Girişimciliğin 10 Altın Kuralı

GİRİŞİMCİ OLMAYA ADAY HERKESİN BİLMESİ GEREKEN ALTIN KURALLAR ŞUNLARDIR:

 

1- GİRİŞİMCİLİK HERKESİN RUHUNDA OLMASINA KARŞILIK SADECE YAPACAĞI İŞE VE FİKRİNE HER ZAMAN TUTKULU OLANLAR BAŞARILI OLUR.

 

2. GİRİŞİMCİ KİŞİNİN CESARETLİ  VE  ÖZGÜVEN SAHİBİ OLMASI KESİNLİKLE GEREKLİDİR. CESARETİNİ VE ÖZGÜVENİNİ KAYBEDEN BİNLERCE GİRİŞİMCİ BAŞARIYA ULAŞAMADAN İŞLERİNİ YARIM BIRAKMIŞLARDIR.

 

3. İLETİŞİM BECERİLERİ ÇOK GELİŞMİŞ OLMALI VE HER ZAMAN BU BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEYE DEVAM ETMELİDİR.BAŞARILI BİR GİRİŞİMCİ İNSANLARLA İYİ İLİŞKİLER KURMAYI BİLİR,SOSYALDİR VE EMPATİ BECERİSİ GELİŞMİŞTİR.

4. GİRİŞİMCİLİĞİN EN ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİNDEN BİRİ DE ZORLUKLARLA BAŞEDEBİLME GÜCÜDÜR.HER DEFASINDA  YENİDEN BAŞLAMAYI BİLMEYEN KİŞİLER İLK KARŞILAŞTIKLARI ENGELDE MÜCADELEYİ BIRAKIRLAR VE BAŞLADIKLARI İŞİ BİTİREMEZLER.

 

5. İYİ BİR GİRİŞİMCİNİN,  FIRSATLARI YAKALAMA VE DEĞERLENDİRME BECERİSİ ÇOK GELİŞMİŞTİR.BAŞLAMIŞ OLDUĞU İŞE KONSANTRE OLUR ,ETRAFINDAKİ FIRSATLARI GÖRÜR VE DEĞERLENDİRİR.

6. GİRİŞİMCİLER SABIRLI VE DAYANIKLI OLMALIDIR,ÖZELLİKLE İŞLERİNİN İLK YILLARINDA MADDİ GÜÇLÜKLER,ÖZEL HAYATA YETERİNCE ZAMAN AYIRAMAMA GİBİ NEDENLERLE HER 5 GİRİŞİMDEN 4 Ü OLUMSUZ SONUÇLANMIŞTIR. 

7. BİR GİRİŞİMCİ İŞE BAŞLADIĞI İLK ZAMANLARDAN İTİBAREN KENDİSİNE İYİ BİR EKİP OLUŞTURMAK ZORUNDADIR,İYİ BİR EKİBİ OLMAYAN GİRİŞİMCİNİN İYİ BİR İŞİ DE OLMAYACAKTIR.

8. İYİ BİR GİRİŞİMCİ HENÜZ DAHA İŞE BAŞLERKEN MADDİ VE MANEVİ KAYNAKLARINI ÇOK İYİ DEĞERLENDİRMELİ,SONRADAN MEYDANA GELECEK SORUNLARA KARŞI DAHA İŞE BAŞLARKEN ESNEK BİR PLAN OLUŞTURMALIDIR.

9. İŞE BAŞLAMADAN ÖNCE İŞİYLE İLGİLİ GELİRLERİ,NAKİT VE VADELİ PARA AKIŞINI,GİDER TABLOSUNU,VERGİLERİ VE FİNANSMAN KONULARINI İYİCE İNCELEMELİ,TÜM GİDERLERİN İKİ  VEYA ÜÇ KATI KAZANÇ ELDE EDEMEYECEĞİ İŞLERE GİRİŞ YAPACAKLARSA BUNUN ÇOK BÜYÜK BİR RİSK OLDUĞUNU BİLMELİDİR.

 

10. MALİYETLERİ HESAPLARKEN GERÇEKÇİ OLMALI ,HİÇBİR ZAMAN DAHA KAZANMADIĞI PARALAR ÜZERİNDEN HESAP YAPMAMALIDIR.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

11 yorumlar

 1. Hayat, ya gözüpek bir maceradır ya da hiçbir şeydir. Helen Keller

 2. Hayat bir yolculuktur ve sevgiye ulaşılmadığı sürece, hiçbir yere ulaşmayan bir yolculuk olarak kalır. Sürekli daireler çizilir ve insanın “Ben ulaştım. Olmak için geldiğim şey oldum. Tohum çiçeklerini verdi” dediği mutluluk anı hiç gelmez. Sevgi hedeftir, hayat da yolculuk. Ve hedefsiz yolculuk nevrotik ve gelişigüzeldir; yönü yoktur… Bir gün kuzeye gidersin, öbür gün güneye; her şey rastlantısaldır, herhangi bir şey seni herhangi bir yere götürebilir. Hedef belirli değilse, sürüklenen bir tahta parçası olarak kalırsın. Çok uzak bir yıldız da olabilir önemli değil ama belirli olmalı. Uzaksa sorun değil, ama orada olmalı… Osho

 3. Network marketingde birilerine işinizi anlattığınız sürece başarılı olursunuz.

 4. evet konsantrasyon eksikliği zaman zaman yaşıyorum.özellikle üzgünsem çok yoğun oluyor.

 5. Ben sahada 5 kişiyi nasıl geçecegimi değil, o beş kişinin beni nasıl durduracağını düşünürüm. Michael Jordan

 6. cevaplarınız seçimlerimde yönlendirici olacak.. beyninizi kullanın

 7. başlayıp tekrar başa dönmekten sıkıldım, hiç motive de olamıyorum ingilizceyi anlıyorum ama cümle kurmaya gelince hepimizin sıkça başa gelen garip hareketler… erkeği baştan çıkarmak

 8. bunun ilaç kullanımlarına göre daha etkili olacağını düşünüyorum çünkü vucut belli bir noktadan sonra ilaçlara bağımlılık kazanacaktır ve ilacın etkisi yok olacaktır. öğrenme nedir

 9. satranç oynamayı çok istedim fakat sıkıldım çince seni seviyorum

 10. Teoman OZAYDIN

  Yatiracagi paranin tamamen gidebilecegini bastan kabullenmelidir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂