GRİP ÇAYI-DR.AHMET TOPTAŞ'TAN BİTKİSEL ÖNERİLER

Ihlamur çiçeği ve mürver çiçeği çaylarının terletme etkisiyle dolaylı olarak ateş düşürülür.
Söğüt kabuğu, keçisakalı çiçeği ve otu ile ateş düşürülür, iltihaplanmayı önleyici ve şikayetleri azaltıcı etkilerinden yararlanılır.
Dokuların kanlanması sağlanarak (Hardal tohumu vb.) vucudun savunma gücü artırılır.
Yapışkan maddeli (Polisakkarit)bitkilerle kaygan doku (Mukoza) desteklenir ve korunur, gıcıklanma-yanma hissi giderilir.
Hastalık başlangıcından itibaren meyve ve sebze ağırlıklı hafif gıdalarla beslenilmeli, günde 2 litre mümkün olduğunca sıcak bitki çayları içilmeli, ateş olması halinde yatak istirahatı yapılmalı ve temiz hava almaya özen gösterilmelidir.

Grip çayı 1 (Standart):
Ihlamur çiçeği  30 gr
Mürver çiçeği  30 gr
Keçisakalı çiçeği 20 gr
Kuşburnu  20 gr

Grip çayı 2 (Standart):
Söğüt kabuğu  35 gr
Mürver çiçeği  30 gr
Kekik otu  20 gr
Kuşburnu  5 gr
Meyan kökü  5 gr
Ebegümeci çiçeği 5 gr

Çayların Hazırlanışı:
1 yemek kaşığı karışım fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Günde 2-3 defa çay taze hazırlanarak mümkün olduğunca sıcak olarak yudumlanır. (1-4 yaş arası çocuklarda 1 çay kaşığı, 4 yaşından büyüklerde 1 yemek kaşığı karışım çay hazırlamada kullanılır.)

Haricen :
Ayak banyosu:
2 yemek kaşığı öğütülmüş hardal tohumu, ayak bileğine kadar gelecek şekilde, dayanılabilecek sıcaklıkta (40-45 derece) suya ilave edilip karıştırılır. Ayaklar bu suda 15-20 dakika tutulur, daha sonra ılık su ile iyice yıkanır. Bu uygulama günde en fazla 4 defa olmak üzere 2 haftadan uzun süre yapılmamalıdır. Böbrek rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır.

Anason esansı, bahçenanesi esansı, çam esansı, kafur, ladin esansı, nane esansı, ökaliptüs esansı sırta ve göğse sürülerek kullanılabilir. Bu esansların (Eterik yağ) yağlı veya merhem şeklinde hazırlanmış ürünleri kullanılabilir veya birkaç damla esans mendile damlatılarak koklanabilir.

Not: Bu esanslar çocukların yüzüne ve burnuna tutulmamalıdır, şok etkisiyle boğulma meydana gelebilir. Emzirme döneminde anne göğsüne ve göğüs çevresine esanslı ilaçlar sürülmemelidir, çocuk zarar görür. Üretim izni ve üreticisi belli olmayan esanslar kesinlikle alınmamalıdır. Kimyasal-sentetik olarak üretilen esanslar piyasada yağ adı altında satılmaktadır, bu maddelerin kanser yapıcı olduğunu belirten bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

10 yorumlar

 1. 2 ayrı telkın aynı zamanda dınlenebılır mı acaba,yoksa bırının bıtip başkasına sonra mı başlamamız lazım.

 2. melatonin hormonu mutluluk hormonu degil mi .yani saçlarımız da mı mutlulugumuzla ilgili çok ilginç .bu cd lerden almalıyım ama biraz pahalı geldi türkçe öğreniyorum

 3. KURULTAY ZEREN

  IQ bilinçaltı cdleriyle nasıl üste çıkar?Kaç puanlık bir çıkış olabilir. Rehber öğretmenim,hafif düzey engeli olan öğrencilere faydası olur mu?En kısa zamanda cevap verirseniz sevinirim.Teşekkürler. kendine güven

 4. inanamıyorum bu cdler tam benlik.düşünüyorumda ingilizcede matematikte fen de başarımı hayal gibi. hızlı okuma

 5. İyi bir okuyucuyum fakat iş yazmaya ve beğendirmeye gelince tıkanıp kalıyorum. fransızca öğrenmek

 6. en önemli görsel organımız olan gözümüz şimdi daha sağlıklı olabilecek!!sonunda arapca ogreniyorum

 7. Sosyalik gerektiren ortamlarda rahat ve kendinden emin tavırlar sergilemek için bu telkinleri dinlemek gerekiyor. alfa erkeği ne demek

 8. Birçok insan için gerçekten çok lazım ancak öyle daha huzurlu bir ülke oluruz. kredi ver borç sorgulama

 9. matematik frekansı benim için şart.2.sınıftaki kardeşim için de olurmu acaba yani yaşından dolayı.bu konuda bilgi verirmisiniz portekizce sozluk

 10. Düzenli olarak egzersiz yapamayan birçok kişi için faydalı bir çalışma. rusça çeviri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂