Perşembe , Haziran 10 2021

Geçmiş Altındır, Şimdiki Zaman Altındır, Gelecek Altındır

google geçmişi silme

Dikey doğrultuda geçmiş altındır, şimdiki zaman altındır, gelecek altındır; o muazzam bir kutlamanın hayatıdır.

Yaşlı adam sürekli geçmişi düşünür; psikolojisi budur. Çocuk geleceği düşünür çünkü geçmişi yoktur; geçmişi düşünmek söz konusu değildir; onun dünü yok. O gelecek olan günleri düşünür, upuzun yaşamın tümünü. Yetmiş yıl ona alan tanır… T ü m büyük insanların yaptıklarını yapmak için hemencecik yeterince büyümek ister.
Yaşlı adamın geleceği yoktur; gelecek ölüm demektir, gelecek hakkında konuşmak bile istemez. Gelecek onu titretir, gelecek mezarlık demektir; o geçmişten bahseder. Ve aynı şey ülkeler için de geçerlidir. Örneğin, Hindistan gibi bir ülke asla geleceği düşünmez. Bu onun yaşlanmış olduğu anlamına gelir; onun belirtisidir. Hindistan her zaman geçmişi düşünür. Sürekli Rama’nın ve Sita’nın hayatını dramatize etmeye devam eder, asırlardır aynı hikâye… Her köy bu dramı sahneler. Sürekli Buda ve Mahavira ve Adinatha ve Rigveda ve Upanishadlar hakkında düşünür. Her şey geçti. Artık bu ülke sadece ölmeyi bekliyor, bir gelecek yok.
Hintli düşünceye göre ki bu eski zihniyettir, yaşlı adamın zihnidir, en güzel çağlar milyonlarca yıl önceydi; bunasatyuga, hakikatinçağı denilir. Bundan s o n r a insan düşmeye başladı. P s i k o l o j i k paralelliği görebilirsin; dört çağ vardır: çocukluk, genç adamlık, orta yaş, yaşlı adam. Bu dörde göre de hayatın kendisine dört çağ atfetmiştir. İ l k çağ masumdu, tıpkı çocuk gibi gayet dengeli. Tıpkı bir masa gibi dört ayağı olduğu, mükemmel biçimde dengede durduğu örneğini verirler. Ve sonra da çöküş başlar…
Hindistan’da evrim fikri hiç var olmamıştır hatta tam aksine, onun tamamıyla zıttı bir fikir vardır. Batıda bu sözcük kullanılmamaktadır bile — bu sözcüğü hiç duymamış bile olabilirsin — ama Hindistan’da onlar evrim değil tersine-evrim hakkında düşünüyorlar: “Biz büzüşüyoruz, yere düşüyoruz.” Düşüşün ikinci aşamasında bir bacak kaybedildi; masa üç ayaklı oldu. Hâlâ dengededir ama dört ayaklı olduğu zamanki kadar değil. Üçüncü aşamada diğer bacağı da kaybeder; artık o sadece iki ayağı üzerinde duruyor, kesinkes dengesiz. Ve dördüncü aşamada: Artık iki bacak dahi yoktur; tek bacağın üzerinde duruyorsun; daha ne kadar durabilirsin ki?
geçmiş şiirİlk aşamayasatyuga, hakikatinçağı denir. İ k i n c i s i basitçe numarasıyla adlandırılmıştır; treta üçüncü demektir çünkü sadece üç bacak kalmıştır. Üçüncü aşamayadwapar denir.Dwa Sanskritçe bir sözcüktür; pek çok başka lisanın içinden geçerek sonunda “two” (iki) halini alır. Ve dördüncü çağakaliyuga, karanlık çağ derler.
B i z karanlık çağda yaşıyoruz; yaşlı adamın zihni budur, yani ileride karanlıktan başka bir şey yoktur. Çocuk geleceği, altın geleceği düşünür; yaşlı adamsa altın geçmişi. Ancak bu sadece yatay doğrultuda gerçekleşir. Dikey doğrultuda geçmiş altındır, şimdiki zaman altındır, gelecek altındır; o muazzam bir kutlamanın hayatıdır.
O yüzden altın çağın yasalarıyla meşgul olmaktansa, treninin hangi hat üzerinde hareket ettiği üzerinde düşün. Hâlâ tren değiştirmek için vakit var; treni değiştirmek için her zaman vakit vardır çünkü her an bu ikiye ayrılma elinin altında mevcuttur. Değiştirebilirsin, yataydan dikeye geç; sadece bu önemlidir.
Osho

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

 1. Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş bir başladı mı, artık hiç bitmez! e. e. cummings

 2. Bu telkini deneyen iş arkadaşım sayesinde bu siteyle tanıştım. Çok güzel bir sonuç aldı kendisi, değişimine şahsen tanık oldum. Bu yüzden herkese tavsiye ederim.

 3. Şu burç yorumlarından da sıkıldım. Kişisel gelişim kitapları gibi, gaza getiriyor. penisin vajinaya girişi

 4. isme özel istiyorum bulgarca kursu

 5. SÜHA YASEMİN

  Kişisel gelişim uzmanı olsam, ”Ash, tüm o başarıları 10 yaşında kazandı göt, 30undasın ne başarısızlığı” der. Meslek hayatımı bitirirdim. mp3 seks

 6. Cd lerinizden güzel bir sepet hazırlayarak sevdiğimiz kişilere güzel bir armağan olarak sunulabilir… fwww

 7. ÇAKABEY FATİH

  Telkinin karizmamızı görünür kılması, yaklaşma korkumuzu yenmemiz gibi bize yardım edeceği konuları 21 günde içselleştirmek mükemmel olur. kıskançlık

 8. ŞEBBOY SATVET

  Doğru karar verebilmek için denenmesi gerekir. telkin indir

 9. @o_y_a_ genelde kişisel gelişim,kuantum düşünce yönteminde kullllanıyoruz:) erekte olmak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂