Çünkü ultraviyole ışınları, ciltte serbest radikal üretimini artırıp antioksidan savunma kapasitesini azaltarak cilt yaşlanmasına neden oluyor.

Esmer tenliyseniz en az 15 koruma faktörlü bir güneş koruyucu ürün yeterli gelecektir.

Cildinizde lekelenme varsa, özellikle fiziksel filtre içeren yüksek koruma faktörlü koruyuculardan faydalanın.

Güneş koruyucularınızı her yıl yenileyin ve kıvamı bozulmuş ürünleri kesinlikle kullanmayın.

AİLECE KULLANIN

Tatile çıkarken eşinize ayrı, çocuğunuza ve kendinize ayrı güneş koruyucu almanız gerekmiyor. Buğday tenli bir aileyseniz en az 15 koruma faktörlü bir kremle ailece güneşlenebilirsiniz…

LİPOZOMLU ALIN

Güneş koruyucular çok çeşitli… Nasıl seçim yapmalıyız? Koruma faktörüne bakmak yeterli mi?

Çok fazla ürün var ancak kana karışmayan ve uzun süre etkili olanını bulmak gerekir. Lipozom teknolojisiyle hazırlanan ürünlerin hem emilimi kolay hem de cildin en üst tabakasını korur… Lipozomlu güneş kremleri, koruyucu maddeyi yavaş yavaş saldıkları için 12 ile 24 saat arasında koruma sağlayabilir. Ayrıca diğer kremlerden daha az yağlılar.

BOL KREM SÜRÜN

Güneş kremini kalın kalın sürmek gerekiyor ama hiç kimse böyle yapmıyor. Pompalı kremler ise yeterli miktar kullanmak için uygun. Örneğin yüze iki, ellerinizin üzerine bir pompa sürün.Bu çok mantıklı bir kullanım şekli çünkü herkesin kafasındaki ‘bol’ miktarı farklı oluyor. Kremlerin koruma süresi 2.5-3 saat arasında olduğu için bu süreleri geçmeden tazelemek gerekiyor.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

10 yorumlar

  1. Yüzüstü yere serilseniz bile, hala ileriye doğru hareket ediyorsunuz demektir. Victor Kiam

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂