Pazartesi , Ağustos 2 2021

GÖZLE İLGİLİ YANLIŞ BİLİNEN 7 GERÇEK

İşte vücudumuzun dünyaya açılan pencereleri gözlerle ilgili yanlış bilinenler ve konuyla ilgili çocuklarımız üzerindeki yanlış yönlendirmelerimiz:

Mit: Televizyona çok yakın oturmak gözler için zararlıdır.

Gerçek: Ebeveynler bunu televizyonlar oturma odalarımıza ilk girmeye başladığından beri dilinden düşürmeseler de gerçekliğiyle ilgili hiçbir kanıt yok.

Amerikan Gözbilim Akademisi (AAO), çocukların genellikle yakına odaklanabildiklerini ve bunun göz yorgunluğuna sebep olmayacağını, böylece televizyonun hemen önüne yerleşmek gibi bir alışkanlık edindiklerini ya da okunacak herhangi bir şeyi yüzlerine çok yakın mesafede tuttuklarını belirtiyor.

Buna rağmen, televizyona çok yakın oturmak miyopluğun bir belirtisi de olabileceği için doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Mit: Şaşı bakarsan şaşı kalırsın.

Gerçek: Elbette eski söylemin aksine gözlerin şaşı yapılması öyle kalmalarına sebep olmayacaktır

Mit: Eğer ailelerin görme yetisi zayıfsa, bu özelliklerini çocuklarına da miras bırakırlar.

Gerçek: Maalesef bu bazen gerçek olabiliyor. Eğer daha iyi görmek için gözlük kullanıyor ya da başka göz rahatsızlıkları(katarakt) yaşıyor iseniz, çocuğunuz da ileride aynı dertlerden muzdarip olabilir. Doktorunuzla ailenizin vizüel (görsel) tarihini paylaşın ve tartışın.

Mit: Havuç yemek görme yeteneğini geliştirir.

Gerçek: Havuçların A vitamini açısından zengin olduğu ve bunun da görüş için önemli olduğu bir gerçek olsa da diğer pek çok başka yiyecek de aynı misyonu taşır. Kuşkonmaz, kayısı, nektarın ve süt gibi…

Çocuğunuz için sağlayacağınız dengeli beslenme, gözleri için gerekli olan A vitaminin alınmasına yeterli olacaktır.

Mit: Bilgisayar gözlere zarar verir.

Gerçek: AAO’ya göre, bilgisayar kullanımı gözlere zarar vermiyor. Buna rağmen bir bilgisayarı uzun süreli kullanırken, gözler normalden daha az kırpılır, okumak ya da diğer yakın mesafe aktivitelerinde olduğu gibi, böylece gözlerin kurumasına ve yorgunluk hissine sebep olur.

Yani yapmanız gereken şey, çocuğunuza bilgisayarı yasaklamak değil kısa molalar vermeye ve başından kalkmaya ikna etmek olmalıdır.

Mit: Ebeveynlerin gözleri mavi ise, çocuğunki kahverengi olamaz.

Gerçek: Mavi gözlü bir çiftin ender de olsa kahverengi gözlü çocuğu olabilir. Aynı şekilde yine çok yaygın olmadığı halde kahverengi gözlü ebeveynlerin de mavi gözlü bir bebeği olabilir.

Mit: Sadece erkek çocuklar renk körü olur.

Gerçek: Araştırmalara göre, erkek çocuklarının yüzde 8’i, kız çocuklarının ise sadece yüzde 1’i farklı derecelerde renk körlüğüne sahip oluyor.

Kaynak: Milliyet

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

 1. Konuşmaya değer olanlarla konuşmazsan,insanları yitirirsin. Konuşmaya değer olmayanlarla konuşursan, sözcükleri yitirirsin. Bilenler ne insanları yitirirler, ne de sözcükleri… Konfüçyus

 2. “Kendine itibar edene herkes itibar eder, başkasına yaltaklanan, köpeklenen ister cumhurbaşkanı olsun, ister başbakan olsun, ister burdan giden öğrenci olsun, kimse yüzüne bakmaz. “Vay aşağılık kendine gel!” diye tokat atası gelir insanın… Herkes kendine gelsin artık daha fazla bu saçmalıklarla uğraşacak vaktimiz kalmadı kendinize gelin arkadaşlar…” Oktay Sinanoğlu

 3. Araba Korkusu olanlar için bir set heralde Çok gerekli bir set

 4. Kendini yönet, dünyayı yönetecek gücü bulabilirsin. Platon

 5. Umarım bu set işime yarar ve faydalı olur. hollandaca sözler

 6. ORÇUN YÖRÜK

  okumak güzel hızlı okuyup anlamak dahada güzel olur herhalde denemeliyim subliminal resimler

 7. Zihin Açan Kişisel Gelişim Kartları https://t.co/kLQfwW4r değiştirmek istiyorum

 8. bunun uygulanması için illa ki bir suç işlemiş olmaya gerek yok aslında yaşam boyunca yapılanlar utanç duymanın kaynağıdır… zihin haritası türkçe

 9. merhaba kendine güven cd sini aldım çok teşekkür ederim gerçekten işe yarıyor herkese tavsiye ederim ali beye ve emeği geçen herkese teşekkürler ingilizce

 10. Mutlu bir evliliğim var zaten; ama daha az tartışma daha çok iletişim harika olur. satranç

 11. Sebepsiz yere utanma ve sıkılma bazı insanlarda şiddetli bir şekilde kendini gösterebilmektedir. Bu telkinin mantıksız utanmalara son vereceğine inanıyorum. matematik nedir

 12. düzenli dinlenirse cok etkilioluyor. teta

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂