Ana Sayfa / Sağlık / GENİTAL ESTETİK MUCİZESİ

GENİTAL ESTETİK MUCİZESİ

Genç kızlık döneminden menopoz sonrasına kadar genital bölgede estetik girişimlere ihtiyaç duyulabilir. Bu bölge estetiği kadını hem fiziki hem de estetik olarak rahatlatıyor. Genital işlemler genç kızlara da kızlık zarına zarar vermeden uygulanabiliyor. Genital estetiğin detaylarını Op. Dr. Yakup Avşar özetliyor….

Mons Pubis Estetiği

Genital bölgenin üzerindeki kıllı kısmın tıbbi adı mons pubistir. Doğum sonraları, kilo almalara bağlı bazen de genetik olarak bu bölgede yağlanma olabilir. Bölgesel olarak bunun liposuctionla alınması bu bölgenin estetiğini sağlar. Bazı durumlarda da mons pubisin belirginliği azalmıştır ki o zamanda bu bölgeye yağ enjeksiyonu yapılır.

Dış Dudak Estetiği (Labia Major)

Genital bölgede özellikle labia majoralarda belirginlik ya da sarkmanın olduğu durumlarda bu bölgeye cerrahi olarak toparlama işlemi yapılır. Belirginliğin az olduğu durum da ise yağ enjeksiyonu ile estetik görünüm sağlanır.

İç Dudak Estetiği (Labia Minor)

Genç kızlarda görülen genital estetik şikayetlerin ilk sırasında en fazla, iç dudakların gereğinden fazla büyük ve sarkık olması gelir. İç dudaklar kızlık zarına zarar vermeden küçültülebilir. Hijyen, estetik ve cinsel hazzın sağlanması açısından bu operasyon önemlidir.

Dikiş İzleri (Epizyo Skarı)

Normal doğum yapan kadında epizyotomi denilen, vajen çıkışında kesi yapılır ve dikişle doğum sonrası bu kesi onarılır. Bu dikişler bazı kadınlarda çok sağlıklı olmayabilir ve açılma yapar. Estetik olarakta genital bölgede kötü iz oluşturur. Bazı durumlarda epizyotomi açılmaz ve vajen kenarında kendiliğinden yırtık oluşabilir. İzlerin daha belirsizleştirilmesi ya da eski yırtığın onarılması ile genital bölgenin estetiği küçük cerrahi işlemlerle sağlanabilir.

Vajina Daraltma (Vajinaplasti)

Normal doğum yapan bayanlar başta olmak üzere uzun yıllar seks yapan kadınların vajina girişinde bollaşma olur. Bu bolluğun giderilerek sağlamlaştırılması ufak bir cerrahi işlemle mümkündür. İşlem sonrası genital bölgede bir iz kalmadan kadın psikolojik ve fiziki olarak rahatlar.

ENGLİSH

A young woman in the genital area until after a period of menopause may be required aesthetic interference. This region of the aesthetic and physical as well as aesthetic as a relaxed woman makes. Genital operations without damaging the young girls the hymen can be applied. Genital aesthetic details of Op. Dr. Yakup Avşar summarizes ….

Augmentation Mons Pubis

The medical part of the genitals on the hairy mons pubistir name. Later on, sometimes genetically linked to weight gain in this region may be added fat. Locally that provides the aesthetics of this area liposuctionla receipt. In some cases decreased specificity pubic mons to the region at that time that fat injection is performed.

Outer Lip Augmentation (Labia Major)

Especially in the genital area or sagging labia majoralarda clarity to this area in cases where the surgical operation is performed as a roundup. The situation is less than specificity with oil injection aesthetic appearance is provided.

Inner Lip Augmentation (Labia Minor)

Common in young girls during the first maximum of genital aesthetic complaints, internal lips for extra income to be big and baggy. Inner lips, without compromising the hymen can be minimized. Hygiene, aesthetics and sexual pleasure in terms of provision of these operations is important.

Monitoring of sewing (Epizyo Scar)

In women with normal birth Epizyotomi called vaginal incision is made at the exit and after birth with stitches to repair the incision. This seams in some women may not be very healthy and makes opening. Creates a bad track in the genital region Incentives aesthetics. In some cases, on the edge of Epizyotomi does not open and vaginal tears can occur spontaneously. More obscure or old tear tracks enhance the aesthetics of the repair of the genital area can be provided with a small surgical procedure.

Collapsing the vagina (Vajinaplasti)

Normal birth mainly in women who have sex for many years at the entrance to the vagina of women who are plenty. This abundance can be remedied with a surgical procedure can provide a little upgrading. After the procedure, without a mark in the women’s genitals as psychological and physical peace and tranquility.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

14 yorumlar

  1. Whatever you can do or dream you can, begin it. Boldness has genius, power, and magic in it. Begin it now. Goethe

  2. I find the great thing in this world is not so much where we stand, as in what direction we are moving: To reach the port of heaven, we must sail sometimes with the wind and sometimes against it, but we must sail, and not drift, nor lie at anchor. Oliver Wendell Holmes

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.