Cumartesi , Nisan 17 2021

Görecelilik Yasası

Görecelilik YasasıGörecelilik Yasası

Evrende herşey şimdiki zamanda vardır ve herşeyi anlamlandıran yine bizleriz. Geçmiş deneyimlerimize, bilgilerimize, düşüncelerimize ve kararlarımıza göre her olguya, olaya anlam veren insan bilincidir. Hiçbir şey salt iyidir, ya da salt kötüdür diyemeyiz. Bizim için iyi olan birşey bir başkası için kötü olabilir. Bir olaya vereceğimiz tepkiye özgür irademizle karar veren yine bizleriz. Olayları anlamlandıran, değerlendiren,  iyi ya da kötü , doğru yada yanlış gibi hükümler veren de bizleriz. Fakat bizim doğrularımız her zaman, herkes için doğru olmak zorunda değildir. Bir kişinin arabasının lastiğinin patlaması bu kişi için kötü ama lastikçi için iyidir. Yağmurda ıslanan bir insan bundan rahatsızlık duyarken, yağmurla sulanan bitkiler için durum çok farklıdır. Evrende herşey göreceli olarak değişmekte ve insanlar tarafından tanımlanmaktadır. Olayları ve kişileri yargılamak son derece basittir ve temelde bir faydaya hizmet etmez. Oysa ki herşeyi olduğu gibi kabul etmek ve her durumda bütünün en yüksek hayrını düşünmek çok daha faydalı sonuçlar üretecek bir stratejidir. Olayların göreceli olduğunu ve olayları olduğu gibi kabul etmenin gerekliliğini söyleyen bir yasadır görecelilik yasası

Görecelilik YasasıAncak bu konuda genelin kötü kabul ettiği bazı davranışların üzerinde konuşmak gereklidir. Bir insana haksızlık yapmak, zalimlik yapmak, cinayet işlemek gibi konular. Bunları kötü olarak algılamak, bunları kınamak ve bunlardan uzak durmaya çalışmak gereklidir. Ama bu olayı gerçekleştiren de teklik yasası gereği bizim bir parçamızdır ve hepimizin içindeki katili, acımasızı, zalimi simgeliyordur.  Eğer insanların içinde bu duygular olmasa teklik içinde bunun varolması mümkün değildir. Bu nedenle bu konuda kendi içimizdeki zalimi, acımasızı, katili şifalandırmamız gereklidir. Üstelik tekamül yolunda herkesin bir ders alması ve bir şeyler yaşaması gereklidir. Bu dersleri alırken, bazı insanların kötü şeyler yaşaması da gereklidir. Bu acı veren yada zarar gören kişiler için de geçerlidir. Elbette bu durumu kişisel olarak kötü görebilir ve bu konularla ilgili olumsuz hisler duyabiliriz lakin evrenin zıtlıklarla var olduğunu ve iyinin yanında kötünün de olacağını bilmemiz gereklidir. Burada temel konu, durumu olduğu gibi kabul etmek ve herkesin hayrına olacak şekilde düşünmeye ve davranmaya çalışmak olacaktır.

Görecelilik YasasıGörecelilik yasasını anlamak size ne kazandıracak?

1-) İnsanları yargılamak yerine oldukları gibi kabul etmeye çalışmak sizi daha huzurlu ve daha rahat bir ruh halinde tutacaktır. Bu ruh hali ise tireşim yasası gereği daha huzurlu insanları hayatınıza çekecektir.

2-) Kendi özgür iradenizin önemini anlayacak ve içsel olarak özgürleşmeyi öğreneceksiniz.

3-) Başkalarının özgür iradesine saygı duyarak, kendinizi başkalarının hayatlarını kontrol etme düşüncesinden kurtaracaksınız. Bu tutumunuz daha yapıcı ilişkiler kurmanıza yardım edecek.

Görecelilik YasasıGörecelilik yasasını kullanmak

Bu yasa da yine bilinç durumu ile ilgilidir. Görecelilik yasasına göre yargılamayı ve olaylara iyi-kötü gibi yaftalar vurmayı bir tarafa bırakmamız gereklidir. Bizim için iyi olan bir şeyin başkası için iyi olmayabileceğini kabul etmemiz gerekiyor. Başkalarının özgür iradelerine saygı duyun. Onların kendi yaşam yollarında yürüme haklarını anlamaya çalışın. Eğer birisi sizin özgür iradenize saygı duymuyorsa bu durumda kendinize dönün ve  ben kimin özgür iradesine ne zaman saygı duymadım ki, evrene özgür irade çiğnenebilir mesajı gönderdim diye sorun. Bu soruya yanıt verince, bundan sonra kimsenin özgür iradesine saygısızlık yapmayacağınıza karar verin ve kararınızı uygulayın. Durumları olduğu gibi kabul etmeye çalışmak da bu yasasının uygulanmasını sağlayacaktır .

kaynak: www.reikiturk.com

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

18 yorumlar

  1. Character cannot be developed in ease and quiet. Only through experiences of trial and suffering can the soul be strengthened, vision cleared, ambition inspired and success achieved. Helen Adams Keller

  2. aslında stres telkini ile birlikte dinlersem şerbet gibi biri olurum heralde:))

  3. Güçlü olan, yenilmeyen yalnız azimdir. Yahya Kemal Beyatlı

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂