Çarşamba , Haziran 26 2019
Ana Sayfa / Sağlık / GÖZ SAĞLIĞINDA YANLIŞ BİLİNENLER!

GÖZ SAĞLIĞINDA YANLIŞ BİLİNENLER!


Fazla tuzlu yemek gözü bozar mı, göz tembelliği ameliyatla düzelir mi, katarakt sadece yaşlılarda mı görülür? Halk arasında yaygın ancak doğru olmayan pek çok bilgi göz sağlığı konusunda insanları yanlış yönlendiriyor. Peki neleri yanlış biliyoruz, doğrusu nedir?

Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Olcay Şahin, Göz sağlığında doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.

göz sağlığı

1) Yanlış: Gözlük veya lens takmak gözlük numarasının ilerlemesini engeller!
Doğrusu: Bilinenin aksine gözlük takmak ya da takmamak gözlük numarasının ilerlemesini etkilemez. Gözlük tedavisinin amacı görme düzeyini artırmaktır.

2) Yanlış: Gözün gözlük kullandıkça gözlüğe alışır
Doğrusu: Gözün gözlüğe alışması diye bir şey yoktur. Kişi gözlükle iyi görmenin nasıl olduğunu anladığı için gözlükten vazgeçemez.

3) Yanlış: Bebek veya küçük çocuk gözlük takamaz
Doğrusu: Yüksek numara göz bozukluklarında çocuk yaşta görmenin gelişmesi ve tembellik olmaması için mutlaka erken yaşta gözlük takılması gerekir.

4) Yanlış: Ara sıra gözlerim ağrıyor, dinlendirici gözlük kullansam geçer herhalde.
Doğrusu: Dinlendirici olarak adlandırılan standart bir gözlük yoktur. Dinlendirici gözlük numaralıdır ve ihtiyacı olana verilir. Kırma kusuru bulunanların mutlaka kendi gözüne uygun numarada gözlük kullanması gerekir.

5) Yanlış: Yakından televizyon izlemek gözleri bozar!
Doğrusu: Yakından televizyon izlemenin göz sağlığı açısından herhangi bir zararı yoktur. Fakat az gören çocuklar televizyonu daha yakından izleyeceğinden göz hastalıklarının erken bir belirtisi olabilir.

ENGLİSH

Is too much salty food infects the eye, eye is corrected by surgery tembelliği, cataracts, or is seen only in the elderly? But most common in people of inaccurate information on eye health is directing people wrong. So we know what wrong, what is truth?Memorial Medical Center Department of Eye Diseases Ataşehir Op. Dr. Olcay Sahin, gave the eye health information on the correct known false.

eye health

1) Fiction: Glasses or goggles to wear contact lenses prevent the progress of the number!
Indeed: in contrast to known to wear glasses or not wearing glasses does not affect the progress of numbers. The goal of treatment is to increase the level of vision glasses.

2) False: the use of the eye glasses glasses are used to
Indeed: There is no eye glasses are not used to. People see how good it is with glasses glasses to understand can not give up.

3) Fiction: baby or small child can not wear glasses
Lo: high number of eye disorders in child development and the vision to avoid laziness necessarily need to be inserted early in the glasses.

4) False: Occasionally hurts my eyes, relaxing, I will probably wear glasses.
Indeed: There is no spectacle reposeful known as a standard. And needs to be relaxing are numbered glasses are given. There are flaws in their own eyes necessarily breaking the glasses would have to use the appropriate number.

5) Fiction: Close infects the television to watch the eyes!
Indeed: The closer eye health in terms of television viewing is not any harm. But few who see the children more closely monitor the television will be an early symptom of eye disease can be.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

18 yorumlar

  1. Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız vardığınız yerin önemi yoktur. Peter F. Drucker

  2. “Sevgim – Millete! Vurgunluğum – Azadlığa ve adalete! itaatim – Hocalarıma! Borcum – Dostlarıma ve meslektaşlarıma! Nefretim – Yalancılara ve iki yüzlülere!” Ebulfez Elçibey

  3. herşey beyinde başlar ama beynimizi kontrol etmek düşünce yapımızı değiştirmek gerçekten zor. bu teknoloji buna yardımcı olabilir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by